Recenzja głośników Genesis Helium 800BT

Genesis Helium 800BT
Genesis Helium 800BT

Firma Genesis ponownie zaskakuje pozytywnie – rozwija się całkiem prężnie i od kilkunastu miesięcy dostajemy coraz lepsze sprzęty dedykowane głównie dla graczy. Na naszej stronie możecie znaleźć recenzje bardzo dobrych myszek, czy klawiatur, ale najnowszy produkt marki Genesis – głośniki Helium 800BT, pokazują, że i na tym polu polska firma radzi sobie coraz lepiej.

Z31227 163673

Genesis Helium 800 BT to zestaw przewodowych głośników 2.1 z funkcją Bluetooth 5.0 i złączem RCA. Produkt trafił na rynki w maju tego roku, nie jest to jednak pierwsze podejście Genesis do głośników. Rok temu Kacper opisywał na łamach naszego portalu głośniki Helium 300 BT.

Co w pudełku?

Opakowanie jest całkiem spore – czarny karton z gustowną obwolutą, w której znajdziemy wszystko to co potrzebne – dwa głośniki, subwoofer, niezbędne okablowanie, pilot do sterowania oraz instrukcję obsługi. Zabezpieczenie jest solidne – głośniki są owinięte folią, dodatkowo jeszcze zabezpieczone pianką.

Wygląd zewnętrzny

Ocena wyglądu jest kwestią dyskusji, ale na korzyść Helium 800 BT przemawia fakt, że zaprojektowano je jak typowy produkt dla graczy – będą pasować w wielu pokojach, choć najbardziej w czterech ścianach miłośnika elektronicznej rozrywki. Głośniki obudowane są czarnym MDF, pod względem akustycznym i trwałości, znacznie lepszym od zwykłego plastiku. Membrany na satelitach oraz subwooferze zostały zabezpieczone dziurkowanymi osłonkami na plastikowych maskownicach, a wokół membran znajdują się pierścienie służące za podświetlenie ARGB. Na głośnikach nie zabrakło czerwonych akcentów i loga Genesis, ale to już standard w designie polskiej firmy przy każdym ich produkcie.

Satelity (2 x 15W) są rozmiaru 180 x 110 x 113 mm, ale większe wrażenie robi subwoofer (30W), to prostopadłościan o zbliżonych wymiarach, ale sporych – 255 x 250 x 235 mm. Z jego lewej strony mamy wylot powietrza, a z prawej wszystkie potrzebne rzeczy – złącza, przycisk zasilania, regulator głośności i bassu oraz trzy przyciski – MODE, ECO oraz RGB. Ten ostatni służy do włączenia podświetlenia, ECO przełączy głośniki w tryb czuwania, gdy nie będą używane, a MODE tryb przewodowy z Bluetooth 5.0.

Testujemy głośniki

Zacznijmy od tego, że to sprzęt z system audio 2.1 i choć daleko mu do modeli 5.1 czy 7.1, to oferuje znacznie lepszy efekt niż budżetowe głośniki, których przecież wiele na rynku. Na plus należy docenić subwoofer, a wszystkie wybuchy w grach, jak i dźwięki w dolnym zakresie częstotliwości są słyszalnie głębsze niż w zestawie 2.0, które recenzował Kacper przy teście Helium 300BT.

Helium 800BT sprawdzi się w tych momentach, w których chcecie zagrać w gry nastawione głównie na kampanię dla jednego gracza, ze względu na to, że w sieciowych rozgrywkach liczy się refleks, czy szybkie i odpowiednie wyczucie skąd dochodzi dany dźwięk. Wtedy warto wybrać słuchawki, a tych i to od marki Genesis, również wiele testowaliśmy.

Głośniki testowałem zarówno przy pracy na stacjonarnym komputerze, jak i Xbox Series S. Jakość dźwięku jest całkiem dobra – jest to przyjemne i ciepłe brzmienie, które ewentualnie można zrekompensować basem. Soprany z kolei są lekko przycięte i choć daleko Helium 800BT do doznań z marzeń audiofilów, to dla mnie jest to poziom zadowalający. Należy pamiętać, że do sprzęt głównie dla graczy, może do filmowych wieczorów, mniej do słuchania muzyki.

Podświetlenie ARGB i krótkie kable (znowu)

Genesis przyzwyczaiło nas do rozwiązań związanych z podświetleniem, w Helium 800BT mamy wbudowany moduł ARGB, który pozwala na kontrolę podświetlenia za pomocą płyty głównej PC. Podświetlenie jest solidne – kolory są żywe, przechodząc bardzo płynnie. Jeśli jednak nie lubicie takich „bajerów”, możecie wyłączyć całkowicie podświetlenie.

Kacper w swojej recenzji Helium 300BT ARGB narzekał na wyjątkowo krótkie kable. Długości kabli pozostały takie same, więc mogę jedynie powtórzyć jego uwagi oraz wyrazić zdziwienie, że tego Genesis nie naprawił przy znacznie droższym produkcie.

Połączenie bezprzewodowe

Głośniki Helium 800BT posiadają również możliwość łączenia się z nimi przez Bluetooth, co jest wielką zaletą testowanych głośników, gdyż do posłuchania muzyki wystarczy jedynie smartfon lub tablet i nie potrzebujemy włączyć komputera. Połączenie Bluetooth 5.0 daje więc sporą wygodę i mobilność, a takie ułatwienie zmieni nasze podejście i już nigdy nie będziemy chcieli kupować głośników bez tej opcji.

Pilot sterujący

Jak wspominałem wcześniej, w opakowaniu znajdziemy również pilot sterujący, którego zdjęcie podrzucam niżej. Jakość wykonania pilota odbiega od reszty zestawu – jego zaletą jest to, że działa radiowo, ale ogólnie jest malutki i z plastiku, który raczej nie daje gwarancji trwałości. Na szczęście w trakcie testów, problemów z działaniem nie uświadczyłem.

Z31227 164913

Genesis Helium 800BT – czy warto?

Głośniki Genesis Helium 800BT to dobra opcja, jeśli szukacie odpowiedniego sprzętu w okolicach 500 złotych. Na korzyść sprzętu przemawia z pewnością solidne brzmienie, możliwość bezprzewodowego połączenia, atrakcyjne podświetlenie oraz porządne wykonanie z uniwersalnym designem. Budżetową opcją są dalej głośniki Helium 300BT, ale jeśli chcecie sprzętu z półki wyżej, to jak najbardziej możecie zaufać polskiej firmie i kupić wersję 800BT. Do większych mankamentów, które mogą utrudnić życie, zaliczę z pewnością krótkie kable. Warto sprawdzić przed zakupem, czy ustawicie głośniki tak jak chcecie.

Genesis Helium 800BT specyfikacja

System audio2.1
KomunikacjaPrzewodowa, Bluetooth
Moc wyjściowa RMS60W
Łączna moc wyjściowa RMS satelit30 W
Pasmo przenoszenia100 – 20000 Hz
Regulacja głośnościPilot, Panel na obudowie
PodświetlenieTak
MateriałDrewno
ZasilanieSieciowe (230V)
ZłączaRCA/Chinch, Mini-TOSLINK, Mini Jack, 3-Pin
KolorCzarny
Długość113 mm
Szerokość110 mm
Wysokość180 mm
Wymiary subwoofera (długość x szerokość x wysokość)25.5×25.5×24 cm
Plusy
  • solidna jakość wykonania
  • system audio 2.1
  • podświetlenie ARGB
  • bezprzewodowe połączenie
Minusy
  • krótki kabel
  • słaby pilot sterujący
8.5
Ocenił Kasjan Nowak