Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Virginia – recenzja

Variable State podczas tworzenia Virginia inspirowało się między innymi sławnym serialem lat 90′ pod tytułem Miasteczko Tewan Peaks. Tytuł jest dostępny na konsolach ósmej generacji i komputerach osobistych.

virginia-scr-2

Główną bohaterką wyżej wymienionej produkcji jest świeżo upieczona agentka FBI. Przyjdzie jej w tytułowym, fikcyjnie przedstawionym stanie Virginia, brać udział w śledztwie przewlekanym zjawiskami paranormalnymi. Tyle wiem na pewno. Cała reszta to istny impresjonizm. Mam na myśli przepaść między tym co gra przedstawia a tym, co widzi gracz. Rozwiązaniu fabularnych zawiłości nie pomaga prowadzenie bezsłownej narracji. Przygoda jest serwowana jedynie za pomocą obrazu i dźwięku. Przy czym tylko to drugie zasługuje na brawa. Utwory są bardzo klimatyczne, szczególnie ten grany w barze. Warstwa wizualna, jak cała reszta produkcji jest specyficzna. Prosta, wręcz podstawowa grafika – co, nie wątpię, było zabiegiem zamierzonym. Nie pomaga graczowi w odczytywaniu emocji i nastoju bohaterów, na czym tego typu narracja powinna bazować. Sytuacje nieco ratuje ciekawie prowadzony ruch kamery – niestety, to za mało.

virginia_screenshot

Historia jest do bólu liniowa. Nie twierdzę że liniowość w grach jest czymś złym, ale forma jej podania w Virginia to kolejny krok w oddalaniu gracza od zrozumienia produkcji. Podczas kierowania protagonistką, będą nam towarzyszyć cięcia rodem ze sławnej ekranizacji Wiedźmina. W jednej sekundzie będziemy schodzić klatką schodową, żeby przeskoczyć do samochodu jadąc w nieznanym nam kierunku. Kolejny cios wybijający gracza od podstawowego łączenia faktów. Umiejętność „chodzenia” będzie graczowi nader często odbierana. Zastąpi ją zwykłe ruszanie głową i szukanie elementów z którymi trzeba wejść w interakcję.

virginia

Całość jest po prostu chaotyczna. Symbolika przedstawiana graczowi, niezrozumiała. Fabuła, niejasna. To jeden z tych tytułów który pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Dla „rozkminiaczy” może okazać się łakomym kąskiem. Ale większość graczy nie dotrwa do końca, mimo że grę da się skończyć w dwie godziny. Przedstawiane nam obrazy mogą wydać się interesujące, ostatecznie jednak nie pozostają jasno wyjaśnione – być może właśnie o to chodzi, jednak mimo wszystko, wydaje mi się, że tę tajemniczość posunięto za daleko, kryjąc przed graczem istotę scenariusza. Ponadto, bardzo często wracamy do tych samych miejsc, nie do końca zdając sobie sprawę w jakim celu. Mam wrażenie, że zamysł zakrawał na ambitny, być może nawet artystyczny, ale ostatecznie coś sprawiło że efekt końcowy minął się z początkowo rozpisanym projektem.

Plusy
 • Ciekawy pomysł
 • Muzyka
Minusy
 • Chaotyczne podanie historii
 • Brak dialogów nie pomaga w narracji
 • Brak wyjaśnienia fabuły
 • Gracz zamiast zacząć się odnajdywać, bardziej się gubi
4
Ocenił
Daniel Klos
Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Recenzje gier OpenCritic
2 komentarze

2 Comments

 1. Olgierd

  12 listopada 2016 at 06:06

  wow, ależ ty kompletnie nie zrozumiałeś tej gry.. :) ani fabuły. ani niczego.
  no przykro mi, ale to że ty uważasz że fabuła jest chaotycznie podana (podana jest świetnie i mega logicznie, wystarczy grać i się skupiać na detalach), albo że niby nic nie jest wyjaśnione.. eh.
  Ręce opadają jak czasami się czyta takie rzeczy. Wróćcie do gier dla casuali, gdzie wszystko jest podane na tacy i przechodzi się samo -,-
  Spojlerował tu o Virginii nie będę, ale dawno nie grałem w tak mocno nacechowaną symboliką produkcję. Do tego ten lynchowski sznyt!

 2. cd devil projekt

  12 listopada 2016 at 14:48

  Ta gra to pseudoartystyczny bełkot. Filmy Davida Lyncha mają niezły klimat, ale ile osób tyle interpretacji ich zakończenia. Nikt nie wie o ci chodzi, ale każdy zgrywa inteligenta i boi się do tego przyznać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

Advertisement