Tworzymy własny sklep – Market Tycoon we wczesnym dostępie

Market Tycoon art

Zdarzało mi się grać w tycoony, wszak przedstawicieli tego gatunku jest całkiem sporo i prezentują one odpowiednią jakość. Zaciekawiła mnie produkcja studia Protecion Games, w której możemy stworzyć własny supermarket. Konkurencja dla wielkich firm? Wchodzę w to!

Market Tycoon screen 2

Market Tycoon znajduje się obecnie w fazie wczesnego dostępu, w ramach którego możemy stworzyć własny sklep. Na razie grywalna jest tylko swobodna rozgrywka, choć autorzy zapowiadają także tzw. „Story Mode”. Skupmy się jednak na tym co mamy – możliwość wyboru między małym, a dużym marketem.

Zadaniem gracza jest stworzenie jak najlepiej funkcjonującego sklepu – możemy zacząć od ustalenia koloru ścian i podłogi, a później skupić się na zatrudnieniu kasjera i zamontowanie kasy. Później już…z górki? Kupujemy konkretne regały, lodówki, zamrażarki – tak, aby zapewnić różnorodność oferowanych produktów (ponad 150, całkiem dużo). Nie zabrakło oczywistych rozwiązań, takich jak data ważności każdej rzeczy, czy ustawiania cen.

Market Tycoon screen 1

Od strony wizualnej, to co rzuca się na początku, to bardzo przeciętny interfejs – nawet nie chodzi o czytelność, ale również o font. Detali za wiele nie uświadczymy, jakość tekstur, czy modele postaci to również sprawa co najmniej dyskusyjna. Rozgrywka toczy się w ślimaczym tempie na początku, gdy artykułów na półkach mało, a klient przychodzi tylko po paczkę chipsów. Później jest już coraz lepiej, szkoda tylko, że gdy na razie mamy tylko udostępnioną „piaskownicę” gra szybko zaczyna się nudzić.

Market Tycoon screen 3

Koncept jest ciekawy, ale brakuje jeszcze szlifu. Choćby np. możliwości budowy własnego centrum, z wydzieleniem ścian na jakieś konkretne stoiska itd. Market Tycoon to obecnie prosta produkcja – dosyć tania, o małej zawartości, średnim wyglądzie i szybko nużącej rozgrywce. Nie należy jednak tego tytułu skreślać, to przecież tylko early access, poprawki pojawiają się dosyć często i jest szansa, że za kilka miesięcy będzie można powiedzieć o Market Tycoon dużo więcej dobrego.