Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PORADNIK

Ile RAM-u powinien mieć twój komputer? Uważaj na tanie opcje

ile ramu e1556539608906

Budowa komputera od podstaw może dać dużo satysfakcji. Kompletowanie tygodniami odpowiednich podzespołów, w tym pamięci RAM, w końcu daje efekt w postaci sprawnego komputera idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Sklepy internetowe znacznie ułatwił kupowanie RAM-u, ale wprowadził też nowe zagrożenia dla kupujących.

Jaka pamięć RAM do laptopa?

Wielu osobom wydaje się, że własnoręczne składanie sprzętu dotyczy tylko komputerów stacjonarnych. Tymczasem można w ten sposób uzupełnić również laptop. Jeśli masz w domu dodatkową pamięć, możesz znacznie poprawić wydajność zwykłego laptopa ze sklepu. Możesz też dokupić dodatkowy RAM, by wzmocnić stary laptop. W tym linku znajdziesz poradnik o tym, jaką pamięć RAM do laptopa opłaca się kupić.

Pamiętaj, że w komputerze przenośnym możesz wykorzystać tylko pamięć SO-DIMM, a nie znaną z większości komputerów stacjonarnych DIMM stosowaną w dzisiejszych układach DDR3 i DDR4. W większości laptopów wymiana pamięci będzie trudna. Nie obejdzie się bez znajomości sprzętu i umiejętności precyzyjnej pracy ze śrubokrętem. Są jednak i takie modele, w których pamięć RAM ukryta jest w kieszeni na spodzie sprzętu. Wystarczy nacisnąć przycisk, by RAM wypadł z obudowy, następnie włóż nową kość pamięci i poczekać, na dźwięk kliknięcia. Od razu możesz zacząć pracować na szybszym komputerze.

Ile Ramu (2)

Ile pamięci RAM musi mieć komputer?

Drogie i pojemne pamięci RAM przydadzą się głównie osobom grającym w najnowsze gry z zaawansowaną grafiką. Nie oznacza to jednak, że pozostali mogą się zadowolić niewielką ilością pamięci. Bo RAM to nie tylko wydajność przy grach, ale i ogólne płynne działanie komputera. Optymalna ilość pamięci to mniejsze ryzyko pojawiania się błędów czy zawieszania komputera.

Tyle pamięci RAM powinno wystarczyć:

  • 4 GB – obecnie uważa się, że to zbyt mało dla prawidłowej pracy systemu. Zakładając, że użytkownik będzie tylko od czasu do czasu sprawdzał pocztę i czytał wiadomości w sieci, komputer z taką ilością pamięci RAM może jednak spełnić swoją funkcję.
  • 8 GB – w takim wariancie system działa sprawnie i bez zakłóceń. Większość gier ma tego typu wymagania sprzętowe i dotyczy to nawet nowszych tytułów.
  • 12 GB – tyle pamięci RAM przyda się tym graczom, którzy tuż po premierze inwestują w najnowsze tytuły i chcą grać na najwyższych wymaganiach.
  • 16 i 32 GB – w świecie gier wymagania zmieniają się szybko. Dziś wiele tytułów wychodzi z adnotacją, że do uruchomienia wystarczy 8 czy 12 GB pamięci RAM, ale pełna płynność wymaga 16 GB RAM-u. Nic dziwnego, że gracze, którzy chcą zbudować komputer na lata, inwestują czasem w dodatkowe kości pamięci.

Uważaj na tanią pamięć RAM

W internecie sporo jest tanich pamięci RAM. Wiele z nich pochodzi od chińskich sprzedawców, a kości mogą być nawet o połowę tańsze w stosunku do firmowych. Jeśli szukasz niewielkiej pamięci na krótki czas, kupno takiego RAM-u może się opłacić. W przeciwnym razie jednak zakup wiąże się z dużym ryzykiem.

Popularni producenci jak Kingston czy RAM Mounts udzielają na swój RAM dożywotniej gwarancji. Nawet po kilkudziesięciu latach wystarczy przesłać do serwisu zdjęcie produktu, który się popsuł, by wymieniono go na nowy. U chińskiego sprzedawcy nie można liczyć na taką szczodrość, a to, czy pamięć wytrzyma lata, nie jest pewne. Dlatego w dłuższej perspektywie zdecydowanie bardziej opłaca się kupić droższy RAM, niż ryzykować zakup tańszych, ale wadliwych kości. To może być tylko pozorna oszczędność.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

XSX

W serwisie VentureBeat ukazał się artykuł Jeffa Grubba, w którym autor wyjaśnia dlaczego akcjonariusze spółki Zenimax oddali firmę w ręce giganta z Redmond. Według...

RECENZJE GIER

Wingspan autorstwa Elizabeth Hargrave to gra planszowa, która w 2019 zachwyciła graczy na całym świecie, w tym mnie. Niestety będąc w Chinach ograniczam zakup...

RECENZJE GIER

Kojarzycie ta pływające w oczach „cosie”? Jakiś mądrala powiedziałby wam, że to męty ciała szklistego. Pff, ta, jasne! Nie słuchajcie takich osób, bo to...

PUBLICYSTYKA

Jaki internet jest najlepszy? Szybki, bezawaryjny i tani. Niestety duża część ofert dostępnych na rynku nie do końca spełnia wszystkie te kryteria, natomiast najkorzystniejsze...

Advertisement