Czym kierować się przy wyborze komputera All in One

All In One
All In One

Z roku na rok na popularności zyskują nowoczesne komputery typu All in One (AiO). Stanowią one znakomitą alternatywę dla zwykłych pecetów i mobilnych laptopów. Są bowiem wyjątkowo kompaktowe (co przekłada się na oszczędność miejsca), a jednocześnie bardzo funkcjonalne oraz wydajne. Ze względu na uniwersalny charakter można je z powodzeniem wykorzystywać zarówno w zaciszu własnego domu, jak i przestrzeni biurowej.

Lista kluczowych zalet

Standardowy ranking komputerów All in One charakteryzuje się tym, że wszystkie podzespoły są umieszczone w obudowie monitora. Nie posiada natomiast zewnętrznej jednostki centralnej, tak jak klasyczne modele stacjonarne. Dzięki temu użytkownik zyskuje dodatkowe miejsce na biurku i nie musi się użerać z plątaniną kabli (brak ryzyka przypadkowego potknięcia się czy wyłączenia sprzętu). Wszystko to znacznie ułatwia organizację pracy i powoduje, że miejsce robocze wygląda zaskakująco estetycznie. Niewątpliwym atutem omawianego komputera jest również łatwość jego przenoszenia, wynikająca oczywiście z ograniczonych gabarytów i stosunkowo niewielkiej wagi. Na uwagę zasługuje ponadto ciche działanie, niski pobór energii (oszczędność pieniędzy) i możliwość samodzielnej wymiany podzespołów w celu zwiększenia wydajności. Urządzenie All in One z powodu wymienionych zalet wprost świetnie nadaje się do przeprowadzania biznesowych prezentacji oraz szkoleń, a także używania w roli telewizora – wystarczy powiesić konstrukcję na ścianie za pomocą dedykowanego uchwytu.

Zainteresujmy się w szczególności ekranem i procesorem 

Decydując się na zakup komputera All in One, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry ekranu, ponieważ odpowiada on za wyświetlanie wszystkich treści. Przy większości zastosowań sprawdzi się model o przekątnej od 19 do 25 cali i rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Jeśli chodzi o matrycę, to godna polecenia jest wersja matowa wykonana w technologii IPS. Zapewnia ona szerokie kąty widzenia, doskonale odwzorowuje kolory i nie odbija refleksów słonecznych. Miłośnicy gier mogą natomiast postawić na matrycę TN, odznaczającą się krótkim czasem reakcji (brak lagów podczas wirtualnej rozgrywki). Drugi niezwykle ważny element to procesor, który ma zasadniczy wpływ na szybkość uruchamiania i działania poszczególnych programów, a tym samym komfort pracy. Optymalnym wyborem dla niemal każdego jest czterordzeniowy model Intel Core i5 albo i7. Poradzi on sobie z obsługą aplikacji biurowych, obróbką materiałów graficznych i wizualnych, a nawet projektowaniem stron www. 

Pozostałe pożądane podzespoły i udogodnienia

Duże znaczenie w kontekście szybkiego wykonywania operacji i sprawnego przetwarzania danych ma również pamięć RAM. Powinna ona liczyć od minimum 8 GB do 32 GB. Poza tym nie obejdzie się bez pojemnego dysku twardego, przeznaczonego do przechowywania plików (512 GB – 1 TB). Warto zainteresować się innowacyjnym nośnikiem półprzewodnikowym SSD, gdyż jest wyraźnie mniej awaryjny od talerzowego odpowiednika HDD, a przy okazji gwarantuje ekspresowe włączanie komputera i programów. Przyda się dodatkowo dedykowana karta graficzna, dotykowy wyświetlacz (idealne rozwiązanie dla dzieci i seniorów), napęd optyczny DVD (gratka dla kinomanów), duża liczba złącz i portów (LAN, USB 3.0, WiFi, Bluetooth, Thunderbolt), funkcja regulacji kąta nachylenia i wysokości monitora, bezprzewodowa klawiatura i mysz czy kamerka z systemem weryfikacji twarzy.