Cyberprzestępcy, dostawca internetu czy służby państwowe. Co ich łączy? Przede wszystkim fakt, że wszyscy – choć z zupełnie różnych przyczyn – mogą być zainteresowani tym, co robisz w sieci i jakie informacje przesyłasz. Przechwycenie przez nich danych może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Utrata prywatności i fakt, że osoba niepowołana uzyska dostęp do twoich wrażliwych danych bywa zresztą najłagodniejszą.
Dużo groźniejsze będzie zdobycie dostępu do twojego konta bankowego i jego całkowite wyczyszczenie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę swojej prywatności w sieci jest skorzystanie z VPN. Czym jest ta technologia? Jak z niej skorzystać? Jakie inne zalety oferuje użytkownikom? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
VPN – co to jest i Jak działa?
VPN to skrót od anglojęzycznej virtual private network i oznacza nieistniejącą fizycznie sieć, przez którą przesyłane są pakiety w taki sposób, że osoby postronne nie mają do nich dostępu. Szyfrowanie jest na tyle silne, że przy obecnych możliwościach komputerów odczytanie danych okazuje się właściwie niemożliwe. Ważną cechą VPN-ów jest też wydajna kompresja pakietów, zapewniająca szybkie działanie nawet na wolnych łączach.
Serwery stron www lub usług internetowych nie poznają IP użytkownika, a jedynie adres serwera VPN. Te zlokalizowane są w różnych państwach, co sprawia, że dla dostawców usług sieciowych niemożliwe jest stwierdzenie, skąd łączy się odwiedzający.
VPN – płatny czy darmowy?
Wybierając serwer VPN, na samym początku będziesz musiał odpowiedzieć na pytanie o to, czy wybrać opcję płatną czy darmową. Korzystanie z tych drugich wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Po pierwsze dlatego, że ich właściciele brak wpłat od użytkowników rekompensują sobie odsprzedawaniem ich danych zewnętrznym firmom. To samo w sobie jest niepokojące, a poza tym przechowywanie logów sprawia, że nie masz żadnej gwarancji, że dostawca nie udostępni ich służbom czy przestępcom.
Druga kwestia to możliwość odsprzedaży mocy obliczeniowej twojego komputera zewnętrznym podmiotom. Ta może zostać wykorzystana na przykład do „kopania” kryptowalut, co odbije się na spadku wydajności urządzenia. Nie masz też żadnej pewności, że komputer nie będzie użyty w celach przestępczych, a w razie wpadki konsekwencje poniesiesz ty. Szybkie działanie i wysoki stopień bezpieczeństwa zagwarantuje ci tylko skorzystanie z zaufanego, płatnego serwera VPN. Co prawda istnieje trochę wyjątków od tej reguły, jak usługi opisane tutaj, ale w większości przypadków lepiej postawić na coś solidnego i płatnego.
Sieć VPN – kiedy skorzystać?
VPN można wykorzystać w wielu celach. Najważniejsze zastosowania tej technologii to:
- ochrona przed cyberprzestępcami;
- obejście blokad i cenzury – (szczególnie ważne w takich krajach jak Chiny, Rosja czy Iran, blokujących sporą część sieci, w Polsce istotne dla osób korzystających z zagranicznych serwisów bukmacherskich);
- możliwość pracy zdalnej w systemach korporacyjnych z domowego, niezabezpieczonego łącza;
- możliwość skorzystania z usług niedostępnych w danym kraju (np. zablokowane w Polsce materiały Netflix).