Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Rainbow Skies – recenzja

Rainbow Skies to kontynuacja wydanego w 2012 roku niszowego rpega zatytułowanego Rainbow Moon. Po 6 latach SideQuest Studios daje nam możliwość ponownego zanurzenia się w uniwersum, tym razem jednak pozwalając poznać zupełnie nową historię z nowymi bohaterami. Czy twórcy podołali oczekiwaniom fanów?

Akcja rozgrywa się na unoszącej w chmurach lokacji o nazwie Arca. Na samym początku gry poznajemy Damiona – niefrasobliwego młodzieńca, który budząc się na kacu, uświadamia sobie, że właśnie dziś musi zdać egzamin na pogromcę potworów. Test nadzoruje jego przyjaciel – Layne. Niefortunna seria wydarzeń sprawia, że dwójka młodych przyjaciół spada na Lunah – miejsce znajdujące się pod krainą, z której wywodzi się para bohaterów. Tam poznają specjalizującą się w magii Ashly. Stara się ona za wszelką cenę sprawić, aby potwory w całym świecie słuchały jej rozkazów. Nasi bohaterowie łączą swoje siły i w ten sposób rozpoczynamy mało ambitną pod względem narracji, lecz pełną humoru przygodę.

Rainbow Skies 20180716163837

Fabuła jest niestety jednym ze słabszych elementów produkcji i podczas gry nie uświadczymy porywających fragmentów, choć całe szczęście gra nadrabia humorem, który stoi na wysokim poziomie. Żarty choć mało wyszukane, z pewnością rozbawią podczas rozgrywki, większość graczy. Bohaterowie często nawzajem z siebie drwią, a podczas gry spotkamy się kilkukrotnie z burzeniem czwartej ściany, co wypada naprawdę świetnie.

Rainbow Skies 20180712210311

System walki jest charakterystyczny dla gatunku i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Walczy się bardzo przyjemnie, jednak niektóre animacje pozostawiają wiele do życzenia. Damion włada dwoma mieczami, Layne posługuje się łukiem, a Ashly magiczną laską. Jak w pierwszym przypadku bezpośredni atak ma sens, tak w dwóch pozostałych – ani trochę. Komicznie wygląda kiedy nasz bohater robi zamach łukiem i uderza nim przeciwników. Niemałym absurdem jest również to, że podstawowe ataki nie pozwalają nam na walkę dystansową. Mamy taką możliwość, jednak tylko za pośrednictwem ataków specjalnych, za które płacimy punktami many. Zaskakująca jest sztuczna inteligencja potworów – te niejednokrotnie potrafią sprawić wiele problemów w potyczkach i nie raz zmuszony byłem powtarzać sekwencje walki.

Rainbow Skies 20180716143601

Ciekawy jest system rozwoju naszych bohaterów. Po każdej walce dostajemy punkty doświadczenia, dzięki którym podnosimy poziom postaci, co zwiększa naszym bohaterom paski życia i many. Poza tym, podczas gry niejednokrotnie możemy znaleźć specjalne kamienie, które służą do rozwijania dodatkowych atrybuty jak szybkość, siła i odporność na obrażenia. Dobrym rozwiązaniem również jest fakt, iż twórcy nie narzucają nam wszystkich walk. Oczywiście, jeśli musimy dotrzeć do danej lokacji w celach fabularnych, pojedynek nas nie ominie, jednak swobodnie zwiedzając świat gry, nie musimy każdemu skakać do gardła.

Jeśli już jesteśmy przy zwiedzaniu świata gry, należy wspomnieć, że ten jest wprost fenomenalny. Lokacje są świetnie zaprojektowane, różnorodne i naprawdę sporych rozmiarów. Prawie zawsze jest na czym zawiesić oko. W wielu miejscach znajdziemy skrzynie, sakwy czy ukryte skarby, które zawierają mnóstwo przedmiotów. Te w grze naprawdę warto zbierać, bowiem każdy znaleziony przedmiot, w końcu znajduje swoje praktyczne zastosowanie. Na pozór zwykłe śmieci mogą posłużyć do ulepszania broni, a jeśli coś jest nam niepotrzebne, możemy w każdej chwili to sprzedać lub zwyczajnie usunąć z ekwipunku.

Rainbow Skies 20180716145018

Waluta Rainbow Skies przydaje się do leczenia, uzupełniania punktów many i wskrzeszania naszych postaci, kupowania przedmiotów czy specjalnych książek, które pozwalają na poznanie nowych specjalnych ataków dla poszczególnych postaci. Zdecydowaną zaletą jest to, że nie ciężko jest zdobyć pieniądze. Po walkach generalnie dostajemy Rainbow Coiny, ale możemy znaleźć je również zwiedzając wyjątkowo kolorowe krainy.

Graficznie tytuł nieco odbiega od dzisiejszych standardów, bowiem coraz rzadziej mamy do czynienia z izometrycznym widokiem 3D. I choć oprawa na pierwszy rzut oka wygląda niezbyt zachęcająco i bardziej przypomina grę przeglądarkową, to jednak ostatecznie wpasowuje się w klimat gry stając się wręcz jednym z atutów produkcji. Nie można jednak tego samego powiedzieć o oprawie dźwiękowej. Po wielogodzinnej rozgrywce nie zapadła mi w pamięć żadna z melodii, a podczas gry często nawet nie zwracałem na nie uwagi. Szkoda, ponieważ przy bardziej klimatycznym soundtracku, grałoby się zdecydowanie przyjemniej.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Rainbow Skies 20180716144626

Rainbow Skies – podsumowanie

Pomimo tego, że Rainbow Skies nie jest produkcją nieskazitelną, to nie można jej odmówić uroku. Bezbłędny następca Rainbow Moon, przy którym można bawić się świetnie przez wiele godzin, a walki sprawiają ogromną przyjemność i satysfakcję. Humor to wisienka na torcie, uwydatniająca tylko atrakcyjność tytułu. Warto tego doświadczyć, szczególnie, że jest to jedna z najlepszych gier niezależnych dostępnych na ten moment. Z czystym sumieniem mogę polecić tę grę każdemu miłośnikowi gatunku.

Plusy
  • System walki
  • Grafika
  • Humor
  • Mnóstwo questów
  • Duży, ładny świat
  • Zabawa na wiele godzin
Minusy
  • Fabuła
  • Muzyka
  • Niezbyt czytelny interfejs
8
Ocenił
Kacper Cembrowski
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

Advertisement