Recenzja FIFA 21

Fifa 21

Seria FIFA to jedna z najpopularniejszych gier na świecie i jak co roku Electronic Arts, jest ostro krytykowane przez graczy za kolejne odsłony. Fifie standardowo zarzuca się, że gracze otrzymują tylko zaktualizowane składy, a rozgrywka i tryby niezbyt się zmieniają. Czy w tym roku jest tak samo? Co zostało ulepszone względem wcześniejszej odsłony?

Rozgrywka w Fifa 21

Rozgrywka w najnowszej odsłonie Fifa 21 nie zmieniła się praktycznie wcale w porównaniu do edycji 20.  Zmiany są tak mało zauważalne, że zwróci się na nie uwagę jedynie gdy przeczyta się listę opublikowaną przez Electronic Arts.  EA albo skończyły się pomysły, albo nie chciała zbytnio inwestować w produkt, który znalazł się pomiędzy dwiema generacjami konsol.

Dodano m.in. Agile Dribbling. Zręczny drybling to zupełnie nowy sposób na utrzymanie ścisłej kontroli nad piłką. Funkcja ma dać graczom możliwość szybkiego przesuwania piłki z boku na bok w sytuacji 1 na 1 z obrońcą i umożliwić skuteczniejszy atak. Ze sztuczki mogą korzystać tylko najlepsi piłkarze.

Zwinny drybling w Fifie 2021
Zwinny drybling w Fifie 2021

Umożliwiono precyzyjnie kontrolowanie zawodnika bez piłki i kierować go w odpowiednim kierunku. Jeśli wciśniemy klawisz L1, wcześniej gracz biegł przed siebie, teraz można wybrać dokładny  kierunek.

Ulepszono sztuczną inteligencję. Gracze pod kontrolą AI mają lepiej wybierać pozycje zarówno w ataku jak i obronie. W Fifa 2021 zyskują także najlepsi zawodnicy, którzy lepiej od innych potrafią znaleźć się na właściwej pozycji w odpowiednim czasie.  

Dodano także Natural Collision System. Zawodnicy starają się nie wpadać na siebie i próbują uciec od niepotrzebnych zderzeń.

Seria FIFA zawsze słynęła z dużej liczby licencji, a brak jednego z dużych i popularnych klubów w grze jest czymś niezwykłym. Podobnie jak w zeszłym roku zamiast Juventusu w grze znajdziemu „Piemonte calcio”. Drużyna nie ma także swojego herbu i stroju. Mimo to Fifa ma olbrzymią ilość licencji i bazę graczy.

Recenzja Fifa 21
Recenzja Fifa 21

Ultimate Team

Najpopularniejszym i najbardziej wciągającym trybem jest chyba dla większości fanów Ultimate Team. W najnowszej odsłonie doczekaliśmy się kilku nowych funkcji.  

Od teraz dość mocno można wpływać na otoczenie meczu. Mamy możliwość wyboru nie tylko herbu drużyny i strojów, ale i wiele innych elementów. Gracz może zaprojektować całe otoczenie meczu, czyli np. kolory trybun, przyśpiewki kibiców, banery na trybunach.

Konfiguracja stadionu FIfa Ultimate Team
Konfiguracja stadionu FIfa Ultimate Team

Jeśli macie znajomego możecie wyszukiwać mecze 2 vs. 2 w Division Rivals i Squad Battles. Jest to ciekawa opcja, ale wszystkie nagrody trzeba w tym wypadku podzielić na pół.

Ciekawe są globalne bitwy społeczności. Do wyboru są dwie drużyny (np. Liverpool kontra Borussia), po jej wybraniu musimy realizować odpowiednie zadania, by wygrać ciekawe nagrody. Czyli np. trzeba zdobyć odpowiednią ilość asyst piłkarzem, którego dostaliśmy na wypożyczenie.

Fifa Ultimate Team
Fifa Ultimate Team

Nareszcie usunięto zmęczenie zawodników po meczu. Nie musimy już co chwile kupować kart odradzających kondycje zawodników lub zmieniać ich co chwile. W rezultacie gra stała się znacznie przyjemniejsza i nie zmusza nas do inwestowania sporych środków w karty medyczne.

Nowości w trybie kariery

Nowa FIFA powinna spodobać się tym, którzy lubią walczyć na boisku, ale także zarządzać klubem. Oczywiście Fifa 21 nie zostanie menadżerem piłkarskim pokroju Football Manager, ale oferuje sporo niezłej zabawy i treści.

Fifa 21 - kariera
Fifa 21 – kariera

Najbardziej oczekiwaną innowacją był lepszy tryb symulacji. Teraz można sprawdzić na diagramie, jak idzie mecz, a w razie potrzeby w pełni wejść do gry i zmienić wynik za pomocą swoich umiejętności.  I odwrotnie – jeśli trzy lub cztery gole już wleciały w bramę nie musimy marnować więcej czasu.

Zmieniono także system transferowy. Jest teraz znacznie więcej opcji jak np. wypożyczenie nowego zawodnika z opcją wykupu czy zapłacenie za transfer w ratach. Przydaje się to zwłaszcza wtedy gdy wybieramy mniej znany i biedniejszy klub piłkarski.

Transfery stały się zarazem trudniejsze. Już nie każdy gracz zgadza się od razu na przejście do naszego klubu, tylko dlatego, bo mamy pieniądze.  Przeciwni agencji kombinują i oferują różne niewygodne dla nas rozwiązania jak np. opcję wymiany.

Tryb kariery okazał się ciekawy, ale mocno skomplikowany. Konieczne jest sporządzenie harmonogramu szkoleń, przeszkolenie zawodników, monitorowanie ich kondycji, udział w konferencjach prasowych itp. W menu spędzasz znacznie więcej czasu niż na rozgrywce, co nie każdemu się spodoba.

Fifa 21
Fifa 21

Poza byciem trenerem drużyny, można wybrać także karierę jednego zawodnika.  

Tryb Volta – ciągle przyjemny

Tryb Volta był najbardziej pozytywnym elementem zeszłorocznej edycji gry. W tym roku tryb został rozbudowany o nowe gwiazdy, setki rodzajów ubrań i 5 nowych aren (Sao Paulo, Mediolan, Paryż, Sydney, Dubaj), które różnią się od siebie zasadami rozgrywki i otoczeniem. Jedno boisko ma platformy po bokach, a inne nie. Są czasami małe bramki, albo duże. Mecze różnią się także ilością graczy w zależności od areny gramy 3v3 lub 5v5.

Fifa 21 (2)
Fifa 21 – tryb Volta

W Trybie Volta jest także krótki tryb fabularny, który jest zarazem niezłym wprowadzeniem do świata gry. Fabuła „Debiutu” jest banalna i śmieszna, ale sama rozgrywka prowadzi gracza przez nowe areny, prezentuje ciekawych rywali i rzuca pierwsze bonusy drużynie.

Volta przyda się do opanowania sterowania, a nasze ulepszone umiejętności  przydadzą się w innych trybach jak np. Ultimate Team. Wypróbuj podania, markowanie strzałów, strzały celne, drybling, zasłanianie piłki ciałem, itp.

Fifa 21 (4)
Fifa 21

Czy warto kupić Fifa 21?

Najnowsza odsłona Fify 21 w tym roku jest w gruncie rzeczy aktualizacją wcześniejszej odsłony. Poprawiono kilka aspektów gry, dodano ciekawe, ale mało znaczące zmiany. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i grałeś regularnie we wcześniejsze odsłony na pewno będziesz zadowolony i spędzisz w grze setki godzin. Mimo zastoju serii Fifa to nadal najlepszy i najbardziej rozbudowany symulator piłki nożnej.

Plusy
  • Duża zawartość gwarantująca setki godzin gry
  • Tryb Volta
  • Licencje
  • Przyjemne animacje
  • Usunięcie kondycji z trybu FUT
Minusy
  • Zbyt mało różnic względem Fifa 20
8
Ocenił Damian Stefański
Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Recenzje gier OpenCritic