Back to Bed – recenzja

Back to Bed

Back to Bed to mała logiczna gra autorstwa Bedtime Gaming. Produkcja ukazała się praktycznie na wszystkie platformy wliczając w to również te mobilne (Android oraz AppStore). W grze kierujemy małym stworkiem przypominającym trochę psa zwanym Subobem. Za pomocą manipulacji otoczeniem musimy w bezpieczny sposób doprowadzić lunatykującą postać Boba do łóżka.

Bob ma dość duże problemy w czasie snu błądzi i lunatykuje po abstrakcyjnym świecie, w którym musimy uważać na gwałtowne przebudzenie, które kończy się zawsze rozpoczynaniem levelu od nowa. Tak więc zabójcze dla Boba są ruszające się budziki, psy, pociąg w kształcie wieloryba oraz umieszczone na planszach dziury. Śpioch, na którego musimy uważać może również spaść poza mapę, nie kończy się to jednak rozpoczynaniem levelu od nowa, a wyłącznie pojawieniem się Boba w tym samym miejscu, w którym zaczynał marzenia senne. W jaki sposób sterujemy Bobem? Jego kierunek ruchu możemy zmieniać za pomocą wielkich jabłek, które ustawiamy na jego drodze. Trzeba przy tym pamiętać, że Bob „odbijając się” od przeszkody zawsze zmienia kierunek o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Niezbędne są również płachty w kształcie ryby, które pozwalają stworzyć mosty umożliwiające przejście.

Back to Bed (8)

Gra składa się z dwóch światów (każdy po 15 leveli). Niestety jest bardzo krótka, a przejście ich zajęło mi około godziny. Pierwszy świat jest banalnie prosty, a problemy zaczynają się dopiero od połowy drugiego. Jeśli ktoś lubi gry logiczne i szuka wyzwań niestety gra pod tym względem może go trochę zawieść. Wprawdzie po pokonaniu 30 levelów (ukończenie gry) odblokowujemy dwa światy koszmaru, lecz są to te same levele co wcześniej. Trzeba jednak spełnić w nich dodatkowy warunek – Bob przed dotarciem do drzwi sypialni musi zdobyć klucz, który pozwoli mu otworzyć wejście. W dużym stopniu ten warunek zmienia sposób na pokonanie levelu i trzeba obmyślać nową bardziej skomplikowaną strategię.

Gra ma miłą oprawę graficzną, kojarzącą się z aplikacjami mobilnymi.  Levele są starannie dopracowane i zawierają w sobie wiele elementów kojarzących się ze snem jak np. budziki. Uroku dodaje dość smętna, ale pasująca do treści gry muzyka. Wydaje się, że śnimy na jawie.

Back to Bed to krótka gra, którą najbardziej zapaleni gracze pokonają w jeden wieczór. W produkcji po jej ukończeniu nie ma  rywalizacji czasowej, multiplayera czy bicia rekordów, przez co po jej przejściu raczej do niej nie wrócimy. Na niekorzyść produkcji przemawia również jej cena, gdyż w PlayStation Store jest obecnie dostępna za 75 złoty. To o wiele za dużo za tak krótką rozgrywkę. Jeśli lubisz gry logiczne możesz zainteresować się Back to Bed, ale warto poczekać na duże wyprzedaże zwłaszcza, że na urządzenia mobilne można ją wyrwać za 3 złote.

Plusy
  • Pięknie zaprojektowane levele
  • Niezły pomysł
  • Przyjemna relaksująca rozgrywka
Minusy
  • Bardzo krótka - gra na jeden raz
  • Cena wersji konsolowej
7
Ocenił Damian Stefański
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic