Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Halo Wars 2 – recenzja

Strategie RTS to niezbyt popularny gatunek gier na konsole. Właściwie na palcach jednej ręki można wymienić większe tytuły, które zagościły na ekranach TV. Posuchę w gatunku postanowiły zapełnić dwa studia 343 Industries oraz Creative Assembly, które wypuściły na rynek Halo Wars 2. Jak sama nazwa wskazuje jest to druga odsłona gry znanej dotychczas z konsoli Xbox 360.

Fabuła Halo Wars 2

Fabuła nie jest zbytnio rozbudowana, ale wstawki filmowe, które ją prezentują są wręcz niesamowite. Kolokwialnie rzecz ujmując – szczenna opada i chce się chłonąć tę niezbyt skomplikowaną historię. Po 28 latach załoga statku wojennego Spirit of Fire zostaje wybudzona ze snu kriogenicznego przez sztuczną inteligencję Serine (znaną z pierwszej części Halo Wars). Kapitan Curter wkrótce odbiera alarm z kompleksu badawczego na Arce i rusza mu na pomoc. Tam zaczyna poznawać fragmenty historii, które wydarzyły się w czasie snu załogi. Przymierze, główny przeciwnik UNSC, zostało już dawno pokonane. Okazało się, że starli  ich z powierzchni ziemi Wygnańcy, nowa i jeszcze bardziej niebezpieczna frakcja pod dowództwem utalentowanego Atrioxa . I to właściwie cały główny wątek fabularny Halo Wars 2.

Kampania Halo Wars 2

Kampania Halo Wars 2 składa się z 12 misji, na których przejście na poziomie normalnym potrzeba około 8 godzin. Nie jest to może jakiś rekordowy wynik jak na strategie RTS, ale zabawa i tak jest przednia. Trzeba pamiętać, że gra stawia przed nami różne wyzwania i dodatkowo ma znajdki, co mobilizuje do kolejnego podejścia.

Misje są bardzo urozmaicone. Czasami trzeba przetrwać nawałnice wrogów przez określony czas, a nieraz po prostu rozbudować bazę i zetrzeć z powierzchni ziemi przeciwnika. Bywały misje polegające również na skradaniu się i zdobywaniu punktów poprzez kontrolowanie stref. W Halo Wars 2 nie zabrakło również walki z mini bossem.

Jedna misja spodobała mi się najbardziej. Był to właściwie taki typowy tower defense. Przez kilka korytarzy przemierzały zmasowane oddziały przeciwnika. Rola gracza polegała na stawianiu wieżyczek w odpowiednich miejscach i wysyłaniu oddziałów w najbardziej zagrożone punkty.

Gameplay

Gameplay Halo Wars 2 jest oparty na bardzo prostych zasadach. W grze nie ma dużej ilości jednostek, badań czy zależności związanych z ekonomią. Zbieramy tylko dwa surowce energie i komponenty. Produkty te są tworzone na platformach stawianych przy bazach jak i zbierane z mapy przez jednostki. Dzięki nim rozbudowujemy bazę, technologie i rekrutujemy kolejne jednostki.

Fani RTSów mogą być zawiedzeni, bo gra nie wnosi nic nowego do gatunku. Jest prostą w opanowaniu strategią, która może przypaść do gustu wielu osobom, zwłaszcza lubiącym starcia multiplayer (o czym za chwilę). Walka polega na zasadach gry kamień, nożyce, papier. Musimy tak kierować i dobierać jednostki by „szachować” armie przeciwnika. Dla przykładu, polega to na tym, że piechota dobrze walczy z maszynami  latającymi, ale za to dostaje bęcki od ciężkich pojazdów opancerzonych. Natomiast czołgi, mają problem z statkami latającymi. Do tego dochodzą umiejętności dowódców, które użyte w odpowiednim momencie mogą dać olbrzymią przewagę. Chodzi tu o takie zagrania jak np. leczenie, furia, teleport czy potężne naloty.

Gra dzięki uproszczeniom, jest bardzo wygodna do rozgrywki na padzie. Przemieszczanie po mapie, tworzenie grup wojaków i atakowanie kilku punktów jest w marę łatwe do opanowania, co jest dużym plusem.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Multiplayer

Halo Wars 2 stawia przede wszystkim na multiplayer, a krótką, ale intensywną kampanie można traktować jako wprowadzenie do bardzo wciągającego trybu sieciowego. Starcia z żywym przeciwnikiem są znacznie bardziej wymagające i ciekawsze. Do wyboru jest kilka typów rozgrywki:

 • Kontra SI – rozgrywka graczy, przeciwko SI.
 • Zadyma – otrzymujemy nieograniczone zasoby, za które rekrutuje się olbrzymie armie. Wygrywa ta drużyna, która po określonym czasie będzie kontrolować większą ilość bastionów rozstawionych ma napie. Niestety przy większej ilości jednostek i bardziej intensywnych starciach, konsola Xbox nie wyrabia. Kilka razy w tym trybie po prostu musiałem restartować grę. Szkoda, bo w trybie dzieje się naprawdę dużo, a starcia są epickie.
 • Cel drużynowy – walka o dominacje nad danymi punktami.
 • Deathmatch – starcia 1 vs .1.
 • Deathmatch drużynowy – starcia drużyn.

Zupełną nowością w Halo Wars 2 jest tryb Blitz (Najazd), który opisywaliśmy wcześniej z okazji bety. W skrócie nie ma w nim bazy, a zagrywamy kartami z wybranej i skompletowanej talii. Wygrywa drużyna, która kontroluje dłużej wybrane punkty kontrolne. Wielu osobom, nie spodobał się nowy sposób rozgrywki, ale dla mnie jest to jeden z mocniejszych punktów nowego Halo Wars 2. W czasie tych krótkich i intensywnych starć, mamy szanse na popisanie się strategiom i zmysłem taktycznym. Każdy gracz w końcu gra w inny sposób, ma inną talie i zagrywa innymi uderzeniami specjalnymi. Zabawa jest przednia i co najważniejsze nie utrudniają jej wprowadzone przez twórców gry mikrotransakcje.

Tryb multi uzupełniają jeszcze wyzwania tygodniowe i codzienne, które zachęcają do regularnego odpalania Halo Wars 2. Na razie nie są jakoś kosmicznie skomplikowane i służą głównie do szybszego levelowania i zbierania kart.

Oprawa wizualna i audio

Gra w porównaniu do pierwszej części Halo Wars, wali po oczach kolorem. Mamy są kolorowe i miłe dla oka. Świetnie zostały zwłaszcza zaprojektowane ruchy oddziałów i ich zachowania. Każdy ze Spartan, ma typowe dla siebie ruchy i sposób walki. Oddziały poruszają się płynnie po mapie i w typowy dla siebie sposób. Miło się je obserwuje. Tak jak wspominałem wyżej, przy wielkiej ilości jednostek na ekranie w trybie Zadyma zdarzały się crashe gry, ale w czasie standardowych starć nie było z tym problemu i mam nadzieje, że deweloperzy to naprawią w najbliższych patchach. Wielką wadą gry jest bardzo mała możliwość oddalenia kamery, często to przeszkadza w kierowaniu oddziałami i ogarnianiu pola walki.

Muzyka i audio jak to w serii Halo jest świetna i idealnie komponuje się w świat gry.

Dodatki i DLC

Gra jest dostępna w programie Xbox Play Anywhere i zakupując ją raz pograsz również na PC. Sama synchronizacja trwa chwilę i nie ma problemu, by grać raz na PC, a raz na konsoli. Dodatkowo jeśli kupicie Halo Wars 2 w wersji Ultimate (obecnie można wyrwać już za około 200 zł), poza przepustką sezonową otrzymacie zremasterowaną pierwszą część Halo Wars. Warto, bo odświeżona gra jest równie dobra jak i nie lepsza od squelu (pod względem kampanii).

Warto również pamiętać, że 343 Industries zapowiedziało na swoim blogu, że będą rozwijać Halo Wars 2 i już w marcu mają dojść nowe jednostki, misje i dowódcy. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale mocno trzymam kciuki, by gra zyskała nową zawartość zwłaszcza dla graczy, którzy cenią rozgrywkę single player.

Podsumowanie

Z jednej strony Halo Wars 2 nie wnosi nic nowego do gatunku. Do tego nie jest produkcją pozbawioną drobnych wad. Z drugiej strony klimat charakterystyczny dla serii Halo i świetny tryb multiplayer ratują produkcję i wyróżniają ją na tle innych strategii. Jeśli lubisz przygody Spartan, a do tego cenisz tryb zmagań sieciowych, będziesz na pewno zadowolony z zakupu Halo Wars 2.

Halo Wars 2 recenzja – galeria

Zobacz całą galerię.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Plusy
 • Świetny multiplayer
 • Wygodna obsługa na padzie
 • Urozmaicona kampania
 • Klimat Halo
 • Dynamiczne starcia
Minusy
 • Zwiechy w trybie zadyma
 • Zbyt blisko ustawiona kamera, brak możliwości jej oddalenia
 • Kampania mogłaby być dłuższa
8
Ocenił
Damian Stefański
Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

Advertisement