Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Scythe: Digital Edition – recenzja na dwa głosy

Scythe Art
Scythe Art

Powracamy z cyklem Recenzja na dwa głosy. Tym razem wspólnie z Kubą zmierzyliśmy się z Scythe: Digital Edition – produkcją będącą adaptacją gry planszowej. Scythe zabiera nas do alternatywnej wersji Europy,  najeżonej konfliktami i mechami, które są tworzone przez tzw. Fabrykę, niezależne miasto-państwo. W grze wcielamy się w jedną z pięciu frakcji – Imperium Saksonii, Chanatu Krymskiego, Związku Roswieckiego, Republiki Polanii lub Królestwa Północy. Czym Scythe jest i czy warto w niego zagrać, dowiecie się z poniższej recenzji, napisanej w dość niekonwencjonalny sposób.

Jeszcze jedno – mówiąc o Scythe, nie można pominąć gry Iron Harvest, która jest obecnie w fazie produkcji. Również inspirowana uniwersum Jakuba Różalskiego, będzie RTSem, w którym ma się liczyć bardziej taktyka niż szybkie palce. Opracowywana przez niemieckie studio KING Art Games produkcja ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Scythe screen 3

Cyfrowa planszówka

Kasjan: Ciekawi mnie z jakim podejściem podchodziłeś do tej gry. Szczerze, bez zmyślania, z planszówkami nie mam zbyt wielkiej styczności. Ot kiedyś się z kimś pokłóciłem grając w Monopoly, a raz byłem królem świata wygrywając w chińczyka. Nawet Scythe przegrywa u mnie jeśli chodzi o najbardziej wyczekiwaną grę w klimacie Różalskiego, bo jest przecież Iron Harvest, a ja strategie kocham. Co w takim razie miało przyciągnąć Cię do Scythe na długie wieczory?

Jakub: Scythe intrygowało mnie już od premiery planszówkowego wydania. Niestety nie miałem możliwości nabycia fizycznej wersji, dlatego informacja o cyfrowym wydaniu mnie ucieszyła. Szczególnie, że dzięki rozgrywkom multi nie muszę martwić się o chętnych do gry oraz język. Czy Scythe przyciągnęło mnie na długie wieczory? Raczej nie. Partie są szybkie i nie trzeba poświęcić zbyt dużo czasu, by rozegrać jedną czy dwie gry. Taki system w zupełności mi odpowiada.

Scythe Screen

Początki nie są łatwe

Kasjan: Nikogo nie zaskoczę, ale zanim weźmiemy się do rozgrywania partii, na początku warto odpalić samouczek. Tutorial myślę, że wykonano poprawnie – autorzy postawili na nauczanie zasad rządzących grą poprzez stawianie graczy w określonych sytuacjach. W ten sposób nie rozegramy pierwszego kompletnego rozegrania, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Nie jest to gra bardzo skomplikowana, ale zawsze w przypadku gier 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) jest wiele dróg do wygrania danej partii. W przypadku Scythe należy zebrać 6 z 9 gwiazdek możliwych do uzyskania aby wygrać grę.

Jakub: No to widocznie z nas dwóch, to ja jestem ten głupszy, bo samouczek kompletnie mi nie podszedł. Bardzo powierzchowny i w moim odczuciu niewystarczająco klarowny. Zasad nauczyłem się w ciągu kilku pierwszych partii, klasyczną metodą prób i błędów. Tak, jak powiedziałeś, Scythe nie jest grą trudną i jej ogarnięcie na przyzwoitym poziomie to kwestia kilku godzin. Oczywiście, jeśli myślimy nad starciami rankingowymi na wyższym poziomie, to trzeba już głębiej zacząć zastanawiać się nad taktyką i dokładniej planować każdy ruch. Powiedz, jak Ci się grało przeciwko SI?

Scythe screen 2

Gdy zabawa z komputerem się znudzi…

Kasjan: SI do agresywniejszych nie należy – raczej zwycięża rozsądek u komputerowego wroga. Komputer w pierwszych starciach dawał w kość, ale bywało lepiej, gdy nauczyłem się korzystać z „dobrodziejstw inwentarza”, mowa tu oczywiście o Kartach Spotkań, które możemy wziąć gdy najedziemy na odpowiednie pole. To w połączeniu z dość klarownymi zasadami i 5 frakcjami do wyboru, gdzie każda różni się od siebie, powoduje, że w Scythe grało mi się całkiem dobrze. Mogę przyczepić się z pewnością do mało czytelnego interfejsu. Grafika sama w sobie jest oczywiście ok, ilustracje Jakuba Różalskiego świetne, ale nad tym interfejsem można byłoby jeszcze popracować.

Kuba: Mnie strasznie zirytował sposób wykonania pionków i znaczników. Rozumiem, że mamy tutaj do czynienia z grą planszową, ale można było pokusić się o coś bardziej stylowego, a przede wszystkim czytelniejszego. Jeśli chodzi o resztę grafik i ilustracji Różalskiego, to miodzio. Niepowtarzalny klimat jego prac został zachowany. Wracając jednak do AI, bardzo łatwo jest je oszukać podczas pojedynków, ponieważ nie posuwa się do blefów, dając nam przewagę na polu walki. Zdecydowanie bardziej napocić się trzeba podczas rozgrywek online. Siadając do komputera o normalnej porze, nie miałem problemu ze znalezieniem kompanów. Jeśli macie jednak znajomych lubujących się w planszówkach, to Scythe może być świetnym wyborem w te wieczory, gdy niekoniecznie chce wam się wychodzić z domu.

Scythe Screen

Scythe: Digital Edition – podsumowanie

Kasjan: No to co wystawiamy? Ode mnie to taka siódemka – oczywiście w skali dziesięciopunktowej. To dobra gra i naszła mnie chęć na zagranie kiedyś w wersję fizyczną. Największą wadą Scythe jest ten przeciętnie wykonany interfejs, nierówne AI, a po stronie zalet należy umieścić grafiki Różalskiego i kilka różnych frakcji. Zostajemy przy tej ocenie, czy coś zmieniamy?

Kuba: Ja od siebie dam 8 oczek. W Scythe gra mi się przyjemnie, a mechaniki strategiczne gry przypadły mi do gustu. Losowość nie odgrywa tu tak dużej roli, a poprowadzenie swojej frakcji do zwycięstwa wymaga nieco wysiłku. Szczególnie, że zdobycie sześciu wymaganych do zakończenia gry punktów nie zagwarantuje Ci zwycięstwa. Dopiero przy podliczaniu wyniku końcowego widać, jaki wpływ miały na niego poszczególne decyzje. Uśredniając więc nasze noty dostajemy 7.5. I wilk syty, i owca cała. Chociaż jeśli chcesz się spierać, to o prawo do finalnej decyzji możemy zawalczyć na planszy!

 

 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Grę do recenzji dostarczył Kinguin.net. Dziękujemy!

Kinguin Banners Promo 599x182 170928 V1

Plusy
  • Świetne grafiki
  • Dobrze zbalansowana
  • Sprawdza się w starciach online
  • Przystępna do opanowania
  • Klimatyczna
Minusy
  • Niezbyt mądre AI
  • Nieczytelny interfejs
  • Po pewnym czasie AI przestaje być wyzwaniem
7.5
Ocenił
Kasjan Nowak
Recenzja PC

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z PC

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Advertisement

Zobacz także...

RECENZJE GIER

Nie wiem, jak to jest dziś, ale jeszcze kilka lat temu dosyć popularnym hobby małych dziewczynek w wieku szkolnym było pisanie pamiętników. Gdybym sięgnął...

PUBLICYSTYKA

Wspinanie się na wieże i odbijanie wrogich posterunków to cecha charakterystyczna serii Far Cry, będącej wręcz jedną z definicji neologizmu „ubigra”. Mimo obecnego statusu...

PUBLICYSTYKA

Polski rynek gier we wczesnych latach 2000 był dosyć specyficzny. Na tyle duży, by zaistnieć w społecznej świadomości. Na tyle mały, by stać się...

TESTY SPRZĘTÓW

Kiedyś życie było prostsze. Długość kabla od pada decydowała o tym jak daleko od konsoli będziemy siedzieć. Teraz musimy „męczyć” się z bezprzewodowymi padami...

Advertisement