Jak wybrać idealny sprzęt gamingowy? Poradnik wyboru najlepszego sprzętu dla wymagających graczy

Streamer Pro Gamer Drinking Energy Drink While Playing Computer Game At Night
Streamer Pro Gamer Drinking Energy Drink While Playing Computer Game At Night

Nie da się ukryć, że dobry sprzęt to podstawa, szczególnie jeśli mowa o zapalonych graczach. Aby w pełni cieszyć się doświadczeniami, jakie gwarantuje wirtualna rozrywka, niezbędny jest odpowiedni komputer lub konsola. O czym warto pamiętać, wybierając sprzęt dedykowany dla wymagających graczy? Podpowiadamy!

Podstawowa kwestia – konsola czy komputer?

Na początku powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy stawiamy na grę z wykorzystaniem konsoli, czy komputera. Tak naprawdę nie jest to łatwe zagadnienie, ponieważ wiele zależy od naszych upodobań i preferencji. Dużą zaletą konsol do gier może być fakt wydawania tytułów ekskluzywnych, czyli takich, które nie są dostępne na inne platformy. O ile jeszcze kilka lat temu takich gier było naprawdę sporo, o tyle obecnie tytuły ekskluzywne stają się coraz rzadsze. Oczywiście istnieją takie gry, jak Gran Turismo, wydawane jedynie na konsole PlayStation, jednak wiele firm decyduje się na wypuszczenie swoich unikalnych serii także na PC. Stało się tak chociażby z serią Forza.

Niezaprzeczalną zaletą komputerów jest ich uniwersalność – na tego rodzaju sprzęcie nie tylko zagramy, lecz także będziemy mogli popracować, wygodnie przeglądać Internet czy wysyłać maile. Ponadto komputery charakteryzują się znacznie większą mocą obliczeniową, o ile w nią je zaopatrzymy. W każdej chwili możemy także zrobić upgrade, dokładając np. kolejną kość pamięci RAM czy nową kartę graficzną. W przypadku konsol pozostaje nam jedynie możliwość zmiany dysku na większy, czyli rozszerzenie przestrzeni na pliki.

Exciting Professional Esport Gamer Celebrates Championship Victory

Jeśli komputer, to jaki?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na pytanie zawarte powyżej była prosta – jeśli szukaliśmy sprzętu do gier, na którym uruchomimy nawet najnowsze tytuły, musieliśmy postawić na komputer stacjonarny. Obecnie jednak dobry laptop gamingowy z powodzeniem może konkurować ze sprzętem stacjonarnym! Konstrukcyjnie, ze względu na konieczność „upchania” wydajnych podzespołów, wymuszone zostało na producentach zwiększenie wagi i rozmiarów laptopów do gier, porównując je do standardowych laptopów, nawet tych sprzed kilku lat. Nie będą więc one aż tak mobilne, jak ultrabooki, np. MacBook od Apple, jednak nadal oferują znacznie większą swobodę działania, niż pecety.

Man Streaming Multiplayer Online First Person Shooter On Pc While Gaming Girl Is Fighting In Virtual Reality Game

Wybrałeś już komputer? Oto, o czym powinieneś pamiętać przy zakupie sprzętu peryferyjnego!

Jesteś graczem, któremu zależy na wygodzie? Jeśli tak, to powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt peryferyjny! Chodzi tu przede wszystkim o doborze wysokiej klasy myszki, klawiatury mechanicznej czy pada! Jeżeli chodzi o ten pierwszy rodzaj sprzętu, na rynku znajdziemy zarówno warianty przewodowe, jak i bezprzewodowe. Te pierwsze gwarantują większą precyzję, np. w tytułach FPS, drugie natomiast to bezkonkurencyjna wygoda użytkowania. Jeśli chodzi o klawiatury, powinieneś postawić na warianty mechaniczne, gwarantujące odpowiedni „skok” klawisza. Pad natomiast powinien przede wszystkim dobrze leżeć w dłoni i być odpowiednio wyważony. Jeśli przy wyborze akcesoriów gamingowych będziesz pamiętać o tych kilku aspektach, z całą pewnością zagwarantujesz sobie unikalne wrażenia z każdej, nawet najdłuższej, sesji!