Jaką myszkę gamingową wybrać? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Jaką wybrać myszkę do grania?
Jaką wybrać myszkę do grania?

O ile nawet najlepsza mysz nie zagwarantuje nam zwycięstwa w wirtualnej potyczce, o tyle może zapewnić bezkompromisowe parametry i osiągi, które pozwolą osiągać najlepsze efekty na polach bitew. Dobrze dobrana mysz niejednokrotnie potrafi sprawić, że rozgrywka stanie się bardziej komfortowa, a w konsekwencji przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. W tekście podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając gamingową myszkę.

Po pierwsze – zwróć uwagę na sensor

Sensor implementowany w myszach to najbardziej skomplikowany technologicznie komponent, który można nazwać swego rodzaju sercem myszy. Myszy gamingowe oferują dwa rodzaje sensorów: laserowe i optyczne. Sensory laserowe umożliwiają grę na większej ilości powierzchni (np. na szkle), zapewniając jednocześnie nieco większą precyzję od sensorów optycznych. Jeśli jednak gracze wykorzystują do grania specjalne podkładki, wówczas przewaga myszy laserowych staje się nieco mniej istotna. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że laserowe sensory – zwłaszcza te tańsze – borykają się często z problemem nadmiernej akceleracji, która może utrudniać rozgrywkę.

Jeszcze kilka lat temu różnica między jednym i drugim rodzajem sensorów była dość spora. Obecnie jednak parametry osiągane przez myszy optyczne marginalizują tę różnicę. Jeśli zatem poszukujesz wysokiej klasy myszy gamingowej, niekoniecznie musisz przeszukiwać oferty drogich myszy laserowych – nowoczesne gamingowe myszy optyczne również sprawdzą się wyśmienicie.

Po drugie – określ rodzaj obsługiwanego interfejsu

Czy myszka gamingowa musi być przewodowa? Niekoniecznie. Obecny rozwój technologii transmisji radiowej sprawia, że najlepsze bezprzewodowe myszy gamingowe są w stanie odświeżać położenie co 1 ms, dzięki czemu dorównują szybkością przesyłu informacji myszom korzystającym z interfejsów przewodowych.

Oczywiście rozwiązania przewodowe mogą okazać się tańsze, a w przypadku myszy bezprzewodowych konieczne jest pilnowanie stanu naładowania ich akumulatorów. Niemniej jednak jeśli poszukujesz myszy, która nie dołoży kolejnego przewodu do obecnej już plątaniny kabli wokół Twojego biurka i zapewni niezrównany komfort użytkowania, wówczas bezprzewodowa myszka dla gracza może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Po trzecie – zweryfikuj podstawowe parametry myszy

Myszki gamingowe muszą odznaczać się dużą rozdzielczością i przyśpieszeniem oraz możliwie jak najkrótszym czasem reakcji. Dobra mysz optyczna dla graczy powinna posiadać czułość na poziomie nie mniejszym niż 6 000 natywnego DPI – jest to o tyle istotne, gdy gramy na monitorach o dużych rozdzielczościach. Komfortowa gra na monitorach o rozdzielczości 4K wymaga myszek zapewniających DPI na poziomie dochodzącym nawet do 12 000.

Przyśpieszenie myszy to parametr, który odgrywa szczególną rolę przy gwałtownych ruchach – np. podczas grania w dynamiczne strzelanki FPS. Wówczas dobra mysz gamingowa powinna poradzić sobie z odwzorowaniem przyśpieszenia nie mniejszym niż 20 g.

Im krótszy czas reakcji myszy, tym szybciej reaguje ona na ruchy dłonią. Uważa się, że dobre myszki gamingowe nie powinny przekraczać 2 ms czasu reakcji, przy czym najlepsze modele są w stanie zaoferować czas reakcji dochodzący nawet do 1 ms.