Internet bezprzewodowy z łącza stałego
Polacy wciąż korzystają z internetu głównie w swoim domu. Używamy do tego łącza stałego i routera, który otrzymujemy od dostawcy internetu lub kupujemy na własną rękę. W ten sposób tworzymy sieć WiFi, dzięki czemu dostęp do sieci uzyskujemy na wszystkich urządzeniach, które dają taką możliwość, m.in. na tabletach, smartfonach, telewizorach czy laptopach. Wszyscy mogą korzystać z sieci bez połączenia kablowego. W związku z tym, że jest to internet bez limitu danych, z powodzeniem możemy oglądać filmy, grać w gry online czy pobierać pliki. Duże możliwości pod względem szybkości działania sieci daje m.in. rozwijający się w Polsce internet światłowodowy. Wprawdzie dostęp do niego ma zaledwie 3,9 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju (badanie firmy IDate), to jednak dostępność usługi stale się zwiększa. Średnia prędkość łącza stałego w 2017 roku wynosiła w Polsce 83 Mb/s.
Stałe łącze internetowe oparte na światłowodach daje większe możliwości pod tym względem. Np. w ofercie UPC, jednego z najbardziej znanych dostawców usług tego typu, mamy do dyspozycji łącze do 500 Mb/s. Co więcej – internet światłowodowy daje nam możliwość korzystania z telewizji internetowej w jakości HD. W jej ramach dostępna jest na przykład telewizja z pakietem Canal + UPC. W przypadku tak szybkiego łącza z usługi może komfortowo korzystać wiele osób w jednym domu – telewizję internetową można oglądać na przykład na smartfonach czy tabletach. I w zasadzie jest to najlepsza metoda korzystania z internetu bezprzewodowego bez limitu danych, jednak jedynie w obrębie swojego mieszkania, domu czy podwórka. Zasięg internetu w dużej mierze zależy tutaj od parametrów routera, który należy odpowiednio dopasować pod łącze internetowe, z jakiego korzystamy.
Internet wszędzie, ale z ograniczeniami
Według danych wspomnianego już UKE, z internetu mobilnego korzysta 25 proc. Polaków, ale procent ten systematycznie rośnie. Mamy do dyspozycji kilka sposobów korzystania z sieci bezprzewodowej. Te sposoby to przede wszystkim:
- internet w domu – z wykorzystaniem usług polskich operatorów,
- internet w telefonie – dzięki karcie SIM i wykorzystaniu zasięgu operatora komórkowego.
Parametry usługi, z jakiej będziemy korzystać, zależne są przede wszystkim od wybranego pakietu. W przypadku internetu mobilnego niestety musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Sprawdziliśmy ofertę jednego z najbardziej znanych operatorów komórkowych. W ramach pakietu za 69,99 zł, przy umowie na 24 miesiące, klient otrzymuje internet bez limitu danych. W praktyce jednak limit istnieje, gdyż po przekroczeniu 100 GB transferu można korzystać dalej z sieci, ale z ograniczoną prędkością.
Mowa o ofercie dla nowego klienta i cenie uwzględniającej zgody marketingowe, korzystanie z e-faktury i terminowe płatności. A jak wygląda kwestia realnej prędkości internetu? Z pomiarów dokonanych przez użytkowników aplikacji RFBenchmark w lutym 2018 roku wynika, że najwyższy średni wynik prędkości pobierania danych osiągnięty przez operatora wyniósł 23,72 Mb/s. W przypadku wysyłania danych był on oczywiście niższy – 9,86 Mb/s. Są to wyniki dalekie od średniej prędkości łącza stałego w Polsce, czy też prędkości osiąganych w ramach internetu światłowodowego.
A może internet w telefonie?
Internet w telefonie, to kolejna opcja korzystania z sieci bezprzewodowo. Możemy tutaj wykorzystać pakiety internetowe w ramach oferty prepaid lub po prostu pakiety w ramach ofert abonamentowych. O ile bardzo często możemy się spotkać w opisach ofert z określeniem „internet bez limitu”, to w praktyce te limity zawsze istnieją. Tzn. będziemy mogli korzystać z internetu, ale jego prędkość będzie już niższa po osiągnięciu danego poziomu transferu. W regulaminach ofert najczęściej widzimy informację, że po przekroczeniu limitu danych prędkość połączenia zostanie ograniczona do 1–2 Mb/s.
Jaka oferta jest idealna?
Wybór oferty internetu bezprzewodowego powinien być uzależniony od tego, jakie mamy potrzeby i gdzie głównie korzystamy z sieci. W praktyce prawdziwy internet bez limitu danych uzyskamy korzystając z sieci WiFi utworzonej dla domowego łącza stałego. Internet mobilny zawsze będzie się wiązać z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z zasięgu czy zakupionych przez nas pakietów.