Czy kariera programisty to wciąż dobry wybór na rynku pracy?

Karieraprogramisty
Karieraprogramisty

Programista nazywany też inżynierem oprogramowania jest osobą, odpowiedzialną za tworzenie różnego rodzaju programów komputerowych bazujących na konkretnych języku oprogramowania np. “C++”, “Java” czy “Python”. Czy zawód programisty jest pożądaną profesją na rynku pracy? Szczegóły poniżej.

Programista potrzebny na wczoraj

Kluczowym wyzwaniem dla firm w całej Polsce i na świecie stała się produktywność pracy programistów — opinie na temat ich usług znajdziesz na przykład na https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-it-tworzenia-oprogramowania-i-aplikacji;kat. Dzisiejsi specjaliści od oprogramowania ponad połowę swojego czasu pracy, przeznaczają na obsługę infrastruktury cyfrowej i poprawianie kodu. Zgodnie z raportem Tech Trends 2024, zapotrzebowanie na programistów w najbliższej dekadzie wzrośnie aż o jedną czwartą.

Branża IT dynamicznie się rozwija, a rozwój nowych technologii ciągle postępuje. Przedstawiciele dużych agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych jasno wskazują obszary wykazujące wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników branży IT.

Programowanie w Polsce i w Europie

W innych krajach Unii Europejskiej deficyt na programistów zaczyna się stabilizować. Do 2030 roku liczba wakatów ma spaść z 1 miliona do 600 tysięcy. Inaczej jest nad Wisłą, gdzie, jak alarmują eksperci, potrzebne jest przynajmniej 12 lat, by problem z niedoborem programistów został rozwiązany.

Zawód programisty na polskim rynku pracy cieszy się ogromną popularnością. Zwyżka popytu na usługi specjalistów IT w odniesieniu do niewystarczającej podaży, daje możliwość zdobycia ugruntowanego zatrudnienia na przyszłość. Prócz programistów polski rynek pracy wykazuje duży popyt również na inżynierów devops, specjalistów od analiz baz danych oraz inżynierów od sztucznej inteligencji.

Rynek pracy a inne zawody przyszłości

Kiedy rośnie popularność na konkretny zawód przyszłości, zwiększa się liczba osób, które chcą go wykonywać i kształcić się w tym kierunku. W związku z tym, prócz specjalistów z branży IT, pożądani są także pracownicy do spraw sprzedaży, produkcji, inżynierii, finansów i księgowości. Jak podkreśla Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce, w związku ze wzrostem zapotrzebowania na miejsca pracy związane z ochroną środowiska, rośnie popyt na osoby z „zielonymi kompetencjami” z zakresu energii odnawialnej i recyklingu.

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, każdego roku rośnie w Polsce liczba osób z wyższym wykształceniem. Ze względu na to, że coraz mniej Polaków decyduje się na kształcenie zawodowe, duże deficyty pracowników występują w branżach zatrudniających m.in. robotników, pracowników fizycznych i techników.

Z zawodem programisty można śmiało spoglądać w przyszłość. Posiadanie pożądanych na rynku pracy kwalifikacji do cyfrowego zarządzania danymi daje stabilizację i bezpieczeństwo zatrudnienia. Prócz pracowników branży IT, na brak ofert pracy nie mogą narzekać osoby związane z branżą energii odnawialnej i recyklingu.

Artykuł sponsorowany