Wydany w 2015 roku Wiedźmin 3: Dziki Gon musiał sprostać olbrzymim oczekiwaniom graczy. Te napędzane były przez imponujące zwiastuny, obiecujące wypowiedzi twórców ze studia studia CD Projekt Red oraz udane wcześniejsze odsłony serii. Nie jest jednak tajemnicą, że jakość gry przerosła oczekiwania odbiorców, a jej popularność oczekiwania dewelopera.
Od premiery Wiedźmina 3 oraz dwóch znakomitych dodatków, minęło już kilka lat, a jednak ta gra wciąż imponuje. Rzućmy okiem na to, czym w pamięci graczy i branży odznaczyła się ostatnia część trylogii o Geralcie z Rivii.
Wizualia
W ciągu pierwszych kilku minut gry w Wiedźmina 3 dostajemy możliwość spojrzenia na starannie zaprojektowaną dolinę Kaer Morhen, widok, który doprawdy zapiera dech w piersiach. Twórcy wiedzieli doskonale jaki efekt wywrze to na graczach, ponieważ sam Geralt wyraża podobne uznanie dla scenerii. W trakcie całej rozgrywki zwiedzimy różnorodne Velen, pełne lasów i krajobrazów po bitwie, odwiedzimy surowe, górzyste Skellige, a jeden z dodatków zabiera nas także do idyllicznego, niemal bajecznego Toussaint.
Każde z tych miejsc wygląda dokładnie tak jak powinno. Pobojowiska Velen, ośnieżone szczyty i burzliwe morze Skellige, czy łagodne pagórki i winnice Toussaint są wspierane przez odpowiednie oświetlenie, które odpowiednio podkreśla klimat każdego odwiedzanego miejsca.
Troska o grafikę nie kończy się na krajobrazach. Postacie, zwłaszcza sam Geralt, są zaprojektowane z dbałością o szczegóły, z wiarygodną mimiką i gestykulacją, która w połączeniu z dobrym dubbingiem sprawia, że postacie wydają się bliższe realizmu, niż w wielu innych produkcjach.
Postacie
Fabuła Wiedźmina 3 jest napędzana relacjami między postaciami: ojcowską troską Geralta wobec Ciri, burzliwym związkiem wiedźmina z czarodziejką, więzami przyjaźni, zobowiązaniami oraz wieloma innymi. Tak jak w opowieściach Sapkowskiego i poprzednich częściach gry, postacie zapadają w pamięć, wiele z nich bardzo łatwo daje się polubić, a sam Geralt jest znakomitym pośrednikiem między graczem, a światem gry.
Immersja i eksploracja
Mapy w Wiedźminie 3 są rozległe, różnorodne i pokryte mnóstwem sekretów do odkrycia. Być może trafisz na obóz bandytów, którzy pojmali handlarza albo trafisz do urokliwej lokacji na długie godziny zanim zaprowadzi cię tam jedno z zadań. Być może oczyścisz wioskę z potworów albo bandytów, dzięki czemu wrócą do niej poprzedni mieszkańcy, albo znajdziesz się z dala od jakiegokolwiek miasta lub wioski kiedy drzewa zaczną uginać się pod naporem wiatru, a w tle widać nadchodzącą burzę. Dzięki oprawie audiowizualnej i olbrzymiej swobodzie wędrowania po świecie bardzo łatwo zanurzyć się w rzeczywistości Północnych Królestw.
Opowieść
Prosta opowieść o poszukiwaniu przybranej córki, której grozi zagrożenie spoza tego świata stanowi wprowadzenie do wielogodzinnej historii pełnej dramatycznych decyzji, zabawnych i wzruszających spotkań i pożegnań oraz zwykłych ludzkich dramatów umiejscowionych w nieprzyjaznym i targanym wieloma konfliktami świecie fantasy. Intrygujące śledztwo w sprawie morderstw w Novigradzie, trudna historia rodziny Krwawego Barona, czy sukcesja na Skellige to tylko kilka z wielu pobocznych i kluczowych historii składających się na podróż Geralta.
Dwa duże dodatki
Wiedźmin 3 doczekał się dwóch dodatków. Pierwszy z nich, Serca z Kamienia, zmusza Geralta do zaangażowania się w egzekucję nietypowego długu, jaki pewien szlachcic z Velen ma wobec enigmatycznego Pana Lusterko. Serca z Kamienia to wiedźmińska adaptacja legendy o Panu Twardowskim i jest bardzo bliskie zabawom baśniami i legendami, które cechują oryginalne opowiadania Andrzeja Sapkowskiego.
Drugi dodatek, Krew i Wino rozgrywa się w sielankowym Toussaint. KiW wprowadza do fabuły starego przyjaciela Geralta jeszcze z czasów poprzedniej wojny z Nilfgaardem, daje Geraltowi willę i możliwość przejścia na emeryturę, wprowadza nową mechanikę (mutageny), a jego zakończenie jest równie oficjalnym pożegnaniem CDPR z Geraltem i podziękowanie dla graczy za wzięcie udział w tej rozpisanej na trzy gry przygodzie.
Epilog
To jest tylko pięć głównych powodów, dla których absolutnie warto zagrać w Wiedźmina 3, ale można by pisać jeszcze o wielu innych. O polowaniu na schematy rzemieślnicze na kolejne części zestawów zbroi wiedźmińskich, taktykach potrzebnych do pokonania najsilniejszych potworów, czy grze w Gwinta. Wiedźmin 3 jest wielką grą, w której coś dla siebie znajdą zarówno fani opowieści i immersji jak i entuzjaści polowania na potwory i kolekcjonowania ekwipunku.
Jeśli takie przedstawienie Wiedźmina 3 cię zaintrygowało, warto zainwestować w edycję Gry Roku, która zawiera wszystkie dodatki do gry. Być może sklep z multimediami i elektroniką w twojej okolicy będzie miał na półkach edycję fizyczną, ale w przypadku kupna wersji cyfrowej, np. na stronach jak G2A.COM nie trzeba się przejmować aż tak brakiem asortymentu, a można nawet trafić na atrakcyjniejszą cenę.