Jak złożyć komputer do gier, aby nie przepłacić? Jak dobierać podzespoły, aby ze sobą działały?

PC
PC

Gracze często decydują się na samodzielne złożenie komputera, gdyż w ten sposób mogą stworzyć jednostkę dokładnie odpowiadającą na ich potrzeby. Znalezienie gotowego sprzętu o identycznej specyfikacji zwykle jest niemożliwe. Jeśli i Ty chcesz stworzyć swój własny PC do gier, sprawdź, jak zadbać o kompatybilność podzespołów. 

Komputer do gier – na co zwrócić uwagę?

Obecnie gracze szczególny nacisk kładą na karty graficzne, obsługujące najnowsze technologie. Na uwagę zasługują zaawansowane układy NVIDIA GeForce RTX 3070 i 3080 oraz serię AMD Radeon 6000. Karty o takiej wydajności bez trudu poradzą sobie z uruchomieniem gier na pełnych detalach nawet w przypadku wymagających, nowych tytułów. Dzięki nim obsłuży się również technologię ray tracingu, która zapewnia realizm animacji i obrazów w grze. Karty obsługujące tę technologię cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród graczy, gdyż tylko one są w stanie zapewnić maksymalną jakość obrazu w premierowych grach.

Równie ważna dla graczy jest wydajność procesora. Procesor z serii Intel Core i5 lub Intel Core i7 (oraz ich odpowiedniki AMD Ryzen 5 i Ryzen 7) to najczęściej wybierane układy do komputera gamingowego. Słabszy układ nie poradzi sobie z płynnym działaniem gier. Użytkownicy z większym budżetem mogą postawić na układy Intel Core i9 (lub AMD Ryzen 9), które są przyszłościowym wyborem. Ich szybkość jest imponująca, dlatego jeszcze przez długi czas umożliwią prowadzenie rozgrywki na satysfakcjonującym poziomie.

Gamingowy komputer powinien być również wyposażony w mocny układ chłodzenia, gdyż zbyt wysoka temperatura oznacza spadek wydajności podzespołów. Standardowy wiatrak nie wystarczy, aby wychłodzić podzespoły narażone na intensywną, wielogodzinną pracę. Dobrym wyborem są układy chłodzenia dedykowane graczom, w którym do obniżania temperatury podzespołów wykorzystuje się ciecz. 

Inne parametry techniczne są ważne, jednak gdy dysponuje się mniejszym budżetem, można na nich nieco zaoszczędzić. W przypadku powyższych układów nie powinno się tego robić. Bez nich trudno jest prowadzić rozgrywkę na satysfakcjonującym poziomie. 

Składanie komputera do gier – od czego zacząć?

Zanim rozpocznie się wybieranie podzespołów do komputera gamingowego, powinno się ustalić budżet na zakup PC. Gracz powinien przygotować się zwykle na wydatek 4-5 tysięcy złotych, jednak gdy oczekuje lepszych osiągów, jego budżet powinien być wyższy. Profesjonalni gracze wydają na swoje komputery nawet 20 tysięcy złotych i więcej! Zwykły użytkownik nie musi wydawać równie dużo, jednak zawsze powinien być przygotowany, że nie kupi najtańszego dostępnego komputera.

Znajdź komputer gamingowy w ofercie https://www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html

Gracz powinien określić również, jakie gry wybiera najczęściej. W przypadku gier taktycznych i wyścigów ważne jest zainwestowanie w duży monitor, który zapewni najlepsze pole widzenia. W wyścigach, grach sportowych i zręcznościowych dodatkowo przydają się kontrolery ruchu. Dzięki nim wygodniej prowadzi się rozgrywkę i szybciej reaguje na zmieniającą się sytuację niż korzystając z klawiatury i myszy.

Konfigurator PC – dlaczego warto z niego skorzystać?

Konfigurator PC jest narzędziem, które umożliwia stworzenie własnej specyfikacji komputera gamingowego. Dzięki niemu prawidłowo dobiera się kolejne podzespoły i buduje się PC, który będzie działał niezawodnie przez lata. Konfigurator informuje, gdy poszczególne układy nie są ze sobą kompatybilne. W takiej sytuacji użytkownik otrzymuje podpowiedzi, jakie podzespoły może wybrać w zamian, by PC działał zgodnie z oczekiwaniami. 

Sprawdź, jak działa konfigurator PC w tym linku:  https://www.komputronik.pl/advanced-configurator/

Korzystanie z konfiguratora PC jest bezpłatne, dlatego warto wykorzystać go do stworzenia własnego komputera gamingowego. Za jego pomocą można złożyć zestaw składający się wyłącznie z układów niezbędnych do działania komputera, a następnie dobrać do niego opcjonalne elementy. Konfigurator automatycznie podsumuje łączny koszt wybranych elementów, dzięki czemu gracz będzie mógł sprawdzić, czy interesująca go specyfikacja mieści się w zasięgu jego budżetu. W przypadku zbyt wysokiej ceny możliwe jest skorzystanie z rat 0%, które spłaca się bez żadnych odsetek.