Wydarzeń, które w różnych kontekstach ocierają się o gry komputerowe, jak na godne analizy medium przystało, wciąż przybywa. Ostatnio jednym z nich była XI Konferencja Muzyka a Biznes, zorganizowana przez Niezależny Miesięcznik Studentów MAGIEL. Odbyła się ona w dniach 8-9 kwietnia w Warszawskim klubie SPATiF.
Gry znalazły swoje miejsce w panelu taktującym o muzyce w grach komputerowych. Dzięki życzliwości koordynatorki panelu, miałem zaszczyt jako przedstawiciel redakcji, poprowadzić właśnie tę części konferencji. Prelegentami panelu byli znani i cenieni, nie tylko w branży growej, ale i muzycznej:
- Marcin Przybyłowicz – Kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Twórca ścieżki dźwiękowej do takich gier jak Zaginięcie Ethana Cartera, Hard West czy Wiedźmin 3. Marcin przybliżył nam kulisy powstawania zarówno samej gry jak i soundtracku do niej.
- Mariusz Borkowski – Redaktor naczelny portalu gamemusic.pl. Osoba, która wiele pracy wkłada w popularyzację muzyki do gier komputerowych. Dzięki Mariuszowi mogliśmy między innymi dowiedzieć się jaką popularnością cieszą się ścieżki dźwiękowe z gier wideo, jak trudno dostać u nas album muzyczny z naszej ulubionej gry oraz co zmotywowało go do założenia portalu gamemusic.pl.
- Percival – Zespół folkowy reprezentowany przez założycieli – Mikołaja Rybackiego oraz Katarzynę Bromirską – oddający fascynację średniowieczem poprzez muzykę. Zespół Percival jest odpowiedzialny między innymi za fenomenalną ścieżkę dźwiękową do Wiedźmina 3: Dziki Gon. Mikołaj i Kasia przybliżyli nam specyfikę swojej pracy oraz podzielili się ciekawostkami na temat swojego zespołu.
Niestety muzyka z gier komputerowych rzadko jest należycie doceniania. Jak słusznie zauważył Marcin Przybyłowicz, najwięcej mówi się o niej w dwóch przypadkach, kiedy jest fenomenalna, albo beznadziejna. Szkoda, ponieważ muzyka bardzo często czyni grę czymś więcej i bez niej, ten sam tytuł nie prezentowałby się tak samo. Na szczęście istnieją ludzie, którzy chcą to zmienić.
Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować prelegentom za świetny występ, poznanie Was osobiście było niemałym przeżyciem. Jeszcze raz, życzymy wam samych sukcesów i obyście dalej robili to, w czym jesteście najlepsi. Dziękujemy również Natali Tuszyńskiej i reszcie osób, dzięki którym nasz wkład w to wydarzenie był możliwy.
Jeśli chcecie posłuchać wszystkiego, co zaproszeni goście mieli do powiedzenia, możecie to zrobić TUTAJ. Jeśli interesuje was reszta paneli tematycznych na konferencji Muzyka a Biznes znajdzie je w TYM MIEJSCU. No i gorąco zapraszamy na XII Konferencje Muzyka a Biznes. Kiedy? Śledźcie facebook’a.