Jak i gdzie sprzedawać skiny do CS:GO?

Jak i gdzie sprzedawać skiny do CS:GO?
Jak i gdzie sprzedawać skiny do CS:GO?

Handel skinami do CS:GO to cała filozofia, idealna mieszanka strategii i taktyki. Wiecznie zmieniające się ceny, wprowadzanie skinów wraz z możliwością zakupu nowych DLC czy też ogromne liczby dostępnych skinów samych w sobie to tylko niektóre z czynników, które czynią ten rynek tak ekscytującym i unikatowym. Wielu graczy spędza na losowaniu, wybieraniu i kupowaniu skinów długie godziny. Prędzej czy później pojawia się jednak pytanie: gdzie sprzedać skiny CS:GO?

Po co w ogóle sprzedawać skiny?

Mogłoby się wydawać, że po wielu godzinach rozgrywki, losowań przy otwieraniu skrzynek czy też zwyczajnym kupowaniu skinów nikt nie będzie chciał pozbywać się nawet najmniejszej części swojej kolekcji. Jest to mylne przekonanie z bardzo prostej przyczyny — sprzedaż skinów jest jedną z najlepszych metod uniknięcia konieczności nieprzerwanego inwestowania prawdziwych pieniędzy w grę (a nawet jeśli nie, to z pewnością zmniejszenia wydawanych sum). Warto pamiętać, że kapitalizacja rynku wszystkich przedmiotów możliwych do kupienia w tej grze wynosi, wedle prawdopodobnie niedokładnych szacunków, ponad dwa miliardy dolarów. Prawdziwą wysokość tej kwoty zna prawdopodobnie tylko Gaben.

Tak więc sprzedaż skinów, a następnie reinwestowanie środków w interesujący nas produkt to odpowiednia strategia dla każdego gracza, który choć odrobinę interesuje się przedmiotami na rynku Steam. Istnieją jednak różne metody prowadzenia sprzedaży, dzielące się na oficjalne (sklep Steam) oraz zewnętrzne (np. Skinwallet). W takim razie gdzie sprzedać skiny CS:GO?

Sposób pierwszy: oficjalny sklep Valve

Pierwszym i oficjalnym kanałem handlu przedmiotami z CS:GO była sama platforma Steam. Za jej pośrednictwem można dokonywać transakcji na najróżniejszych przedmiotach: skrzynkach, graffiti, wszystkich rodzajach skinów, agentach, a do 2019 roku nawet na kluczach (możliwość ta została silnie ograniczona z uwagi na pranie pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze). Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprzedać skiny CS:GO, Steam może być dobrym pomysłem. Wiąże się z tym jednak kilka ograniczeń.

Przede wszystkim, uzyskane podczas sprzedaży w ten sposób środki nie mogą zostać wydane na jakiekolwiek produkty poza Steamem ani spieniężone. Oznacza to, że jeśli sprzedajemy skiny w ten sposób, jesteśmy niejako skazani na ofertę tego sklepu. Jest ona ogromnie szeroka i bogata, jednak nie daje takiej wolności jak posiadanie prawdziwych pieniędzy. A to sprowadza nas do sposobu drugiego.

Sposób drugi: serwisy zewnętrzne

Profesjonalne platformy zajmujące się handlem skinami, takie jak Skinwallet, umożliwiają błyskawiczną wypłatę środków w formie przelewu. Dzięki temu nie jesteśmy już skazani na ofertę Valve, a nasze środki finansowe możemy przeznaczyć na dowolny cel. Warto podkreślić, że wiele serwisów tego rodzaju decyduje się na rozszerzenie swojej oferty również poza przedmioty z CS:GO, nierzadko wchodząc również na pole Doty 2 oraz Team Fortress 2.

Na uwagę zasługuje także częsta możliwość kupienia przedmiotów w tańszych cenach niż te, które widnieją w sklepie Steam. Aby zwrócić uwagę na ten atut, wiele serwisów prowadzących rynki handlu skinami wprowadziło odnośniki znajdujące się przy ofertach użytkowników, które informują potencjalnych nabywców o statystycznej średniej cenie danego przedmiotu w sklepie Steam.

Czy oba te sposoby są bezpieczne?

Należy podkreślić, że zarówno korzystanie ze sklepu Steam, jak i innych serwisów oferujących sprzedaż i obrót itemami z CS:GO jest całkowicie bezpieczne – ale tylko dopóki korzystasz z renomowanych serwisów. Trzeba tylko uważać na podejrzane oferty, np. rozdawanie darmowych kluczy — jeśli na danej stronie widnieją tego typu propozycje, prawdopodobnie są to oszustwa. Należy też wystrzegać się kupowania i sprzedaży kont Steam, ponieważ jest to aktywność wykrywana i aktywnie karana przez Valve.

Podsumowanie

Sprzedaż skinów do CS:GO to aktywność, która przy odrobinie szczęścia może przynieść graczom drobny, dodatkowy dochód. Nie należy się jednak nastawiać na pełny sukces, ponieważ prawdopodobieństwo wylosowania wartościowych przedmiotów jest bardzo niskie. Legendarne transakcje na skiny po kilkadziesiąt tysięcy dolarów są prawdziwe, ale należą mimo wszystko bardziej do folkloru niż rozpowszechnionych, powtarzających się wydarzeń.


Źródło: Materiał zewnętrzny