Recenzja słuchawek Poly Voyager Surround 80 UC

Voyager Surround 80
Voyager Surround 80

Kilka tygodni temu dostałem do testowania słuchawki. Niby nic w tym wyjątkowego, w końcu w ciągu ostatnich lat mieliśmy okazję opublikować recenzje wielu headsetów dla graczy. Tylko że tym razem w moje ręce trafił sprzęt, który nie tylko nie został stworzony z myślą o graczach, ale jego producent nigdy takową grupą konsumentów nie zaprzątał sobie głowy.

Firma Poly, której słuchawki o nazwie Voyager Surround 80 UC miałem okazję testować, to pozornie młody gracz na rynku, gdyż funkcjonuje na nim dopiero od 2019 roku. Geneza firmy sięga jednak lat 60. tych ubiegłego wieku i wykracza daleko poza naszą planetę. Nie przesadzam. Otóż Poly będące częścią giganta, jakim jest Hewlett-Packard, powstało z połączenia dwóch firm – Plantronics oraz Polycom. Ta pierwsza to prawdziwa legenda w produkcji sprzętu do komunikacji, z której usług korzystała chociażby agencja kosmiczna NASA w ramach projektów Mercury i Apollo. Z kolei Polycom od wielu lat opracowywało technologię do komunikacji głosowej oraz wideo głównie dla sal konferencyjnych i zastosowań biznesowych. I choć po fuzji firma Poly nie obrała gwałtownie innego kierunku działania, to jednak wciąż wzrastające potrzeby przeciętnego użytkownika, coraz bardziej ukierunkowują go w stronę specjalistycznych rozwiązań. Bezprzewodowy headset Voyager Surround 80 UC jest tego najlepszym dowodem.

Img20230822154242

Poly Voyager Surround 80 UC – zawartość

Słuchawki po wyjęciu z pudełka kryją się w ekologicznym, twardym i niesłychanie ergonomicznym etui. W zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy nadajnik do PC na USB C, adapter USB A do nadajnika, 1,5 m kabel USB C – ‎Jack 3,5 mm do przewodowego korzystania ze słuchawek oraz przewód USB C – USB C do ładowania urządzenia.

Poly Voyager Surround 80 UC – design i wykonanie

Słuchawki robią świetne pierwsze wrażenie. Konstrukcja jest elegancka, a srebrne wstawki, chociażby w postaci logo firmy, nadają jej swoistego charakteru.

Pałąk słuchawek nie jest metalowy, lecz wykonany z bardzo trwałego tworzywa o dość osobliwej strukturze. Od góry wykończony jest on miękką skórą ekologiczną, z kolei od spodu, czyli powierzchni przylegającej do głowy, zastosowano wyprofilowaną silikonową piankę.

Img20230822154117

Muszle wykonane zostały z matowego plastiku, który choć charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania, to jednak ma tendencje do palcowania. Nauszniki o grubości 2,5 cm wykończone zostały miękką i przyjemną w dotyku skórą ekologiczną.

Voyager Surround nie można w pełni złożyć, lecz jedynie ustawić obrotowe muszle „na płasko”. Nie jest to jednak wada, ponieważ dzięki temu konstrukcja jest bardziej stabilna, a do przewożenia urządzenia producent dorzucił wspomniane wcześniej funkcjonalne etui.

Img20230822154527

Poly Voyager Surround 80 UC – komfort użytkowania

Nie zamierzam owijać w bawełnę, więc od razu napiszę, że Voyager Surround 80 UC to najbardziej wygodne słuchawki o zamkniętej konstrukcji, jakie miałem na głowie. A było ich całkiem sporo. Na co dzień podczas montażu i nagrań korzystam ze słuchawek studyjnych Audio-Technica ATH-M30X i choć słuchawki Poly mi ich nie zastąpią, bo do odsłuchu kompletnie się nie nadają, to jednak komfort użytkowania jest nieporównywalny. Po kilku godzinach maratonu filmowego z Voyager Surround 80 UC nie odczuwałem najmniejszego dyskomfortu związanego z bólem krawędzi czy chrząstki uszu oraz czubka głowy.

Centrum dowodzenia Headsetu mieści się na prawej muszli, gdzie od spodu znajdziemy czerwony przycisk do włączenia lub wyłączenia mikrofonu, mały suwak do włączenia słuchawek i ustawienia parowania z innym urządzeniem oraz wejście USB typu C. Do odbierania połączeń, przełączania utworów, pauzowania lub zwiększania głośności służy oczywiście dotykowy front muszli. Sterowanie jest responsywne i urządzenie z dużą czułością reaguje na nasze gesty.

Img20230822154038

Jakość dźwięku i mikrofonu w Poly Voyager Surround 80 UC

Słuchawki wyposażone zostały w przetworniki o średnicy 40 mm i dynamice 132 dB, które działają w zakresie częstotliwości od 20 do 20 000 Hz, czyli w pełnym zakresie częstotliwości słyszanych przez ludzkie ucho. Specyfikacja specyfikacją, ale jak się te numerki mają do jakości dźwięku? Rewelacyjnie. Urządzenie zapewnia bardzo zrównoważony balans w zakresie niskich, średnich i wysokich częstotliwości. Nie są to oczywiście słuchawki o studyjnej jakości, ale sposób, w jaki barwią dźwięk, pozbawiony jest nachalnego eksponowania niskich tonów, dzięki czemu możemy rozkoszować się klarownym nagraniem. Sprawia to, że Voyager Surround 80 UC również sprawdzą się nie tylko w zastosowaniach biznesowych, ale także w codziennym użytkowaniu, gdyż nawet wybredni melomani nie powinni kręcić nosem.

Dużym atutem omawianego Headsetu ma być jego wszechstronność i wielozadaniowość, dlatego też producenci spory nacisk położyli na jakość mikrofonu. A w zasadzie mikrofonów, bo słuchawki posiadają ich aż 10 – po 3 w obu muszlach odpowiedzialnych za jakość rozmów i pod 2 do adaptacyjnego ANC, dzięki czemu tłumienie zewnętrznych hałasów dostosowane jest do rzeczywistych warunków.

Img20230822154619

Jak zdążyliście zauważyć, mikrofony wbudowane są w słuchawki w miejscu szarych perforowanych wstawek. Działają one w zakresie częstotliwości od 20 do 16000 Hz, co w efekcie daje nieco ciemną barwę głosu, ale wciąż klarowaną. Rozmowy prowadzone są bez zakłóceń, a my jesteśmy zrozumiali przez rozmówców, niezależnie od warunków. Ruch uliczny, czy gwar w biurze to żadne przeszkody w sprawnej komunikacji, gdyż headset przeszedł pozytywnie testy nawet podczas korzystania z odkurzacza.

Aktywna redukcja szumów działa w Voyager Surround 80 UC rewelacyjnie, a takie zjawiska podczas rozmów jak mocny wiatr, płacz dziecka, szczekanie psa sąsiada, czy warkot silnika są świetnie tłumione zarówna dla nas jak i naszego rozmówcy.

Jednak należy pamiętać, że słuchawki Poly mają nam głównie umożliwić sprawną komunikację w podróży bez względu na warunki i miejsce, w jakim się aktualnie znajdujemy, i z tego zadania wywiązują się wyśmienicie. Nie powinniśmy jednak spodziewać się po wbudowanych mikrofonach studyjnej jakości. Ewentualne nagranie, nawet w dobrze zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu, będzie zawsze odbiegać od jakości materiału zarejestrowanego budżetowym mikrofonem pojemnościowym za 150 czy 200 zł.

Funkcjonalność headsetu Poly Voyager Surround 80 UC

Wspominałem już, że Voyager Surround 80 UC to głównie słuchawki stworzone z myślą o zastosowaniu biznesowym, biurowym czy pracy zdalnej, jednak olbrzymim błędem byłoby ich zaszufladkowanie jako sprzętu spełniającego swoje zadania jedynie w środowisku pracy. Voyager Surround 80 UC nie tylko są kompatybilne z najpopularniejszymi platformami głosowymi, w tym posiadają certyfikat Microsoft Team, ale też doskonale sprawdzą się jako headset w domowych warunkach do obsługi urządzeń multimedialnych. Słuchawki świetnie sprawdzają się jako urządzenie do słuchania muzyki w smartfonie i prowadzenia rozmów, czy jako gamingowy zestaw słuchawkowy do grania na PC. Oczywiście można je też wykorzystać do grania na konsoli, ale wówczas musimy zrezygnować z połączenia bezprzewodowego.

Słuchawki posiadają wiele zalet wpływających na ich funkcjonalność. Są lekkie, wygodne, bateria do pełna ładuje się w zaledwie godzinę i starcza na ponad 20 godzin rozmów i dobę słuchania muzyki. Niezastąpionym dodatkiem jest także aplikacja mobilna, dzięki której możemy zarządzać ANC i wieloma świetnymi funkcjami, jak chociażby czujnik noszenia słuchawek. Ten również działa jednakowo podczas słuchania muzyki w telefonie, czy oglądania filmów na YouTube – gdy ściągniemy słuchawki materiał automatycznie wchodzi w tryb pauzy i włącza natychmiast, gdy ponownie założymy je na uszy.

Czy warto kupić słuchawki Poly Voyager Surround 80 UC?

Tak…jeśli macie wolne 450 dolarów albo 1770 zł, bo za tyle najtaniej możecie dorwać ten sprzęt w polskim sklepie. Nie jest to więc tania inwestycja i z pewnością nie na każdą kieszeń, ale jeśli szukacie wielozadaniowego headsetu, który sprawdzi się w niemal każdych warunkach, to Voyager Surround 80 UC będzie strzałem w dziesiątkę. Komfort użytkowania, jakość wykonania i dźwięku, zaimplementowane funkcje i bezbłędność ich działania to absolutny top wśród słuchawek bezprzewodowych.

Poly Voyager Surround 80 UC – specyfikacja

Typ słuchawek:nauszne zamknięte
Waga:0,274 kg
Wielkość membrany:40 mm
Dynamika przetworników:132 dB
Pasmo przenoszenia słuchawek:20 – 20000 Hz
Mikrofon:wbudowany bez pałąka, czułość: 37 dB; pasmo przenoszenia mikrofonu: 20 – 16000 Hz
Pałąk:tworzywo sztuczne, regulowany
Muszle:obracają się. Wykończone skórą ekologiczną
Przewód:dodatkowy 1,5 m minijack 3,5 mm
Komunikacja:bluetooth, nadajnik (PC)
Pilot:dotykowy na prawej muszli: kontrola głośności, pauza, opcja mute, odbieranie połączeń, ANC
Aplikacjatak – Android i iOS

Plusy
  • Jakość wykonania
  • Jakość dźwięku
  • Funkcjonalność
Minusy
  • Cena
9.5
Ocenił Kamil Kościelniak