Recenzja LEGO Bricktales. Budowanie z cyfrowych klocków

Lego Bricktales
Lego Bricktales

LEGO doczekało się kolejnej gry z tytułowymi klockami w akcji. Przez lata marka LEGO była wykorzystywana do gier opartych na wielkich franczyzach, które były zabawnymi przygodami. W LEGO Bricktales tym razem rozgrywka jest zupełnie inna niż wcześniej – nie jest to gra akcji, a typowo logiczna produkcja gdzie musimy konstruować najróżniejsze pojazdy czy elementy otoczenia, które pozwolą pchnąć fabułę do przodu i odblokować kolejne krainy. Gra przez to jest bliższa układaniu klocków LEGO, niż do tego co wcześniej przyzwyczaiły nas pozycje ze znaną marką w tytule.

Lego Bricktales 2
Lego Bricktales

Wirtualne budowanie w LEGO Bricktales

W LEGO Bricktales sterujemy bohaterem, który odwiedza swojego dziadka wynalazcę. Z powodu kilku wydarzeń, prowadzony przez dziadka park rozrywki stracił energię i dawny blask. Zadaniem wnuka jest podróżowanie przez portal i odwiedzanie różnych światów, aby zdobyć kryształy. Zdobycie jednego kryształu pozwala uruchomić w parku rozrywki kolejną atrakcję. Fabuła nie jest porywająca i to tylko taki dodatek, aby sklecić zadania, które czekają na gracza w jedną historię. Dialogi są niestety wyłącznie w formie tekstowej bez dźwięku i do tego nie ma języka polskiego, więc nawet najmłodsi gracze mogą mieć trudność, aby się tutaj odnaleźć.

LEGO Bricktales przenosi nas w najróżniejsze miejsca stworzone z klocków LEGO. Będziemy m.in. w dżungli, średniowiecznej krainie czy na afrykańskiej pustyni gdzie wejdziemy do starych grobowców.

Lego Bricktales 25
Lego Bricktales

Przemierzając krainy spotykamy na swojej drodze różnych ludzi w potrzebie. Do rozwiązywania ich problemów trzeba wykonywać oczywiście zadania. Najczęściej po prostu trzeba coś zbudować (pojazd, most, schody, etc.). Z czasem zadania robią się coraz trudniejsze, np. musimy utworzyć z klocków helikopter, który wzbije się na odpowiednią wysokość, ale zarazem będzie stabilny. Każda konstrukcja jest testowana przez symulację wykonywaną przez robota. To działa świetnie i widać, że twórcy wiele włożyli, aby odwzorować fizykę klocków. Jest uwzględniany ich ciężar, położenie, długość, etc.

Poza tym są elementy eksploracji gdzie musimy wykonywać inne logiczne zadania czy znajdować odpowiednie przedmioty. Zadania logiczne są najróżniejsze od otwierania bram w odpowiedniej kolejności, aby uzyskać dostęp do zamkniętego obszaru czy budowania rzeźb na wzór stojącej obok.  

Z czasem postać zyskuje nowe umiejętności jak np. rentgen pozwalający odkrywać sekrety czy linę, dającą dostęp do nowych obszarów.

Lego Bricktales 22
Lego Bricktales 22

Najwięcej czasu spędzimy jednak na „klasycznym” układaniu klocków. Nie jest to niestety tak przyjemne jak tradycyjne budowanie. Klocki można obracać, unosić i zmieniać kąt kamery, ale mimo tych wielu opcji nie zawsze wszystko dokładnie widać i czasami trudno trafić w dany element. Plansze są też ograniczone i często nie możemy przekroczyć danej linii, co bywa mało widoczne. Układanie niektórych konstrukcji na padzie jest frustrujące, a komfortu rozgrywki nie poprawiło zbytnio podłączenie klawiatury i myszki pod konsolę Xbox Series X. Da się przyzwyczaić do wirtualnego konstruowania, ale jest potrzebny do tego czas i cierpliwość.

Lego Bricktales 21
Lego Bricktales

Ponadto, w przypadku błędu w rozmieszczeniu elementów, gra zmusza nas do rozmontowania całych sekcji, zanim będziesz mógł naprawić swój błąd. Przykładowo zbudowałem małą wieżę i chciałem ją przesunąć o kilka pól, bo jej fragment wystawał za wyznaczony obszar. Aby przeprowadzić tę prostą operację, musiałem zdemontować całą wieżę, bo nie ma możliwości przeniesienia kilku elementów jednocześnie.

Istnieje tutaj także gra dowolna, każdą stworzoną budowlę możemy przerobić w kreatywnym otwartym trybie w którym mamy do dyspozycji wiele klocków i kolorów. W każdym świecie znajduje się też sklep, w którym możemy kupić dodatkowe klocki i ubrania pozwalające utworzyć idealnego dla nas awatara.

Lego Bricktales 15
Lego Bricktales 15

LEGO Bricktales wygląda ładnie, ale ciągle kojarzyła mi się z produkcjami typowo tabletowymi. Pod względem animacji i grafiki jest na znacznie niższym poziomie niż to do czego przyzwyczaiły nas inne produkcje z tą marką. Tragicznie wypada oprawa audio, brak dialogów można jakoś przeżyć, ale denna muzyka grająca ciągle w tle strasznie zamula. 

Lego Bricktales 11
Lego Bricktales

Czy warto kupić LEGO Bricktales?

LEGO Bricktales to dobra gra logiczna z ciekawymi zadaniami, która niestety ma sporo frustrujących i mało przemyślanych rozwiązań. Przyjemność z rozgrywki psuje zwłaszcza brak przenoszenia kilku elementów jednocześnie, oraz mało intuicyjne i trudne sterowanie związane z układaniem klocków. Gra przez to na pewno nie nadaje się dla najmłodszych graczy. Do tego mamy średnią oprawę graficzną i tragiczną mdłą i nudną muzykę w tle.

Jeśli lubisz gry logiczne i świat LEGO możesz spróbować zagrać, w innym przypadku szkoda tracić pieniądze.

Plusy
  • Ciekawe zagadki i zadania logiczne
  • Kreatywne rozwiązywanie zagadek
Minusy
  • Denna muzyka
  • Trudne, mało intuicyjne sterowanie
  • Brak możliwości przenoszenia grupy bloków
6
Ocenił Damian Stefański
Recenzja gry na Xbox Series X

Recenzja powstała na podstawie rozgrywki z konsoli Xbox Series X

Recenzje gier OpenCritic