Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

W PRODUKCJI

Graliśmy w Rustler, czyli polskie GTA w średniowieczu

Rustler
Rustler

Jednymi z silniejszych wspomnień mojego dzieciństwa są wyprawy do posiadającego komputer sąsiada i zagrywanie się w GTA 2. Oczywiście wówczas nie bardzo kumałem o co w tej grze chodzi, więc rozbijałem się tylko po mieście, przy okazji siejąc zamęt i zniszczenie gdziekolwiek bym się nie ruszył. Niemniej wyryło się to w mojej pamięci na tyle mocno, że do dzisiaj wspomnienie to pozostaje świeże. Wspominam o tym dlatego, że aspirujący do miana średniowiecznego Grand Theft Auto Rustler sprawił, że wszystkie te momenty uderzyły mnie zaraz po jego odpaleniu, co tylko utrzymuje mnie w przekonaniu, że warszawskie Jutsu Games doskonale wie, co robi.

Rustler (1)
Na chwilę obecną Rustler jest co prawda daleki od ukończenia i nie posiada nawet konkretnej daty premiery poza dość luźnym „2020”. Warto też zaznaczyć, że wersja gry, w którą przyszło mi się bawić to wciąż alpha, a zatem z pewnością w ciągu kilku następnych miesięcy sporo się w Rustlerze zmieni, co dotyczy się zarówno błędów, jak i mechanik w ogóle. Niemniej te pierwsze półtorej godziny spędzone w tym średniowiecznym Grand Theft Auto nie tylko pozwalają mi być spokojnym o przyszłość Rustlera, ale także szczerze wyczekiwać premiery pełnej wersji gry. Porównania do najważniejszej serii Rockstara nie są ani przypadkowe. Rustler to bowiem dosłownie klasyczne, dwuwymiarowe Grand Theft Auto przeniesione o kilkaset lat wstecz i okraszone masą humoru. Wcielamy się w czternastowieczną wersję dresiarza – łysego i niezbyt inteligentnego, ale za to potrafiącego nieźle przyłożyć – którego celem w początkowej fazie gry jest dostanie się na „drugą wyspę” by tam wziąć udział w turnieju rycerskim. By to jednak zrobić, musimy zarobić nieco polskich złotych, w czym pomogą nam zamieszkujące okoliczne miasta i wioski barwne indywidua.

Rustler (2)
Kilka początkowych misji to standardowy samouczek pokazujący nam jak kraść konie, uciekać średniowiecznej policji na koniach z sygnałami, czy też po prostu obijać kmiotom mordy. Tego typu zadania nie należą do najciekawszych, ale stosunkowo szybko znajdujemy się w dużo bardziej „dziwnych” sytuacjach, bo nasi zleceniodawcy proszą nas chociażby o sprzedanie zwłok miejscowemu grabarzowi czy też podwędzenie komuś krowy, klapsami zmuszając ją by udała się w stronę przybytku rzeźnika. Nudzić jest się tu zatem ciężko, a pojawiający się po zaledwie paru misjach napis informujący o ukończenia dema pozostawia spory niedosyt i nadzieję, że potem to się dopiero będzie działo.

Pod względem mechaniki to również klasyczne Grand Theft Auto. Przeczesując mapę co rusz trafiamy na różnego typu uzbrojenie od patyków, przez miecze i kusze, aż po końskie łajno, którymi możemy rzucać w przeciwników. Walka natomiast nie jest zbytnio skomplikowana, ale nie wystarczy też tylko iść przed siebie i klikać przycisk ataku, bowiem wrogowie potrafią nieźle przyłożyć, zwłaszcza policja. By nieco zwiększyć nasze szanse możemy założyć pancerze lub wyposażyć się w tarcze, o ile takowe przedmioty znajdziemy.

Rustler (3)

Walkę możemy także toczyć konno, aczkolwiek w moim przypadku sprawdziło się to raczej tak sobie, bo raz zabiłem służącego mi za radio barda siedzącego tuż za mną, a drugi raz swojego własnego rumaka. Z resztą konie to temat ciekawy sam w sobie, bo podobnie jak w GTA do wyboru mamy różne ich rodzaje. W pościgach najlepiej sprawdzi się pewnie szybki koń wyścigowy, ale już taki zwierzak z przymocowanym pługiem poza wymagającą tego „pojazdu” misją posłuży nam raczej głównie jako chwilowe rozwiązanie. Sam model jazdy jest całkiem przyjemny i intuicyjny, aczkolwiek jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to do tego, jak łatwo jest z naszego rumaka spaść. Wystarczy zahaczyć o wystający gdzieś z boku kamień by wylądować tyłkiem na ziemi, co w trakcie ucieczki przed policją lub pościgu zwykle kończy się naszą przegraną.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Advertisement

Zobacz także...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

Advertisement