Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

X360

Czy naprawdę tylko 1.5% graczy używa wstecznej kompatybilności Xbox One?

Microsoft ma inne zdanie

Firma Ars Technica opublikowała wczoraj wynik badań na temat użytkowników konsoli Xbox One. Wyszło w nich, że praktycznie nikt nie gra w gry dostępne w ramach wstecznej kompatybilności.

Według opublikowanych statystyk, jedynie 1,5% osób używa konsoli Xbox One do grania w tytuły z platformy poprzedniej generacji. Większość mediów łyknęła tę informację bardzo szybko, a niektóre z nich nawet pisały, że konkurencyjne Sony podęło świetną dla graczy decyzję nie inwestując w takie rozwiązanie…

Czy jednak można zaufać badaniom Ars Technica? Według mnie, nie.

Dziwny zbieg okoliczności

5 czerwca Jima Ryana z Sony w wywiadzie dla Times stwierdza, że nikt by nie grał w stare gry na konsoli PlayStation 4. Wprawdzie chodziło mu o produkcje z PS1 i PS2 i pominął niewygodną kwestie gier z PlayStation 3. W końcu remaster starej produkcji to nie to samo co wsteczna kompatybilność i granie w tytuły już przypisane do konta.

Skoro nikt nie jest zainteresowany grami z PlayStation 2 po co Sony bawi się w ich przygotowywanie na PlayStation 4 i płatne udostępnianie?

Na drugi dzień po opublikowaniu wywiadu zostały przedstawione badania Ars Technica, a większość mediów publikując ich wyniki od razu przytaczała prorocze słowa  Jima Ryana z Sony… Czy to zagrywka PRowa czy czysty przypadek? Nie wiadomo, ale coś tu śmierdzi.

Gry w które „nikt nie gra” ciągle są dodawane do oferty PlayStation Store.

Ale jaka jest metorologia badań i źródło informacji?

No właśnie nie wiemy dokładnie jak były uzyskiwane dane przedstawione w raporcie Ars Technica.  Ponadto liczby nie zostały dostarczone przez Microsoft, a wyciągnięte przez Xbox API innej firmy.

Jak donosi dzisiaj Gamesindustry.biz badanie Ars Technica oparto na próbie 1 miliona użytkowników Xbox Live, a to zaledwie malutka część z 26 milionowej społeczności graczy.

Prace badawcze obejmują losowe loginy i ich aktywności w dniach 26 września 2016 roku do 12 lutego 2017. By zostać uwzględnionym w badaniach:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Profil musiał być publiczny.
  • Trzeba było być online.

Może to wpłynąć na wynik badań i zakłamać ich rezultat, zwłaszcza, że niektórzy na konsolach mają kilka kont których np. nie używają.

Microsoft inwestuje grubą kasę w gry z wstecznej kompatybilności i nikt w to nie gra?

Nie chce mi się wierzyć, by Microsoft wiedząc, że nikt nie korzysta z wstecznej kompatybilności Xbox One, inwestowałby w to kasę i zasoby ludzkie.

Po co mieliby robić wsteczną kompatybilność w Xbox Scorpio? Po co nowa usługa Xbox Game Pass składająca się w większości z takich gier? Po co tracą co miesiąc pieniądze, wzbogacają listę o kolejne gry?

Do tego wychodzi na to, że praktycznie nikt nie odpala świetnych gier z X360 udostępnionych co miesiąc za darmo w ramach abonamentu Xbox Live Gold. Nie wydaje się to nikomu dziwne? Gdzie dziennikarska dociekliwość?

W grudniu zeszłego roku,  Phil Spencer – szef Xboxa poinformował, że ze wstecznej kompatybilności korzysta 50% posiadaczy konsoli Xbox One (czytaj).  Raport Ars Technica zdaje się więc podawać mocno zakłamane informacje.

Podsumowanie

Szef marketingu Xboxa Mike Nichols opublikował dziś Twitta z informacją, że około 50% graczy Xbox One rozegrało ponad 508 milionów godzin gry. Microsoft widocznie jest zadowolony z takiej liczby, a badania Ars Technica na pewno nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Liczba graczy korzystających z wstecznej kompatybilności Xbox One na pewno będzie rosła. Powiększająca się biblioteka gier, super oferty Games with Gold i usługa Xbox Game Pass zachęcają do nadrabiania kupki wstydu i ogrywania niezłych produkcji z Xbox 360.

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 komentarz

1 komentarz

  1. XBox Anonim

    8 czerwca 2017 at 13:54

    Z wstecznej kompatybilności ograłem 7 gierek. Wydaje mi się, że to dużo. Xbox One to pierwsza konsola jaką mam.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

Advertisement