Horizon Forbidden West – porówananie grafiki na PS4, PS4 Pro i PS5

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West

Skoro recenzje Horizon Forbidden West już krążą w sieci, nie mogło również zabraknąć porównań graficznych. Najnowsza produkcja Guerrilla Games będzie bowiem od piątku dostępna zarówno na konsoli PlayStation 4, jak i PlayStation 5 i to w dwóch trybach, które zmuszają nas do wyboru między 60 klatkami na sekundę a rozdzielczością 4K. Czy zatem warto ograć nowe przygody Aloy na starej konsoli, czy może są one powodem, dla którego warto poważnie zastanowić się nad zakupem najnowszej platformy Sony?

Pomimo że Horizon Forbidden West wychodzi na dwie platformy, dostępny jest w aż czterech wersjach graficznych:

  • Na PS4 – rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę;
  • Na PS4 Pro — w 1800p przy 30 klatkach na sekundę;
  • Na PS5 w trybie „Grafika” – 2160p i 30 FPS;
  • Na PS5 w trybie „Wydajność” – 1800p przy 60 FPS.

Oczywiście, jak się nie trudno domyślić, gra najlepiej wygląda w trybie Grafika na konsoli PS5, ale z pewnością wielu graczy skusi się na ogrywanie nowego Horizona w 60 klatkach i od strony wizualnej również będą zachwyceni. W graficznych ustawieniach gra osiąga lepszą ostrość, lepszą jakość efektów, odbić i odległości rysowania. Nieco w tyle zostają wersje na PS4, ale nie na tyle, by posiadacze leciwej już przecież platformy, mieli powody do narzekania. Nawet na podstawowej wersji PlayStation 4 gra prezentuje się naprawdę bardzo dobrze i co najważniejsze, działa w stabilnych 30 klatkach, bez wyraźnych spadków.

Najbardziej różnicę między wersjami na PS4 i PS5 widać w czasach ładowania. Na PlayStation 5 gra uruchamia się w kilkanaście sekund, podczas gdy na starszej platformie potrzebuje grubo ponad minutę. To samo dotyczy się czasu ładowania podczas korzystania z szybkiej podróży, która na PS5 trwa kilka sekund, a na PS4 około pół minuty.

Bez wątpienia Horizon Forbidden West na PlayStation 5 będzie jedną z najpiękniejszych gier, jakie dotąd ukazały się na nową generację konsol. Jednak posiadacze starszej konsoli nie powinni czekać, gdyż również otrzymają pełnoprawny i dopieszczony produkt, a w sytuacji nabycia najnowszej platformy, będą mieli możliwość darmowej aktualizacji pod PS5.