Zgodnie z danymi, które udostępnił Nielsen The Gauge, w Polsce streaming zyskuje coraz większą popularność. W roku 2024 jest to już 8% udziału w całkowitej oglądalności na ekranie telewizorów w Polsce. Natomiast jak łatwo się domyślić… pierwsze miejsce nadal należy do telewizji kablowej – 33,3% udziału. Która opcja jest zatem lepsza? Czym się różnią i jak wybrać telewizję idealną dla swoich potrzeb? Zapraszamy do lektury.
Streaming, a telewizja – wiele zależy od potrzeb!
Wybierając między streamingiem a tradycyjną telewizją, należy przemyśleć swoje potrzeby i tryb życia. Osoby, które cenią sobie dostęp do bogatej biblioteki treści dostępnych na żądanie, powinny rozważyć opcję streamingu. Wykupienie kilku subskrypcji na różnych platformach może w pełni zaspokoić potrzebę względem dostępu do najlepszych filmów oraz seriali. Warto przejrzeć dokładną ofertę platform jak Amazon Prime, HBO MAX czy Netflix oraz zdecydować, które z nich wybrać lub nawet łączyć. To dodatkowo opcja, która w przeciwieństwie do telewizji kablowej lub cyfrowej, nie wymaga od użytkowników stosowania się do określonych harmonogramów transmisji. Wiele osób ceni sobie taką wygodę.
Niemniej telewizja kablowa i cyfrowa mają swoje spore grono odbiorców. Największą różnicą jest tutaj dostęp do transmisji na żywo – zarówno programów informacyjnych, jak i lokalnych kanałów, czy kanałów tematycznych. Dodatkowo niektórzy operatorzy oferują pakiety np. internet + tv, które umożliwiają wyposażenie się zarówno w superszybkie łącze, jak i dostęp do bogatej gamy kanałów telewizji. Nie mamy tu jednak wpływu na treści, które są transmitowane. Ponadto musimy liczyć się z wyświetlaniem reklam, które nie są spersonalizowane oraz z częstymi powtórkami programów. Jest to zatem opcja dla osób, które nie są wielkimi fanami kina i nie potrzebują dostępu do najlepszych produkcji od ręki.
Czy streaming jest tańszy od telewizji?
Zależy o jakiej telewizji mowa. Telewizja naziemna cyfrowa umożliwia odbieranie darmowych programów telewizyjnych, za których dostęp płaci się w abonamencie radiowo-telewizyjnym. Jeśli natomiast chce się rozszerzyć liczbę dostępnych kanałów, należy wykupić odpowiedni pakiet u określonego operatora. W przypadku Play jest to pakiet internet+tv, który umożliwia dokupienie telewizji internetowej. Za ok. 165 zł miesięcznie oferuje dostęp do około 200 kanałów oraz internetu światłowodowego o prędkości do 5 Gb/s. W zestawie znajduje się oczywiście dekoder, który odbiera telewizję cyfrową naziemną oraz telewizję IPTV i OTT. Można też zdecydować się na tańsze opcje za około 100 zł. Liczba kanałów nie ucierpi, natomiast zmniejszy się prędkość internetu.
Streaming natomiast umożliwia wybór różnego rodzaju pakietów, zależnie od serwisu, z którego korzystamy. Najczęściej są to kwoty mniejsze niż za pakiety telewizji. Zakres cen zaczyna się od kilkunastu złotych, a kończy zazwyczaj na kilkudziesięciu. Warto jednak pamiętać, że mimo że mamy dostęp do wielu filmów i seriali oraz programów telewizyjnych, to nie możemy oglądać transmisji na żywo. Zatem mimo że telewizja ma droższe abonamenty, to oferuje dostęp do specjalistycznych stacji, sportów na żywo i lokalnych wiadomości, które mogą nie być dostępne w usługach streamingowych.
Jaka jest dostępność streamingu i różnych rodzajów telewizji?
Telewizja cyfrowa naziemna jest dostępna w całym kraju. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni dekoder odbierający DVB T/T2 lub telewizor ze wbudowanym nadajnikiem. Telewizja kablowa natomiast nie jest dostępna w każdym miejscu kraju. Wiele zależy od operatora i jego infrastruktury. W niektórych miejscach w Polsce nie ma możliwości podpięcia kabla z TV. Wtedy z pomocą przychodzi telewizja internetowa. Do korzystania z niej potrzeba jedynie dostępu do internetu. Tak samo sprawa wygląda w przypadku platform streamingowych.
Co będzie bardziej wygodne dla użytkownika?
Osoby, które nie oglądają kanałów na żywo, nie interesują się programami informacyjnymi itp., mogą spokojnie zdecydować się na streaming. To spora wygoda – ulubione programy możemy oglądać na dowolnym urządzeniu, które jest zalogowane do danego serwisu. Podobną wygodę oferuje telewizja internetowa. Tutaj jednak możemy oglądać dodatkowo różne kanały na żywo.
Telewizja kablowa, choć zapewnia dostęp do bogatej oferty kanałów, jest zazwyczaj ograniczona do jednego, stacjonarnego urządzenia – telewizora. Na zmniejszenie wygody może wpływać konieczność dostosowania się do ustalonego harmonogramu emisji programów.
Chcąc mieć kontrolę nad tym, co i kiedy oglądamy, najlepszym wyborem będą platformy streamingowe. Jeśli zależy nam przede wszystkim na oglądaniu TV na różnych urządzeniach, to odpowiednią opcją może być telewizja internetowa. Należy tutaj jednak mieć na uwadze, że kluczową rolę odgrywa stabilne i szybkie połączenie. Natomiast jeśli telewizja będzie oglądana głównie na telewizorze i gdy zależy nam na dostępie do naprawdę dużej liczby różnorodnych kanałów, telewizja kablowa może sprawdzić się najlepiej.