Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

FILMY I SERIALE

Kształt wody z Oscarem za najlepszy film

Oscary2018

W nocy odbyła się 90 gala rozdania Oscarów organizowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W Dolby Theatre w Los Angeles triumfował Kształ wody Guillermo del Toro, który okazał się najlepszym filmem, pokonując takich faworytów jak Trzy billboardy za Ebbing, Missouri i Uciekaj!.

Film oprócz zdobycia statuetki w głównej kategorii, otrzymał Oscara również za muzykę, scenografię, a Guillermo del Toro za reżyserię. Kształt wody zamienił więc 13 nominacji na 4 nagrody, tym samym zdobywając najwięcej złotych rycerzyków ze wszystkich nominowanych filmów.

Bardzo dobrze poradziła sobie Dunkierka Christophera Nolana, która zdominowała konkurencję w kategoriach technicznych. Nagroda powędrowała więc do filmu za najlepszy dźwięk, montaż oraz montaż dźwięku.

Jednym z największych przegranych gali okazały się Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, które były faworytem zarówno publiczności jak i krytyków w najważniejszych kategoriach. Dla filmu Oscara zdobyli jedynie Frances McDormand za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą oraz Sam Rockwell za drugoplanowa rolę męską. Reżyser filmu Martin McDonagh na pewno nie jest pocieszony z zaledwie dwóch nagród z siedmiu możliwych do zdobycia.

Po dwie statuetki zdobył Czas mroku oraz Blade Runner 2049. Za najlepszą rolę męską został uznany występ Gary’ego Oldmana wcielającego się w Winstona Churchilla, zaś drugiego rycerzyka film odebrał za charakteryzację. Doceniony został wreszcie Roger Deakins, który swoją pierwszą statuetkę za zdjęcia odebrał dopiero za czternastym razem. Blade Runner 2049 okazał się również bezkonkurencyjny w efektach specjalnych.

Po jednej statuetce zdobyło Uciekaj! za najlepszy scenariusz oryginalny, Tamte dni, tamte noce za scenariusz adaptowany oraz Nić widmo za kostiumy.

Polsko-brytyjska koprodukcja Twój Vincent musiała uznać wyższość animacji Pixara Coco. Film Disneya odniósł również sukces w kategorii najlepszej piosenki.

Oprócz wspomnianych Trzech Billboardów, największymi przegranymi gali okazali się Lady Bird oraz Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi. Oba filmy zostały nominowane w pięciu kategoriach, ale nie zostały ani razu nagrodzone podczas gali.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Pełna lista laureatów:

FILM
Kształt wody

REŻYSER
Guillermo del Toro – Kształt wody

AKTORKA
Frances McDormand – Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

AKTOR
Gary Oldman – Czas mroku

AKTORKA DRUGOPLANOWA
Allison Janney – Jestem najlepsza. Ja, Tonya

AKTOR DRUGOPLANOWY
Sam Rockwell – Trzy billboardy za Ebbing, Missour

SCENARIUSZ ORYGINALNY
Uciekaj!

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
Tamte dni, tamte noce

Advertisement. Scroll to continue reading.

ANIMACJA
Coco

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
Fantastyczna kobieta

DOKUMENT
Ikar

ZDJĘCIA
Blade Runner 2049

MUZYKA
Kształt wody

CHARAKTERYZACJA
Czas mroku

EFEKTY SPECJALNE
Blade Runner 2049

SCENOGRAFIA
Kształt wody

KOSTIUMY
Nić widmo

Advertisement. Scroll to continue reading.

PIOSENKA
Remember me – Coco

MONTAŻ
Dunkierka

DŹWIĘK
Dunkierka

MONTAŻ DŹWIĘKU
Dunkierka

FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
The Silent Child

KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA
Dear Basketball

KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Advertisement. Scroll to continue reading.
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

Advertisement