Uniwersalny miernik do pomiaru prądu. Co należy o nim wiedzieć?

fot. materiały prasowe
Selective Focus Yellow Digital Multimeter With Probes On White B

Uniwersalny miernik do pomiaru prądu to jedno z najpraktyczniejszych narzędzi w wyposażeniu każdego entuzjasty projektów elektronicznych typu zrób to sam (DIY). Jak działa i jak efektywnie go stosować?

Czym w ogóle jest multimetr?

Multimetr to bardzo użyteczne narzędzie pomiarowe służące do dokładnego badania parametrów prądu przepływającego przez określony obwód. Urządzenie wykorzystuje dwie sondy, które umożliwiają pomiar. Dzięki ich ostrym końcówkom można precyzyjnie określić miejsce, w którym pomiar ma być przeprowadzony. To z kolei pozwala na badanie nawet bardzo małych obiektów z wysoką skutecznością.

Przykłady modeli multimetrów można zobaczyć w sklepie z akcesoriami dla elektroników Botland.

Jak działa i w jaki sposób używać multimetru?

Multimetr jest podręcznym narzędziem stosowanym przez doświadczonych elektroników do pomiaru różnych wartości, ale zazwyczaj wykorzystuje się go do pomiaru napięcia. Za pomocą multimetru można dokładnie zmierzyć wysokość natężenia prądu, który przepływa przez określony układ. Aby zwiększyć precyzję pomiarów, wiele multimetrów pozwala na ręczne regulowanie zakresu pomiaru w kierunku od kilku mV do kilku V, co daje możliwość badania nawet najmniejszych układów elektronicznych – a także największych. Co więcej, nowoczesne, profesjonalne multimetry cyfrowe automatycznie dostosowują zakres pomiaru, przez co użytkownik nie musi tracić czasu na dobieranie odpowiednich ustawień.

Badania obwodów

Innym powszechnie stosowanym zastosowaniem uniwersalnego miernika jest pomiar natężenia prądu przepływającego przez dany obwód. Aby zmierzyć natężenie, należy wybrać symbol natężenia prądu „A” oraz dostosować prąd stały lub prąd zmienny. Te parametry są oznaczone kolejno przez symbol poziomej kreski z przerywanymi liniami lub poziomej kreski z falowaną linią. Następnie należy podłączyć sondy do przewodów, przez które przepływa ładunek, i sprawdzić wartość wyświetlaną na ekranie miernika.

Częstotliwość i temperatura

Miernik wielofunkcyjny może również służyć jako miernik częstotliwości, co jest szczególnie użyteczne podczas pracy z nowoczesnym sprzętem elektronicznym. Aby to zrobić, należy wybrać symbol „Hz%” na urządzeniu i przyłożyć końcówki sond do badanego obiektu.

Poza tym wysokiej klasy multimetr umożliwia także pomiar temperatury. Można to zrobić, podłączając dodatkowy zestaw sond, które należy umieścić w specjalnym slocie miernika wielofunkcyjnego. Następnie wystarczy wybrać odpowiednią funkcję pomiarową i przyłożyć sondy do interesującego nas elementu.

Jak wybrać właściwe urządzenie?

Przed wyborem odpowiedniego multimetru warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Pierwsze z nich brzmi: jaki cel będzie realizowany przy użyciu tego sprzętu? Jeśli zostanie on wykorzystany do pomiarów w instalacji elektrycznej, umożliwiających identyfikację usterek i awarii w danym urządzeniu, konieczne będzie wyposażenie się w profesjonalny sprzęt. Taki produkt gwarantuje dokładność wyników pomiarów, pomagając uniknąć drogich błędów.

Z kolei dla amatorów, którzy będą używali multimetrów w warunkach domowych, zazwyczaj wystarczą nieco bardziej przystępne cenowo sprzęty.