Intensywna końcówka wakacji. Sierpniowe premiery miesiąca

Sierpien 2021

Sierpień to miesiąc, w którym powoli uczniowie obgryzają paznokcie z nerwów przed zbliżającym się kolejnym rokiem szkolnym. W tym roku pewnie zastanawiają się, czy znajdą jeszcze czas na ogranie tylu premier, które mają miejsce pod koniec tego miesiąca. Końcówka wakacji zapowiada się wyśmienicie, a my, jak zawsze – podajemy Wam 5 gier, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Humankind (PC) – 17 sierpnia

Jakub: Czy seria Civilization w końcu doczeka się godnego konkurenta, który spróbuje bez kompleksów stanąć w szranki z gigantem? Tym razem rękawice podjęło studio Amplitude mające w swoim portfolio gry z serii Endless. Oglądając materiały promocyjne, gołym okiem widać, że twórcy inspirowali się serią Civilization. Miejmy jednak nadzieję, że Humankind zaproponuje nam kilka nowych i ciekawych rozwiązań. Urozmaiceń powinniśmy spodziewać się w systemie potyczek. Ten zaproponowany przez Amplitude ma być bardziej taktyczny i wymagający pod względem strategii. Oczywiście w Humankind nie zabraknie innych elementów typowych dla gier z gatunku 4X. Rozwijając naszą cywilizację, będziemy musieli zadbać o aspekty takie jak kultura, nauka, technologia i dyplomacja. Wszystko po to, by doprowadzić naszą cywilizację na szczyt, zapewniając jej dobrobyt i wieczną sławę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Humankind powinniśmy zagrać już 17 sierpnia.

12 Minutes (PC, Xbox One, Xbox Series) – 19 sierpnia

Konrad: Za dwanaście minut twoja ciężarna żona zostanie zamordowana przez policję. Co robisz? Na tym pytaniu autor nadchodzącego 12 Minutes oparł nie tylko jej fabułę, ale też przede wszystkim pomysł na rozgrywkę. Gra Luisa Antonio bazuje bowiem na mechanizmie dnia świstaka, a nasz bohater z jakiegoś powodu zostaje skazany na ciągłe przeżywanie ostatnich dwunastu minut życia swojej żony, próbując ją w tym czasie uratować. Miejsce akcji ogranicza się do małego, obserwowanego z góry mieszkania bohaterów, ale wcale nie oznacza to, że 12 Minutes będzie grą krótką – wbrew tytułowi jej ukończenie ma zajmować od 6 do 8 godzin. Dodatkowym atutem bez dwóch zdań będzie również obsada. W 12 Minutes usłyszymy bowiem głosy Jamesa McAvoya, Daisy Ridley oraz Willema Dafoe. Toteż jeśli wszystko pójdzie dobrze, 12 Minutes może stać się kolejną perełką w portfoliu Annapurna Interactive.

King’s Bounty II (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series, Nintendo Switch) – 24 sierpnia

Kasjan: Seria King’s Bounty zdążyła się już zestarzeć – od ostatniej odsłony minęło 6 lat, ale już w 2010 roku dało się zauważyć, że autorzy trochę zostali w miejscu ze swoją, bądź co bądź, udaną serią. 1C postanowiło jednak otworzyć nowy rozdział w cyklu i zapowiedziano King’s Bounty 2 – gra stawiać ma m.in. na nowy system rozwoju postaci, dając graczom trzy postacie do wyboru, każda z własną, unikalną historią. Poprawie ulegnie oprawa audiowizualna, ale miejmy nadzieję też, że autorzy nie rzucają słów na wiatr, jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki. King’s Bounty 2 musi zaoferować graczom świeższe spojrzenie i znacznie rozwinąć taktyczne bitwy. W tym miesiącu powinniśmy już dowiedzieć się, czy 1C Entertainment stanęło na wysokości zadania, ja z chęcią się o tym przekonam.

Psychonauts 2 (PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series) – 25 sierpnia

Robert: Kultowa marka powraca po piętnastu latach niebytu. Debiutancka produkcja studia Double Fine Productions, choć nie debiutancka dla jej autorów, gdyż za pierwszych Psychonautów odpowiadał Tim Schafer we własnej osobie. To była dziwna gra. Ale to taka naprawdę porąbana. Wcielaliśmy się tu w Razputina, który był nastolatkiem spędzającym wakacje na obozie letnim, który w rzeczywistości był tajną placówką rządu, która uczyła dzieci umiejętności psychicznych. Przez całą grę wchodziliśmy do umysłów innych ludzi, często zdrowo pokręconych, dlatego Psychonauts ciągle zmieniało stylistykę i sposób grania. Do tego stopnia, by z platformowki na moment stać się planszówką. A taki poziom związany z psychotycznym dostawcą mleka autentycznie potrafił u mnie wywołać poczucie zaszczucia. Wydawałoby się, że pomysł sprawdzi się tylko raz, a tu proszę, już w tym miesiącu zagramy w dwójkę. Jeśli będzie równie surrealistyczna, co oryginał, to szykuje nam się kolejny produkt, który z miejsca zyska uznanie graczy.

No More Heroes III (Nintendo Switch) – 27 sierpnia

Kasjan: Jedyna ekskluzywna produkcja na Nintendo Switch w naszym zestawieniu. No More Heroes III to szalona gra akcji, w której nie zabraknie dużej dawki humoru. W nowej odsłonie serii, która debiutowała jeszcze na Wii, Travis Touchdown zmierzy się z kolejnym zagrożeniem na dużą skalę. Prince Fu zbiera najniebezpieczniejszych kosmicznych zabójców superbohaterów i wysyła ich na Ziemię. Teraz Travis, nasz bohater, ponownie będzie musiał ratować świat. A pomogą mu w tym znani z poprzednich części: Bad Girl, Shinobu, Sylvia Kristel i Jin. 

Gry warte uwagi

  • Jupiter Hell (PC) – 5 sierpnia
  • Black Book (PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch) – 10 sierpnia
  • Hades (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 13 sierpnia
  • Mortal Shell (PC) – 18 sierpnia
  • Aliens: Fireteam Elite (PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series) – 24 sierpnia
  • New World (PC) – 31 sierpnia