Telewizor dla gracza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Telewzior Dla Graczy
Telewzior Dla Graczy

Jeśli jesteś graczem albo zwyczajnie lubisz pograć od czasu do czasu na konsoli, to warto sprawić sobie taki telewizor, który będzie odpowiedni nie tylko do oglądania filmów i seriali, ale także do grania. Co należy wiedzieć o parametrach telewizorów, by wybrać odpowiedni? Czym charakteryzują się telewizory dla graczy? Czy warto kupić telewizor 4K 120Hz?

Często pojawia się pytanie, czy graczowi potrzeby jest specjalny telewizor? Być może nie jest to absolutna konieczność, ale dzięki urządzeniu posiadającemu pewne parametry wrażenia z grania są przyjemniejsze. Głównie chodzi o to, by gra była jak najbardziej realistyczna.

Ważne parametry telewizora dla gracza

Istnieje kilka parametrów, które powinien mieć dobry telewizor dla gracza. Oto na co należy zwrócić uwagę przy wyborze:

  • duża przekątna ekranu
  • tryb gry
  • adaptacja obrazu i dźwięku
  • rozdzielczość
  • wygodne połączenie
  • odświeżanie.

Duży ekran w telewizorze dla gracza powoduje, że gra się przyjemniej i z większymi emocjami. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy używa się trybu multiplayer. Jaki rozmiar powinien mieć ekran? Zasada jest prosta – im większy, tym lepiej. Wybór rozmiaru ekranu jest jednak uzależnione od rozmiaru pomieszczenia, w którym montuje się tv oraz budżetu, jaki chce się przeznaczyć na zakup.

Tryb gry automatycznie ustawia wszystkie najważniejsze parametry, m.in. obraz i dźwięk. Nie ma konieczności ustawiania wszystkich opcji ręcznie.

Funkcja adaptacji obrazu i dźwięku pozwala na zobaczenie każdego szczegółu, nawet tego ukrytego w mroku i usłyszenie każdego szelestu. Jest to możliwe dzięki technologii dynamicznego korektora czerni, która analizuje ciemne sceny w grze i optymalizuje poziom czerni. Technologia HDR powoduje, że obraz jest bardzo realistyczny, a ustawienia dźwięku dopasowane do różnych typów gier.

Telewizor dla gracza powinien mieć rozdzielczość co najmniej Full HD. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest matryca 4K UHD – jest to obecnie najlepszy wybór, gdyż gry i filmy coraz częściej pojawiają się właśnie w takiej rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym większa szczegółowość obrazu i gładsze krawędzie tekstur.

Ważne w telewizorze dla gracza jest także wygodne połączenie z konsolami (PS, Xbox, Nintendo). Telewizor automatycznie rozpoznaje konsolę do gier po jej podłączeniu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Gry takie jak wyścigi, strzelanki, symulatory sportu czy RPG to przede wszystkim ruch i to szybki. W celu uzyskania maksymalnie ostrego obrazu bez rozmycia konieczne jest szybkie odświeżanie. Gamingowy telewizor powinien mieć ten parametr na poziomie nie niższym niż 100 Hz.

Telewizor 4K dla gracza

Czy gracz koniecznie musi mieć telewizor 4K? W przypadku najnowszych konsol PayStation 5 i Xbox Series X jest to standard, a gry ukazujące się w rozdzielczości Full HD stanowią stanowią obecnie zdecydowaną mniejszość. A jaka jest różnica między FullHD a 4K? Kolokwialnie rzecz ujmując, druga rozdzielczość czterokrotnie więcej pikseli niż Full HD, dzięki czemu obraz jest krystaliczny i bardziej szczegółowy.

Szeroki wybór telewizorów 4K dla graczy dostępny jest w sklepie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory.

Telewizor OLED do gier?

Czy telewizor OLED jest dobrym wyborem dla gracza? Owszem, ponieważ daje efekt głębokiej czerni i duży kontrast. Poza tym każdy tv OLED ma odświeżanie 120 Hz. Ponadto ma szeroki kąt widzenia, dzięki czemu nawet jeśli siedzi się z boku, to kolory są wiernie odwzorowane. To przydatna opcja w przypadku grania ze znajomymi. Jedyna wada tego typu telewizorów to wyższa cena w porównaniu do urządzeń z matrycami LED i QLED.

Jakie parametry powinien mieć telewizor do konsoli PS5 i Xbox Series X? Aby telewizor był w pełni kompatybilny z najnowszymi konsolami do gier musi mieć nie tylko funkcję obsługi HDR, rozdzielczość 4K, ale także odświeżanie 120 Hz. Powyższe cechy wymagają także zastosowania portów wideo HDMI w wersji 2.1. Standard ten daje możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4K/120fps i dodatkowo zapewnia rozwiązania takie jak: VRR (optymalna płynność), ALLC (automatyczne wybierające się optymalne ustawienia pod gry) oraz eARC (wykorzystanie potencjału dźwięku przestrzennego z soundbara lub zestawu kina domowego).


Źródło: Materiał zewnętrzny