Recenzja klawiatury mechanicznej AOC GK500

Aoc Gk500
Aoc Gk500

Tym razem na nasz warsztat trafiła gamingowa klawiatura mechaniczna od firmy, która graczom kojarzy się głównie z monitorami. Recenzowanym produktem jest bowiem klawiatura od tajwańskiego producenta AOC oznaczona modelem GK500.

Zawartość opakowania

W środku znajdziemy dość ubogą w treść instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Klawiatura nie została zabezpieczona miękką pianką, do czego możemy być już przyzwyczajeni, ale sztywnym i szeleszczący celofanem. We wnętrzu znajdziemy jeszcze magnetyczną podkładkę pod nadgarstki wykonaną z matowego plastiku oraz urządzenie do wyciągania nakładek i dodatkowe srebrne keycapy WASD.

Design i wykonanie

AOC GK500 prezentuje się bardzo przyzwoicie i minimalistycznie, ale z pewnością nie towarzyszą nam odczucia obcowania z produktem z kategorii premium. Choć jest to klawiatura pełnowymiarowy, to zwraca uwagę jej kompaktowy rozmiar. Korpus to połączenie aluminium i plastiku, co sprawia, że urządzenie waży niespełna 800 gramów. Jest to naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że często klawiatury 60% potrafią ważyć ponad 100 gramów więcej. Obudowa ma odsłonięte Switche, co w zależności od  indywidualnych preferencji możemy uznać za zaletę lub wadę. Na froncie widnieje logo marki, a brzegi klawiatury ozdobione są cienką chromowaną ramką. Całość prezentuje się schludnie i elementy są dobrze spasowane.

Aoc Gk500 1

Urządzenia posiada wbudowany na stałe przewód w oplocie, co niestety nie możemy uznać za zaletę. Jego ewentualne uszkodzenie, jest praktycznie równoznaczne z koniecznością zakupienia nowego sprzętu. Kabel jest dość sztywny, przez co możemy mieć problem z  odpowiednim ułożeniu go na biurku. Ma on standardową długość 1,8 m, a na wtyczce USB znajduje się wytłoczone logo marki.

Spód klawiatury jest płaski i niewiele się na nim dzieje. Mamy trzy gumowe stopki oraz dwie ogumowane nóżki zapewniające jednostopniową regulację kąta nachylenia. Urządzenie dobrze trzyma się gładkich powierzchni, tak więc podkładki spełniają należycie swoją funkcję.

Keycapy prezentują się całkiem nieźle, są sztywno osadzone, a ich czcionka ma dość gamingowy charakter. Choć została ona wycięta na nakładkach laserowo, co jest dużym atutem, to niestety pozytywne wrażenie nieco burzą domalowane opcje multimedialne. Nakładki mają delikatnie chropowatą fakturę, ale już dodatkowe srebrne keycapy wasd, są gładkie, co z perspektyw gracza jest dobrym rozwiązaniem. Szkoda, że nie zdecydowano się dodać jeszcze dodatkowych nakładek dla klawiszy kierunkowych.

Tak jak każda szanująca się klawiatura gamingowa, AOC GK500 może się pochwalić podświetlaniem RGB sterowanym z poziomu urządzenia lub za pomocą dedykowanej aplikacji dostępnej na stronie producenta. Aplikacja pozwala nam ustawić preferowany tryby gry, edytować opcje czułości oraz zarządzać 12 trybami iluminacji. Oczywiście możemy także nagrywać i dodawać makro.

Aoc Gk500

Funkcjonalność

Klawiatura wyposażona jest w budżetowe liniowe przełączniki Outemu Red. Są to switche głównie przeznaczone do grania. Nie mają głośnego kliku, charakterystycznego, chociażby dla niebieskich przełączników, a ich skok wynosi zaledwie 2 mm. Producenci deklarują żywotność przełączników do 50 mln kliknięć, co jest wynikiem standardowym. Przyczepić się można, że w klawiaturze z półki cenowej w okolicach 300 zł, zdecydowano się zastosować switche Outemu, które trafiają zazwyczaj do budżetowych konstrukcji wycenionych na mniej niż 200 zł. Za pieniądze, które zapłacimy za GK500, możemy znaleźć klawiatury bazujące na przełącznikach takich marek jak Gateron, Cherry czy chociażby Kailh.

Jadnak mimo wszystko przełączniki sprawują się całkiem dobrze, a dzięki zastosowaniu technologii N-key-rollover oraz Anti-Ghosting, klawiatura jest bardzo precyzyjna. Niestety gorzej sprawują się stabilizatory, z których korzystają większe klawisze jak Enter czy Shift. Najbardziej przyczepić mogę się do działania spacji, która dość mocno klekocze. Jeśli więc ktoś przykłada dużą uwagę do walorów akustycznych, po zakupie powinien pomyśleć o nasmarowaniu stabilizatorów lub też wygłuszeniu klawiatury.

Zdecydowanie dużym atutem GK500 jest dodanie magnetycznej podkładki pod nadgarstki. Choć jest ona wykonana z plastiku, to jednak potrafi znacznie poprawić komfort grania podczas długich sesji. Jej montaż jest bardzo prosty i nieinwazyjny, a gumowe nóżki zapewniają jej odpowiednią stabilność.

Czy warto kupić AOC GK500

AOC GK500 to przyzwoita dobrze prezentująca się klawiatura gamingowa, za którą stoi uznana marka. Nie jest to jednak sprzęt bez wad i jedną z największych, jest cena. W przedziale do 300 zł konkurencja jest naprawdę spora i w tej kwocie możemy zakupić sprzęt z mniej lub bardziej rozpoznawalny logo, oferujący, chociażby wyższej klasy przełączniki czy odpinany przewód. Jednak KG500 można już czasami wyrwać nawet za 250 zł i jest to kwota, za którą za pewnością warto rozważyć zakup omawianej klawiatury od AOC.

Plusy
  • Dobra jakość wykonania
  • Podkładka pod nadgarstki
  • Przydatna aplikacja
Minusy
  • Budżetowe przełączniki
  • Przewód wbudowany na stałe
7.5
Ocenił Kamil Kościelniak