Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Pine-recenzja

Pine
Pine

Pine to ambitny projekt, będący debiutancką grą niezależnego studia Twirlbound. Trzeba przyznać, że pełna ciekawych pomysłów ekipa skoczyła na dość głęboką wodę. Gracz zostaje wrzucony do otwartego, żyjącego własnym życiem świata. Kraina zamieszkana jest przez kilka ras, toczących pomiędzy sobą polityczną grę o terytoria i surowce. Wszystko wskazuje więc na to, że nasz protagonista będzie mieć pełne ręce roboty, a w różnorodnym, tajemniczym świecie nie będziemy się nudzić.

Pine Screen2

Młode pokolenia zmieniają świat

W Pine gracz wciela się w postać Hue, młodzieńca z plemienia ludzi. Podobnie jak jego starszy brat jest ciekawy nieznanego świata, rozpościerającego się pod zamieszkałym przez ludzi wzgórzu. Plemię żyje tam od pokoleń w przeświadczeniu, że jest to jedyne bezpieczne miejsce na planecie. Niestety z biegiem czasu klif staje się coraz bardziej niestabilny i uboższy w surowce. Momentem przełomowym jest zawalenie się części wzgórza, co doprowadza do śmierci brata głównego bohatera. Hue decyduje się udać w nieznane i poszukać nowego, bezpiecznego miejsca dla swoich pobratymców. Szybko okazuje się, że ludzie nie są mile widzianymi gośćmi, ze względu na ich przeszłość. Naszym zadaniem będzie zbadanie tej tajemnicy oraz znalezienie nowego domu.

Pine Screen4

Podróż w nieznane

Świat Pine zamieszkiwany jest przez kilka zróżnicowanych zwierzęcych ras. Mają one swoje terytoria oraz osady w różnych częściach krainy. Prowadzą pomiędzy sobą polityczne gry, zawiązują sojusze i prowadzą wojny. Wszystko na naszych oczach, a przy odrobinie wysiłku możemy wpłynąć na wszystkie z wymienionych akcji. Tworząc odpowiednie przedmioty możemy zawiązywać pokój, wywoływać zwady czy pomóc  któreś z nacji w gospodarczym rozwoju. Pomimo takich możliwości, pożytek z tego jest naprawdę niewielki i nie daje nam za dużo korzyści. To jakie będzie nasze stanowisko względem innych mieszkańców, często podyktowane jest przez misję i w jednym momencie z najlepszego przyjaciela możemy stać się wrogiem i na odwrót. Wystarczy podzielić się odrobiną znalezionych surowców, zapewnić sobie przychylność i zapomnieć o starych urazach.

Pine Screen6

Bieganie bez celu

Jeśli chodzi o warstwę gameplayową to pierwsze skrzypce odgrywa tu eksploracja oraz crafting. Świat Pine jest kolorowy i różnorodny, dlatego z przyjemnością się go eksploruje, nawet pomimo tego, że nie ma tu za wiele do roboty. Brak questów pobocznych czy symboliczna liczba znajdziek nie nakręcają nas do zaglądania pod każdy kamień. Jedyną rzeczą, która będzie pchała nas ku eksploracji jest konieczność zbierania materiałów i tworzenia z nich kolejnych przedmiotów. Tworzyć będziemy zarówno bronie i pancerze, jak i mikstury czy przedmioty potrzebne w misjach. Crafting opiera się na prostych zasadach i nie ma tutaj niczego oryginalnego. Niestety wszystko to sprawia, że Pine jest zbyt monotonne  i już po kilku godzinach mamy wrażenie, że nic więcej nas tutaj nie zaskoczy.

Pine Screen5

Młody rycerz w niebezpiecznym świecie

Nie uda nam się zjednać sobie wszystkich, dlatego z pozostałymi przyjdzie nam żyć w stanie wojny. System walki opiera się na prostych zasadach ataków i uników, podczas których często dokuczać będzie nam kiepska praca kamery. Dużo ciekawsze są natomiast okazjonalne zagadki, których rozwiązania dostarczą nam satysfakcji. Poziom wyzwania jest w nich odpowiednio wyważony, w związku z tym zaangażują nas, ale nie zmęczą. To właśnie sekwencje zagadkowe były dla mnie najciekawszym elementem gameplayu w Pine. Łącznie spędziłem z grą 19 godzin, niestety większość czasu była mieszanką nudnego biegania w poszukiwaniu kolejnych surowców.

Pine Screen3

Czy warto zagrać w Pine?

Muszę przyznać, że miałem znacznie większe oczekiwania względem Pine. Niestety gra niczym mnie nie zaskoczyła. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że twórcy wzięli na swoje barki zbyt duży ciężar. Pomimo ciekawego pomysłu i przyjemnej oprawy graficznej w moim mniemaniu Pine pozostaje grą nijaką. Potencjalna siła tytułu, czyli otwarty, żywy świat, kompletnie nie został wykorzystany, przez co całość staje się wydmuszką. Grę polecić mogę wyłącznie osobom zafiksowanym na punkcie craftingu, chociaż i w tym wypadku warto poczekać na obniżkę ceny, co jest jedynie kwestią czasu.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Plusy
  • Różnorodny świat
  • Przyzwoite zagadki
Minusy
  • Zbyt przeciętna
  • Monotonna
  • Brak zadań pobocznych
  • Zbyt powtarzalna
6
Ocenił
Jakub Smolak
Recenzja PC

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z PC

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

XSX

W serwisie VentureBeat ukazał się artykuł Jeffa Grubba, w którym autor wyjaśnia dlaczego akcjonariusze spółki Zenimax oddali firmę w ręce giganta z Redmond. Według...

RECENZJE GIER

Wingspan autorstwa Elizabeth Hargrave to gra planszowa, która w 2019 zachwyciła graczy na całym świecie, w tym mnie. Niestety będąc w Chinach ograniczam zakup...

RECENZJE GIER

Kojarzycie ta pływające w oczach „cosie”? Jakiś mądrala powiedziałby wam, że to męty ciała szklistego. Pff, ta, jasne! Nie słuchajcie takich osób, bo to...

RECENZJE GIER

Klasyka się nie starzeje – całkowicie zgadzam się tym stwierdzeniem. Miałem okazję przekonać się o tym po raz kolejny, kiedy wpadł mi w ręce...

Advertisement