Ori and the Blind Forest: Definitive Edition – recenzja

Damian Stefański | @DStefanski | | Przeczytasz w 4 min.

Jedna z najlepszych gier 2015 roku na konsoli Xbox One doczekała się nowego wydania – Ori and the Blind Forest: Definitive Edition. Wersja definitywna otrzymała sporo nowości. Przede wszystkim są to dodatkowe obszary, które pozwalają jeszcze lepiej poznać głównego bohatera. Deweloperzy wdrożyli także nowe trofea, trzy poziomy trudności (w tym hardcorowy tryb jednego życia) oraz szybki sposób przemieszczania pomiędzy lokacjami.

Nie zabrakło również nowych umiejętności, które otrzymał Ori. Wszystko to sprawiło, że produkcja stała się jeszcze lepsza, bardziej kompletna i przystępna dla większej ilości graczy. Sami twórcy z Moon Studios twierdzą, że najnowsza odsłona jest podziękowaniem dla graczy, którzy tak dobrze przyjęli podstawową odsłonę przygód Ori. Jeśli masz już ją w swojej kolekcji otrzymasz zniżkę przy zakupie Definitive Edition.

HISTORIA

Produkcja opowiada historię małego duszka Ori, który wiedzie spokojne i wesołe życie ze swoim przyjacielem Naru. Niestety nagle kolorowa, pełna życia kraina zostaje zaatakowana przez dziwny, niespodziewany kataklizm. Przyjaciel Oriego umiera, a on sam musi spróbować odwrócić szkody i przywrócić dawną świetność zaczarowanemu lasowi.

ori (10)

PLATFORMÓWKA O WYSOKIM POZIOMIE TRUDNOŚCI

Gra jest typową platformówką, w której trzeba się popisać niesamowitą zręcznością, refleksem, spostrzegawczością oraz logicznym myśleniem (w czasie rozwiązywania kilku zagadek). Produkcja ma wysoki poziom trudności, a do niektórych lokacji trzeba podchodzić wiele razy. Na szczęście sama mechanika jest świetne skonstruowana. Liczne utraty życia i porażki nie zniechęcają. Nie ma tu również po porażce wczytywania czy dłuższego oczekiwania. Otrzymujemy niemal natychmiast kolejną szansę. Z czasem Ori zyskuje nowe umiejętności, które pozwolą zwiedzić dotychczas niedostępne obszary. Czasem warto poszukać innej lokacji, niż próbować dostać się w bardzo trudno dostępne miejsce.  Wraz z nowymi umiejętnościami po prostu dotrzemy tam bez problemu. Każda umiejętność ma spory wpływ na styl rozgrywki. Są one bardzo różne, a pod koniec gry będzie trzeba wykorzystywać je kilka na raz. Duszek z czasem zyskuje możliwość latania na piórku, podwójny skok, łapanie się ścian, wystrzeliwanie w powietrze z ataków przeciwników, etc. Elementy te urozmaicają rozgrywkę, a ich płynne oraz coraz lepsze wykorzystywanie jest bardzo satysfakcjonujące. Czasem widząc przeszkodę na swojej drodze w duchu myślałem, że nie ma szans na ich pokonanie. Gdy po wielu próbach to się udało sprawia to naprawdę wiele frajdy.

LOKACJE I OPRAWA

Lokacje, które przyjdzie zwiedzić są pięknie zaprojektowane. Jest czym się zachwycać, ręczne malowane tła urzekają, a animacje otoczenia i głównej postaci są opracowane do perfekcji. Moon Studios stworzyło piękny świat podzielony na wiele mniejszych krain. Poza wyglądem różnią się zagrożeniami czy sposobami ich przemierzania. Przyjdzie nam np. poruszać się niemal w zupełnej ciemności rozświetlanej jedynie kulą, którą musimy przy sobie nosić, przez co nie możemy wysoko skakać.  Są tu także lokacje podwodne, które trzeba szybko przemierzać i obserwować wskaźnik powietrza. Nie zabraknie także wietrznych krain, gdzie będziemy latać za pomocą piórka, czy zalanych lawą lokacji, w których nie można stać nieruchomo, gdyż się poparzymy.

ZAPIS ROZGRYWKI

Moon Studios świetnie rozwiązało sprawę zapisu postępu. Przed kluczowymi wydarzeniami jak np. walki z bossami gra zapisuje sama postęp. W innych momentach miejsce zapisu ustalamy sami (musimy mieć jednie do dyspozycji naładowany kryształek). Zmusza nas to do trudnych decyzji, czy warto tu zapisać grę czy lepiej zrobić to później, gdy będzie jakiś trudniejszy element do pokonania?

ori (8)

MUZYKA

Mocnym elementem produkcji jest również soundtrack. Wpada w ucho, jest odpowiedni do danej lokalizacji i podkręca atmosferę. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w grze nie ma dialogów. Ich rolę przejmują boksy z tekstem oraz filmy przedstawiające historię.

MINUSY

Czy gra ma minusy? W gruncie rzeczy można zarzucić jej brak polskiej wersji językowej. Tekstu w grze nie ma dużo i jej spolszczenie na pewno nie byłoby dużym kosztem.

ori (14)

PODSUMOWANIE

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition to świetna pozycja. Jeśli jesteś fanem platformówek, lubisz wyzwania i dopracowane w każdym calu gry, jest to obowiązkowy tytuł w Twojej kolekcji. Gorąco zachęcam do zakupu.

GALERIA

Plusy
  • Niesamowita oprawa audiowizualna
  • Przemyślane drzewko umiejętności, które ma spory wpływ na rozgrywkę
  • Trzy nowe poziomy trudności
  • Satysfakcjonująca rozgrywka
  • Świetny leveldesing
Minusy
  • Brak polskiego tłumaczenia
  • Niektórych graczy może zniechęcić poziom trudności
9
Ocenił
Damian Stefański
Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Dyskusja

Jeszcze nie ma komentarzy. Skomentuj pierwszy!

Dodaj komentarz