Azkend 2: The World Beneath – recenzja

Azkend 2 The World Beneath
Azkend 2 The World Beneath

Studio 10tons znane jest przede wszystkim z produkcji zręcznościowych i gier opartych o proste zasady działania jak np. trzy w jednej linii. Można by się zastanawiać po co dodatkowo płacić za tego typu tytuły skoro ich odpowiedniki w hurtowych ilościach można znaleźć w internecie i to za darmo. Twórcy jednak nieraz udowadniali, że pieniądze przeznaczane na ich dzieła są dobrą inwestycją. Czy w przypadku Azkend 2 jest podobnie?

azkend 2 - 3Fabułą produkcji nie będziemy się zajmować – jest ona bardzo szczątkowa i właściwiepełni ona rolę spajającą kolejne poziomy trudności i przechodzenie do dalszych etapów. Pod koniec XIX wieku podróżujemy statkiem z Liverpoolu do Nowego Jorku. W czasie tej wyprawy natrafiamy na sztorm, w konsekwencji przenoszący nas do tajemniczego świata. Naszym głównym zadaniem jest znajdowanie, a właściwie zdobywanie kolejnych elementów do przedmiotów, aby nasza historia toczyła się dalej.azkend 2 - 2Za zdobycie każdej części odpowiada osobna plansza. Porozrzucane są na niej różne symbole w niektórych kombinacjach tworzące linie co najmniej trzech takich samych pól. Oczywiście celujemy w jak największą ilość symboli pod rząd, bo uzyskujemy wtedy szalejące błyskawice, które likwidują nie pasujące elementy do reszty układanki, ale także Możemy je wtedy odznaczać, a ich miejsce zastępują kolejne. Na początku naszym celem jest odsłonięcie przestrzeni w jakiś sposób ukrytych. Jeśli tego dokonamy przedmiot, który chcemy odblokować pojawia się na samym szczycie planszy i w momencie, gdy pojawi się na dole ukończyliśmy poziom. Wszystkie decyzje ogranicza jednak czas przez co nasza rozgrywka musi być płynna i przemyślana by przejść dalej. Nie bylibyśmy w stanie wykonywać zadań gdyby nie specjalne umiejętności zdobywane podczas gry dzięki którym możemy znaleźć szybko pasujące elementy czy zespolić np. kilka szeregów różnych symboli.

azkend 2Z aspektów technicznych samej rozgrywki nie można właściwie znaleźć błędów – sterowanie kontrolerem w grze na początku może sprawiać problemy, ale jest to kwestia wprawy. Wykonanie gry, szczegółowość stoją na wysokim poziomie, a poziom trudności jest wyważony.
Właściwie nie ma co roztrząsać kolejnej części serii Azkend – gra jest po prostu dobra, a jeśli lubicie tego typu gatunek jest on godny polecenia. Może drapie w oczy fabułą na siłę i brak zadań pobocznych, ale myślę że są to małe wady w potencjale gry.

Plusy
  • Jakość wykonania poziomów
  • Zrównoważony poziom trudności
  • Praktycznie nie napotkamy błędów
Minusy
  • Fabuła
  • Brak większej ilości wyzwań pobocznych
7
Ocenił Paweł Ziarkiewicz
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic