Wracamy do szkoły z plecakiem pełnym gier. Wrześniowe premiery miesiąca

Wrzesniowe premiery miesiaca 1

Wrzesień to czas powrotu dzieci i młodzieży do szkół, początku fazy grupowej Ligi Mistrzów, spadania liści z drzew… No i oczywiście rozpoczęcie gorączki premier. Praktycznie co tydzień będziemy dostawać kilka gier najlepszej jakości. W tym miesiącu ciężko było zestawić pięć najważniejszych produkcji. Lista jak zawsze jest subiektywna, ale zapraszamy do dyskusji o najważniejszych, wrześniowych premierach miesiąca.

Tales of Arise (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 10 września

Robert: Kolejna, siedemnasta już odsłona popularnej serii Tales. Japoński RPG akcji ma być nowym otwarciem, które w zamyśle autorów spodoba się zarówno weteranom, jak i zupełnie nowym użytkownikom. Produkcja sprawia wrażenie połączenia zachodniego projektu gier z typową japońszczyzną. Znajdziemy tu duży i pieczołowicie wykonany świat do eksploracji, choć niektóre lokacje będą mocno korytarzowe. Gra niby chce opowiedzieć fabułę we współczesny sposób, ale część dialogów jest niema niczym w starych jRPG-ach. Z drugiej strony dostajemy mocno zręcznościową i widowiskową walkę, która może przypominać starcia z anime. Osoby, które mają awersję do tego stylu mogą poczuć się zrażone do Tales of Arise, nawet jeśli gra naprawdę ma być odświeżeniem cyklu dla nowej grupy odbiorczej. Mój stosunek do najnowszych Tales jest dosyć ambiwalentny; to dobra seria, ale potrafiła mieć wzloty i upadki. Czas pokaże, gdzie uplasuje się Arise. Nie sądzę, by był to przełomowy RPG, ale na pewno warto go śledzić.

Life is Strange: True Colors ( Tales of Arise (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Nintendo Switch) – 10 września

Kamil: Nie urywam, że Life is Strange to jedna z moich ulubionych serii, tak więc True Colors, jest dla mnie najbardziej gorącą wrześniową premierą. Trzecia część serii, a czwarta z kolei sygnowana nazwą Life is Strange, opowie zupełnie nową historię, choć tak jak i w przygodach braci Diaz, nie zabraknie akcentów z poprzednich odsłon. Akcja True Colours rozgrywa się w małym amerykańskim miasteczku Haven Springs, gdzie główna bohaterka Alex przyjeżdża na zaproszenie swojego brata Gabe’a. Radość ze wspólnie spędzonych chwil szybko przerywa tragedia. Gabe umiera, a Alex zostaje uwikłana w śledztwo mające na celu poznanie prawdziwej przyczyny śmierci brata. Oczywiście nie zabraknie charakterystycznych dla serii nadprzyrodzonych zdolności, którymi będzie dysponowała główna bohaterka.

Deathloop (PC, PlayStation 5) – 14 września

Kamil: Za całą pewnością Deathloop nie otrzymał jeszcze rozgłosu, na który zasługuje. Nowa pierwszoosobowa strzelanka od studia Arkane kusi oryginalnym pomysłem na rozgrywkę oraz ciekawą stylistyką i z pewnością jest jednym z najciekawszych FPS-sów, które ukażą się w tym roku. Deathloop to gra akcji, w której naprzeciw siebie stanie dwójka świetnie wyszkolonych zabójców. Colt i Julianna Blake są uwięzieni na wyspie Blackreef w niekończącym się cyklu. Mężczyzna chce się w końcu z niego wyrwać, ale kobiecie nie jest to na rękę. Colt musi więc pokonać ośmiu bossów i nie dać się sprzątnąć Juliannie. Gdy bohater zginie, dzień zaczyna się dla niego od początku, a wszystkie dokonania przepadają.

Kena: Bridge of Spirits (PC, PlayStation 4, PlayStation 5) – 21 września

Robert: Exclusive Sony, który początkowo miał być starterem na PS5, ale ze względu na problemy przy produkcji wywołane epidemią, ostatecznie został przesunięty na 2021. To ślicznie wyglądająca gra akcji, która miejscami inspiruje się dorobkiem serii The Legend of Zelda. Jako tytułowa Kena będziemy musieli pomóc czarnym stworkom Rot w oczyszczeniu lasu ze zgnilizny i zepsucia. Kluczowym elementem rozgrywki będą z jednej strony dynamiczne potyczki, a z drugiej zagadki logiczne. Co ciekawe, za prace nad grą odpowiada studio Ember Lab, które dotychczas tworzyło animacje. Dlatego też Kena cechuje się bardzo plastyczną oprawą zrobioną w stylu kinowych filmów animowanych. Jeśli chcecie odkrywać tajemnice leśnej wioski i pomóc kniei wrócić do normalności, to zdecydowanie jest to must have i jeden z najciekawszych tytułów obecnego roku. Warto zauważyć, że oprócz PS4 i PS5, gra wyjdzie również na PC, ale tylko w Epic Games Store.

Diablo II: Resurrected (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Nintendo Switch) – 23 września

Konrad: Blizzard ma w swoich rękach przepis na murowany sukces. Wystarczyło tylko wziąć oryginalne Diablo II i wyposażyć je w nową, zgodną z dzisiejszymi standardami grafikę i kilkoma nieznacznymi poprawkami. Pod względem mechaniki oryginał nie zestarzał się praktycznie wcale i mówię to bez naciśniętych na nos różowych okularów nostalgii, bo oryginalne Diablo II po raz pierwszy w życiu ukończyłem tydzień temu. Największą nowością bez dwóch zdań będzie implementacja sterowania padem oraz idący za tym konsolowy debiut hitu Blizzarda. Fanów oryginału ucieszyć powinien natomiast fakt, że Resurrected pozwoli im na odpalenie ich starych zapisów gry, a także natychmiastowe przełączanie się pomiędzy dawną a nową oprawą graficzną. Wygląda więc na to, że we wrześniu czeka nas kolejne fenomenalne odświeżenie legendarnego klasyka, o czym świadczą chociażby pozytywne opinie po pierwszych testach gry.

Diablo 3: Eternal Collection– recenzja (Switch)

FIFA 22 (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 27 września

Kacper: FIFA to jest już mój coroczny rytuał. W każdą wersję pakuję spokojnie ponad 200 godzin swojego życia, zagrywając się we wszystkie tryby, szczególnie w Ultimate Team oraz karierę menedżera. FIFA 22 to produkt o wiele bardziej dopracowany niż zeszłoroczna poprzedniczka – kariera zawodnika otrzymała wiele nowości, dzięki którym będziemy mogli poczuć większą immersję w tym trybie, a i w karierze menedżera będzie nam w tym roku dane tworzyć własny klub, herb, nazwę i stadion. Świetne dodatki, których fani trybu kariery potrzebowali od dawna. Ultimate Team nie doczekał się kolosalnych zmian, lecz czy takowych potrzebował? Fanów niewątpliwie cieszy też soundtrack do gry, który jest fenomenalny, jak co roku. FIFA 22 ma zdecydowany potencjał na bycie najlepszą odsłoną serii. Czy tak się stanie? Przekonamy się już wkrótce.

Recenzja FIFA 21

Gry warte uwagi

 • Pathfinder: Wrath of the Righteous (PC) – 2 września
 • WRC 10 (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 2 września
 • Encased (PC) – 7 września
 • NBA 2K22 (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Nintendo Switch) – 10 września
 • WarioWare: Get It Together! (Nintendo Switch) – 10 września
 • Gamedec (PC) – 16 września
 • The Amazing American Circus (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Nintendo Switch) – 16 września
 • Aragami 2 (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 17 września
 • Medieval Dynasty (PC) – 23 września
 • Sable (PC, Xbox One, Xbox Series) – 23 września
 • New World (PC) – 28 września