Nvidia Shield Tablet – test tabletu dla graczy

Nvidia Shield Front

Użytkownicy tabletów i smartphonów coraz częściej mają ochotę pograć już nie tylko w małe gierki w drodze do pracy, które zabijają czas. Zmieniają się oczekiwania graczy, co do zastosowania tych urządzeń. Gry na Androida są coraz bardziej rozbudowane, dłuższe i przede wszystkim ładniejsze graficznie. Nvidia postanowiła wyjść w kierunku graczy tworząc najbardziej wydajny tablet skierowany właśnie dla nich – Nvidia Shield. Dzięki zastosowanemu w nim układowi graficznemu Tegra K1, (który ma podobną do zastosowanych w komputerach architekturę Keplera), tablet ten zostawia konkurencje w tyle, jeśli chodzi o wydajność.

Specyfikacja techniczna

ProcesorNVIDIA® Tegra® K1 ze 192-rdzeniową jednostką GPU opartą na architekturze Kepler oraz jednostką CPU ARM Cortex-A15 2,2 GHz; 2 GB RAM
Wyświetlacz8-calowy, wielodotykowy wyświetlacz Full HD o rozdzielczości 1920×1200
DźwiękUmieszczone z przodu stereofoniczne głośniki, dwa porty bass-reflex, wbudowany mikrofon
Pamięć masowa32 GB (WiFi+4G LTE) / 16 GB (tylko WiFi)
Technologia bezprzewodowa802.11n 2×2 Mimo 2,4 GHz oraz Wi-Fi 5 GHzBluetooth 4.0 LEGPS / GLONASS
AparatyPrzód: 5MP HDR; Tył: 5 MP HDR z funkcją auto focus
RysikDirectStylus 2 z malowaniem z odwzorowaniem w 3D (3D Paint; dołączony do zestawu)
Akumulator19,75 watogodzin
Waga i wymiaryWaga: 13.7oz / 390g Wysokość: 8.8in / 221mm Szerokość: 5.0in / 126mm Głębokość: .36in / 9.2mm

Zawartość pudełka i pierwsze wrażenie

W pudełku z tabletem znajdziemy instrukcję, ładowarkę, kabel do transmisji danych i ładowania, rysik oraz tablet. Samo urządzenie choć jest dość grube jak na tablet zostało świetnie wyważone. W rękach Shield leży pewnie, nie ślizga się. Tył obudowy jest matowy i pokryty gumą, dzięki czemu nie widać na nim śladów palców. Cała konstrukcja wygląda solidnie i elegancko.

Nvidia-Shield-Zawartosc-pudelka

Dalszy kontakt z tabletem Nvidia Shield

Zaletą tabletu Nvidia Shield jest czysty Android KitKat 4.4.2. Producent nie nałożył na niego żadnej nakładki, która mogłaby wpłynąć na wydajność tabletu. Na urządzeniu pracuje się płynnie i przyjemnie.  Nic się nie zawiesza i nie zwalnia. Można spokojnie słuchać muzyki w tle, przeglądać strony i pobierać pliki. Wyświetlacz jest w FULL HD i charakteryzuje się dużą jasnością (co jest ważne, gdy gramy np. w mocnym słońcu). Na ekran naprawdę przyjemnie się patrzy, wszystko jest ostre, a kolory świetnie się prezentują. W stosunku do wyświetlaczy z topowych tabletów Samsunga wydają się bardziej naturalne. Nvidia Shield ma duże kąty widzenie wiec spokojnie można oglądać film w kilka osób, czy obserwować rozgrywkę drugiej osoby. Głośniki znajdują się na przodzie urządzenia, dzięki czemu może płynąć z nich dość głośno muzyka. Sama jakość dźwięku jest niezła jak na tablet, słychać nawet basy. Urządzenie nie kaleczy muzyki jak to się zdarza w niektórych modelach, wiec spokojnie można grać bez słuchawek. Warto również wspomnieć o aplikacji Dabbler, która w pełni wykorzystuje dołączony do tabletu rysik. Dzięki programowi można tworzyć notatki i malować.

Funkcja rysowania Nvidia Shield

Granie na tablecie Nvidia Shield

Przetestowałem na tym tablecie sporą ilość gier od małych tytułów do większych bardziej rozbudowanych graficznie i fabularnie. Na tablecie została zainstalowana fabrycznie aplikacja NVIDIA SHIELD Hub. W jej ofercie znajduje się ponad 200 gier zoptymalizowanych pod kątem platformy mobilnej. Do tego oczywiście dochodzą wszystkie normalne aplikacje ze sklepu Google Play. Tytułów jak widać jest wiele.

Nvidia Shield Hub

Komfort rozgrywki był świetny, wszystko chodziło płynnie, bez żadnych zwolnień czy przycięć. Tablet poza wydajnym układem graficznym ma kilka funkcji przeznaczonych typowo dla graczy. Za pomocą jednego przycisku można nagrywać naszą rozgrywkę i steamować ją na Twitch. Dodatkowo w czasie gry można uruchomić mikrofon i komentować nasze poczynania. Są trzy, jakości nagrań od 480p do 720p. Najniższe z nich właściwie nie jest warte uwagi (zbyt słaba jakość przez co nagrywany materiał za dużo traci). Przykładowe nagrania możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube na playliście poświęconej Nvidia Shield.

Drugim ważnym dodatkiem skierowanym do graczy jest tryb konsoli. Za pomocą kabla HDMI-microHDMI możemy podłączyć tablet do telewizora w dwóch trybach: lustrzanym i trybie konsoli (pełne FULL HD). W pierwszym z nich obraz jest duplikowany, tryb świetnie nadaje się do wyświetlania zdjęć czy puszczenia filmu na dużym ekranie. W drugim trybie tablet zostaje wygaszony i gramy patrząc tylko na telewizor. Układ Nvidi Tegra K1 daje radę, praktycznie zawsze była płynna rozgrywka. W czasie gry w FHD tylko raz zdarzyło mi się drobne przycięcie rozgrywki w Real Racing 3 gdy na ekranie była spora liczba samochodów. Do gry w trybie konsoli najlepiej zaopatrzyć się w pad specjalnie stworzony do tabletu Nvidii. Wtedy tablet leży sobie spokojnie w miejscu, a my możemy się rozsiąść wygodnie na fotelu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze strumieniowanie gier PC. Jedynym warunkiem jest posiadanie w swoim komputerze PC karty GeForce GTX. Sam tej funkcji niestety nie przetestowałem, ale z wielu innych recenzji wynika, że rozgrywka jest dość płynna.

W czasie intensywnej gry ukazuje się jeden minus – bateria starcza średnio na 3-6 godzin rozgrywki. Oczywiście wszystko zależy od tytułu, w jaki gramy, jasności ekranu, głośności czy połączenia WIFI.

Dodatkowe akcesoria

Do pełnego cieszenia się z funkcjonalności tabletu najlepiej dokupić dwa dedykowane akcesoria. Pierwszym z nich jest pad SHIELD Wireless Controller. Z wyglądu przypomina ten z konsoli Xbox 360. Jest nieźle wyważony i znacznie ułatwia rozgrywkę w trybie konsolowym. Minusem jest cena 249 zł. Drugim niezbędnym dodatkiem jest Shield Tablet Cover. Jest to solidny pokrowiec dedykowany do tabletu Nvidi. Zapewnia on niestety tylko ochronę wyświetlacza (jest mocowany podobnie jak oryginalne etui iPada na magnetyczny zaczep). Niestety przez takie rozwiązanie tył obudowy zostaje odkryty. Pozwala on ustawić stabilnie tablet w wielu pozycjach, dzięki czemu można spokojnie oglądać film czy grać nie trzymając urządzenia w ręku. Cena oryginalnego etui to około 120 zł.

Shield Cover

Podsumowanie

Nvidia stworzyła najwydajniejszy tablet na rynku. Patrząc na jego wydajność i cenę jest to bardzo opłacalny zakup. Wygląda elegancko, ma funkcjonalny rysik i świetną matrycę FHD, co czyni z niego nie tylko świetne narzędzie dla graczy, ale i również funkcjonalne urządzenie w pracy. Znacznym minusem jest bateria, która dokucza jednak tylko w czasie intensywnego grania. Jeśli szukasz wydajnego, świetnie wykonanego tabletu z niezłymi głośnikami i ekranem, a nie chcesz wydawać pieniędzy na topowe modele innych producentów tablet Nvidia Shield jest świetnym wyborem.

Galeria Nvidia Shield recenzja

Plusy

  • Świetnie wykonana obudowa, pokryta gumą.
  • Niezły wyświetlacz FHD.
  • Możliwość nagrywania rozgrywki.
  • Tryb konsoli.
  • Android bez nakładki.
  • Świetny dźwięk.

Minusy

  • Czas pracy baterii w czasie gry mógłby być dłuższy.
  • Słabej jakości aparat.
  • Do pełnego wykorzystania możliwości tabletu trzeba dokupić drogie akcesoria (pad i etui).
9
Plusy
Minusy
Ocenił Damian Stefański