Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War – recenzja

Warhammer 40000 Gladius Relics Of War
Warhammer 40000 Gladius Relics Of War

Warhammer 40K i gry wideo. Czy muszę napisać coś więcej? Przyszła więc pora na kolejny tytuł wykorzystujący fakt, że Games Workshop ceni kasę znacznie bardziej od szacunku dla swojej marki. Oczywiście nie każda gierka z Warhammer skazana jest na bycie crapem. Czy przydługawy podtytuł Gladius – Relics of War przełoży się na jakość produkcji i nie zawiedzie fanów uniwersum?

Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War to strategia typu 4X, czyli gra w stylu cyklu Civilization osadzona w uniwersum Warhammer 40K. Nie tak dawno otrzymaliśmy całkiem udane połączenie Total War z Warhammer a studio Relic pokazało, że 40K i RTS może być świetną kombinacją. Więc może i z tej mieszanki wyjdzie coś dobrego? Tak mniej więcej przebiegał mój tok myślenia podczas szybciutkiej instalacji tej ważącej zaledwie 1,3 GB gierki. Na szczęście mały rozmiar produkcji nie oznaczał, że czeka mnie wątpliwa rozrywka.

113obr

Na wstępie powiem, że 40K i 4X to dziwne połączanie, które nie do końca do siebie pasuje. Wynika to z tego, że dla uniwersum Warhammer siła jest jedyną metodą zwycięstwa, podczas gdy wiele gier 4X opiera się na sojuszach, negocjacjach i zwycięstwach poprzez przewagę kulturową czy technologiczną. Ten fakt sprawia, że Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War może się wydawać trochę ubogim tytułem dla osób, które zjadły zęby na Civilization

W grze mamy dostęp do 4 frakcji jakimi są space marines, imperial guard, necrons i zwariowane orki. Każda z grup posiada swoje charakterystyczne cechy jak to przystało na grę tego typu. Konkretne jednostki, które fani figurowej wersji rozpoznają z łatwością, pełnią określone role i naszym zadaniem jest opracowanie strategi, która najlepiej wykorzystuje ich unikatowe cechy. Dzięki temu walki, gdzie na jednym polu może znajdować się tylko jedna jednostka lub jeden bohater, są ciekawe. Jako że nigdy nie grałem w figurkowy oryginał to nie wiem jak tam to wszystko wygląda, ale zakładam, że turowe bitwy z Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War przypominają to, co dzieje się w papierowej wersji 40K. Potyczki z wrogami są zdecydowanie najfajniejszym elementem gry i w przeciwieństwie do innych gier 4X, to właśnie one zachęcały mnie do dalszej zabawy.

112obr

Nie żeby chciał jakoś bardzo narzekać na rozbudowę miasta i rozwój naszej cywilizacji. Co turę mamy możliwość powiększenia naszej bazy, tworzenia nowych struktur na podbitym przez nas terenie itp. Te elementy są poprawne i działają tak jak powinny. Niestety nic ponad to i brakuje tutaj nowości czy mnogości opcji. Ten element gry sprowadza się tak naprawdę do sprawdzenia, który surowiec jest nam w danej chwili najbardziej potrzebny i budowy struktury ułatwiającej zdobywanie go. Drzewko rozwoju technologicznego jest bardzo uproszczone i tak naprawdę nigdy nie stajemy przed jakimś trudnym wyborem, który może zadecydować o naszym zwycięstwie lub porażce.

Wybrana przez nas frakcja lekko modyfikuje warstwę strategiczną. W przypadku space marines możemy postawić tylko jedną dużą bazę i musimy posiłkować się mniejszymi budowlami, które trudniej bronić przed wrogimi atakami. Necron z kolei mogą budować swoje miasta tylko na określonych polach powiązanych z ich cywilizacją. Jest to jakieś urozmaicenie rozgrywki ale nie powoduje ono kolosalnych zmian.

Z jednej strony może to i dobrze, że Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War stawia na wojnę i nie bawi się w inne elementy charakterystyczne dla 4X. To sprawia, że gra jest bardziej przystępna dla nowicjuszy, a osoby niezainteresowane negocjowaniem, handlem i dominacją kulturalną mogą skupić się na walce. Z drugiej strony to sprawia, że cała gra jest dość płytka i nawet takie Civilization Revolution z konsol jest bardziej rozbudowaną strategią 4X. Tutaj mamy tak naprawdę tylko 2X odpowiadające za eksplorację i eksterminację. Mnie to wystarczyło, ale obawiam się, że gra nie będzie miała tak dużej żywotności jak inne produkcje należące do tego samego gatunku.

11obr

Miałem pewne obawy, że gra będzie totalną budżetówką skierowaną do najbardziej zagorzałych fanów Warhammer. Na szczęście tak nie jest i całość prezentuje się całkiem nieźle. Nie jest to może poziom AAA, ale od strony wizualnej nie ma do czego się przyczepić i tytuł wygląda lepiej niż inne produkcje studia Slitherine, które miałem okazję przetestować w przeciągu ostatnich lat. Znośna oprawa audiowizualna sprawia, że gra jest zdecydowanie bardziej przystępna, a całkiem niezłe wprowadzenie pozwalające nam na opanowanie podstaw gry sprawia, że nawet nowicjusz może przyjemnie spędzić kilka godzin z tą produkcją.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Moim największym problemem z Relics of War jest to, że gra wypada tak sobie jako przedstawiciel 4X. Może gdyby traktować ten tytuł jako coś innego to moje finalne wrażenie byłoby lepsze. W końcu jest to dobra produkcja, która po prostu tak sobie spełnia oczekiwania jakie mam od gatunku do którego aspiruje. Dużo więc zależy od naszego podejścia i tego jak bardzo cenimy sobie walkę, a jak bardzo kręci nas planowanie długofalowej strategii i zabawa w dyplomacje czy dominacje kulturową i technologiczną. Jeśli to pierwsze jest priorytetem to Gladius zasługuje na uwagę. W drugim przypadku, gra może nas zawieść.

115obr

Warhammer 40,000: Gladius – Relics of War to solidny tytuł, który całkiem udanie łączy 40K ze strategią typu 4X. Nie jest to może poziom jaki oferuje nam Civilization, ale fani genetycznie zmutowanych ludzi i kosmicznych orków powinni być zadowoleni z otrzymanego produktu.

Kopia gry została dostarczona przez GOG.COM

Plusy
  • Solidny samouczek
  • Przyjemna rozgrywka
  • Nastawienie na taktykę podczas bitew
Minusy
  • Zero dyplomacji
  • Rozbudowa i rozwój miasta
7
Ocenił
Tomek Piotrowski
Recenzja PC

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z PC

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Zobacz także...

PUBLICYSTYKA

Wolfenstein zmieniał się z czasem – każda kolejna odsłona nosi znamiona innych trendów panujących w branży w momencie jej premiery, co dla growych historyków...

RECENZJE GIER

Blisko siedemnaście lat temu na rynku ukazała się produkcja studia Elixir – Evil Genius. Nowatorska strategia, w której budowaliśmy bazę dla złego geniusza. Parodia...

PUBLICYSTYKA

Handel skinami do CS:GO to cała filozofia, idealna mieszanka strategii i taktyki. Wiecznie zmieniające się ceny, wprowadzanie skinów wraz z możliwością zakupu nowych DLC...

XSX

Microsoft ogłosił listę nowych gier, które trafią do biblioteki Xbox Game Pass w kwietniu. Choć nie imponuje ona swoją długością, znalazło się na niej...

Advertisement