iD4mobile GRABBER-HD – test sprzętu

foto add 5308

Wielką popularnością cieszą się ostatnio gameplaye umieszczane w Internecie. W serwisie YouTube znajdziemy tysiące nagrań z różnych produkcji i platform. Wiele osób szuka urządzeń, które umożliwią im przechwytywanie obrazu w wysokiej jakości oraz w prosty sposób. Obecnie na rynku jest bardzo mały wybór sprzętów, które przechwytują obraz z konsoli czy PC. Przede wszystkim dominuje tu firma Avermedia, która w swojej ofercie ma kilka produktów, które w łatwy sposób pozwalają nagrywać naszą rozgrywkę. Dziś przetestujemy nowy produkt konkurencji – iD4mobile GRABBER-HD.

Pierwszy kontakt z urządzeniem oraz funkcje i jego możliwości

W opakowaniu znajdziemy urządzenie, przedłużkę kabla jack, zasilacz, oprogramowanie, instrukcję oraz przewód mini 8 (composite / component). Instrukcja jest naprawdę kiepska, jest to właściwie wydrukowana jedna kartka, więc sporo się z niej nie dowiemy. Samo urządzenie z przodu obudowy ma wyjście na mikrofon oraz gniazdo USB (pod które podpinamy pamięć, na której ma być nagrywany materiał). Na środku przedniego panelu mamy duży przycisk REC, po którego wciśnięciu zacznie się nagrywanie materiału.  Do przełączania rozdzielczości nagrywania i źródła sygnału są dwa przyciski na górze obudowy.

Grabber
Przechwytywać materiał możemy w dwóch rozdzielczościach 720P oraz 1080p. Video jest zapisywane w formacie MPEG-4 (kodek video H.264, audio AAC). Z tyłu obudowy znajdują się wyjścia na kable (zasilacz, HDMI OUT, HDMI IN, wyjście analogowe oraz wyjście do połączenia urządzenia z PC). Tu pojawia się pierwsza poważna wada tego urządzenia, ponieważ nie ma możliwości jego konfiguracji bez podłączenia do komputera. Przykładowo by zmienić głośność nagrywania dźwięku z mikrofonu trzeba urządzenie podłączyć do komputera, włożyć płytę CD i uruchomić aktualizację FW. Wtedy dopiero naszym oczom ukarzą się wszystkie opcje tego urządzenia. Można je wyliczyć na palcach jednej ręki: zmiana głośności mikrofonu, zmiana daty i godziny oraz zmiana nagrywania bitrate.

Opcje Grabbera
Tak więc bardzo słabo jak na urządzenie, które kosztuje prawie 500 zł. Szkoda, również że nie ma pilota, którym można by było uruchamiać nagrywanie filmu. Gdy chcemy przerwać je, zmienić rozdzielczość, etc. zawsze trzeba podejść do urządzenia. iD4mobile GRABBER-HD nie robi również zrzutów ekranu. Jest to właściwie tylko najprostsza nagrywarka do przechwytywania obrazu. Wydaje się, że bardziej to urządzenie może przydać się osobie, która chce nagrać coś z telewizji niż graczowi chcącemu utrwalić swoją rozgrywkę. Testowany produkt można użyć również  do digitalizowania starych nagrań z kaset video, etc. Samo urządzenie jeśli chodzi o jakość wykonania również nie powala. Obudowa jest z średniej jakości świecącego plastiku. Jedyną zaletą jest rozmiar grabbera, gdyż trzeba przyznać, że jest mały. W zestawie mamy również do dyspozycji program ArcSoft ShowBiz (służy do edycji plików video).

Jakość nagrywanych materiałów

Urządzenie iD4mobile GRABBER-HD testowałem wraz z konsolą PlayStation 4 oraz grą Watch Dogs. Obraz za pomocą najnowszej konsoli Sony można przechwytywać po wyłączeniu w opcjach blokady HDCP.  Grabber po podłączeniu do PS4 i uruchomieniu nagrywania nie opóźniał w żadnym stopniu rozgrywki oraz nie pogarszał jakości obrazu związanej z przejściem materiału video przez sprzęt przechwytujący. Grało się tak samo dobrze jak bez urządzenia. Jakość nagrywanych komentarzy w czasie rozgrywki była słaba. Najgorszy (o czym wspominałem już wyżej) był brak zmiany głośności mikrofonu. Czasami trzeba go ściszyć lub zrobić głośniej. Urządzenie nie ma takiej funkcji, pracuje stale z tym ustawieniem, które skonfigurowaliśmy przez połączenie PC. Jak wygląda jakość nagrywanych materiałów? Nagrane filmy są płynne i dobrej jakości. Niestety obraz w porównaniu do wyświetlanego w telewizorze wydaje się minimalnie mniej ostry, a same kolory przybladłe.

 

 

Podsumowanie

Urządzenie iD4mobile GRABBER-HD jest stanowczo za drogie patrząc na jego wykonanie, zawartość opakowania i przede wszystkim funkcjonalność. Na pewno nie przyda się graczowi, choć producent głównie to podkreśla na opakowaniu produktu. Sprzętem mogą zainteresować się osoby chcące w łatwy sposób przechwytywać materiał z telewizji

Galeria iD4mobile GRABBER-HD test

Plusy

  • Dobra jakość nagrań.

Minusy

  • Małe możliwości urządzenia
  • Drogi produkt jak na jakoś wykonania i funkcje
  • Konfiguracja tylko z poziomu komputera
3
Plusy
Minusy
Ocenił Damian Stefański