Recenzja Age of Empires IV. Świetny powrót kultowej serii

Age of Empires IV

W serwisie Steam oraz abonamencie Xbox Game Pass zadebiutowała gra Age of Empires IV. Jest to kolejna część kultowej strategii z serii Age of Empires.  

Tym razem stworzenie najnowszej części przypadło studiu Relic Entertainment, które zasłynęło z takich gier jak Homeworld, Compacy of Heroes czy Warhammer 40,000: Dawn of War. W przypadku czwórki mamy do czynienia z zupełnie nową pozycją, a nie odświeżoną grą jak było to niemal rok temu z Age of Empires III: Definitive Edition.

Age of Empires IV mechanika gry

Age of Empires IV nie odchodzi od tego, co zostało opracowane we wcześniejszych odsłonach serii i nie ma tu niczego oryginalnego. Nie jest to jednak dla mnie wada, bo gra oferuje wszystko, czego potrzebujemy w klasycznej strategii.

Rozgrywka jest obserwowana z góry jak w klasycznych tytułach RTS. Ekonomia gry opiera się nadal na standardowych surowcach (złoto, kamień, jedzenie, drewno) i schematach jak budowa swojej bazy, rozwój technologii i niszczenie przeciwnika. Nadal do dyspozycji mamy olbrzymie drzewka technologiczne, sporo jednostek, ery i wiele budynków. 

Age Of Empires Iv 1
Age Of Empires IV recenzja

Każdy fan strategii odnajdzie się tu niemal od razu, zarazem twórcy zadbali, o to, by również początkujący dali radę wejść łatwo w świat gry. Mamy tutaj tutorial, porady wyskakujące w czasie rozgrywki, całkowicie oddzielny dział w menu do nauki oraz różne poziomy trudności – story, easy, intermediate i hard.

Bolączką bywa niestety jak i we wcześniejszych odsłonach inteligencja przeciwników i naszych oddziałów. W czasie bitwy często powstaje chaos i bywa, że cała formacja sypie się gdy cała armia atakuje jedną jednostkę, zamiast rozpocząć masowe starcie. A.I. nie reaguje na obstrzał swoich budynków z dalszej odległości. Ustawiamy trebusz w bezpiecznej odległości i atakujemy bez konsekwencji budynki przeciwnika. Mimo tego, że komputer ma sporą armię nie rusza, by wyeliminować zagrożenie. Bywa to denerwujące, ale nie pasuje radości z gry.

Co oferuje gra Age of Empires IV?

Akcja Age of Empires IV toczy się w średniowieczu. Rozgrywka dla jednego gracza to przede wszystkim 4 kampanie prezentujące prawdziwe historyczne wydarzenia, które są omawiane przez lektora zarówno w czasie samej rozgrywki jak i ciekawych, świetnej jakości przerywnikach filmowych. Dla tych, którzy lubią historię, będzie to niemała gratka, zwłaszcza, że przejście każdej misji odblokowuje dodatkowe informacje historyczne i filmy. Materiały te podkreślają fajne aspekty historii i technologii, w tym średniowieczną chirurgię, sokolnictwo, a nawet broń oblężniczą. Niestety podobnie jak w innych częściach Age of Empires, nadal nie doczekaliśmy się polskiej wersji językowej.

Same kampanie są bardzo ciekawe i przedstawiają różne wydarzenia historyczne. Cztery kampanie składają się z 35 misji obejmujących 500 lat historii.

Misje polegają na najróżniejszych celach, robieniu zasadzek, zbieraniu surowców, przetrwaniu przez określony czas, zdobywaniu twierdz, etc.

Łącznie do dyspozycji gracza w czasie rozgrywki jest 8 nacji, każda jest inna, charakteryzuje się różnymi mocnymi i słabymi stronami oraz trudnością rozgrywki. W samej kampanii nie będzie to miało kolosalnego znaczenia, ale w czasie rozgrywki multiplayer już tak. W każdej kampanii kierujemy inną nacją.

Co więc czeka na nas w czasie gry?

Poznamy historię Normanów rozpoczynając od słynnej bitwy pod Hastings, a kończąc na bitwie pod Lincoln. Ta porażka znacznie zmniejszyła francuskie zagrożenie dla angielskiej korony.

Druga kampania przedstawia walki pomiędzy Francją, a Anglią rozpoczynając od walki trzydziestu w 1351 do bitwy o Formigny w 1450, która zakończyła się zdecydowanie zwycięstwem Francuzów. Po tej bitwie Anglicy stracili niemal całą Normandię na rzecz Francuzów.

Age of Empies IV prezentuje także mongolskie imperium, które podporządkowało sobie Ruś po bitwie nad rzeką Kałką, aż po bitwę pod Xiangyang, po której pokonali chińską dynastię Song.

W dalszej kolejności poznamy historię Moskwy i rozwoju Rosji. Gra prezentuje długą historię od zniszczenia Moskwy do Oblężenia Kazania w 1552 roku, które zakończyło się zniszczeniem Chanatu Kazańskiego i ugruntowało pozycję Rosji na tym terenie.

Age Of Empires Iv 13
Age Of Empires IV – odblokowane materiały prezentujące historię średniowiecza

Na ukończenie wszystkich kampanii potrzeba około 20 godzin gry, a to nie koniec przygód dla jednego gracza. Warto całą przygodę z grą rozpocząć od przejścia Art Of War. Tryb The Art of War można uznać za dość oryginalny tutorial i wprowadzenie do gry. Jest to 6 mini-misji, które rozpoczynają się krótkim wprowadzeniem tłumaczącym zasady rozgrywki. Po obejrzeniu materiału możemy przystąpić do krótkiej zabawy polegającej np. na zebraniu pożywienia w jak najszybszym czasie. Po ukończeniu misji jesteśmy nagradzani odznakami.

Natomiast skirmish pozwala nam stworzyć swoją własną rozgrywkę w wielu różnych wariantach jak np. bitwa solo z A.I, walki 4 vs. 4, 1 na wszystkich, etc.

Poza tym wszystkie nasze działania sprawiają, że levelujemy i zdobywamy doświadczenie. Z tym aspektem są związane m.in. dzienne questy oraz lista zadań do realizacji.  Wszystko to zachęca do codziennego logowania i realizacji wyzwań.

Age Of Empires Iv 5
Age Of Empires IV – obrona twierdzy

Age of Empires IV to nie tylko gra dla jednego gracza. Mamy także możliwość starć multiplayer i zdobywania coraz to wyższych rankingów. Są dostępne tryby wieloosobowe PvP i PvE. Możemy z innymi graczami w co-opie zmierzyć się z przeciwnikami kierowanymi przez A.I. lub stanąć w szranki bezpośrednio z innymi. W rozgrywce gracz kontra gracz są dostępne obecnie starcia 1v1, 2v2, 3v3 oraz 4v4. Każdy fan strategii i rozgrywki multiplayer na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

Age Of Empires Iv 11
Age Of Empires IV – łucznicy atakują z bezpiecznej odległości

Oprawa Age of Empires IV

Gra wygląda niesamowicie w rozdzielczości 4K i monitorze panoramicznym. Age of Empires IV prezentuje się realistycznie – na plus można zaliczyć wiele detali otoczenia i budynków. Same jednostki są dość pstrokate i duże względem innych elementów, ale dzięki temu łatwiej się nimi kieruje.

Warto podkreślić, że twórcy zadbali także o ułatwienia dostępności dla osób mających np. problemy ze wzrokiem. Są filtry kolorów dostępne za pomocą ustawień ułatwień dostępu w systemie Windows. Tryb silnego kontrastu, różne opcje związane z napisami, skalowanie tekstu, parę ustawień głośności (muzyka, mowa, dźwięki z gry), powiadomienia wyskakujące w okienkach, etc.

Age Of Empires Iv 29
Age Of Empires IV – rozgrywkę warto rozpocząć od rozbudowy ekonomicznej wioski

Czy warto kupić Age of Empires IV?

Niezależnie od tego czy zaczynasz przygodę z gatunkiem RTS, czy jesteś już starym wyjadaczem, Age of Empires IV zaoferuje Ci sporo ciekawego contentu. Weterani gier strategicznych mogą wskoczyć do multiplayera i zmierzyć się z innymi graczami, natomiast samą kampanie mogą przechodzić na bardzo trudnym i wymagającym poziomie trudności.

Z kolei dla początkujących, dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, czterem rodzajom poziomów trudności, tutorialowi i nowemu podejściu do kampanii, które stawia cię jako bohatera w historii, Age of Empires IV jest najbardziej dostępną grą z serii Age of Empires.

Również fani historii nie będą zawiedzeni, bo gra ma sporo ciekawostek i niezłej jakości filmów prezentujących średniowiecze. Nie ma tu wróżek i czarów, a prawdziwa wiedza. Do tego to wszystko jest zaprezentowane za pomocą świetnej oprawy. Trzeba też podkreślić, że to dopiero początek Age of Empires IV, bo gra w najbliższym czasie ma być dalej rozwijana i wzbogacana o kolejne aktualizacje.

Warto jest zagrać w Age of Empires IV, to jeden z lepszych RTS ostatnich lat. Nie zapominajmy, że gra będzie dostępna w Xbox Game Pass na premierę, którą zaplanowano na 28 października. Grzechem byłoby nie spróbować.

Odznaka Rekomendacja
Plusy
  • 4 kampanie i duża zawartość dla jednego gracza
  • Prezentowanie fabuły kampanii za pomocą filmowych wstawek
  • Oprawa graficzna
  • Zawartość dodatkowa prezentująca średniowiecze
  • Niski próg wejścia, każdy się tu odnajdzie
Minusy
  • Brak języka angielskiego
  • Inteligencja przeciwników mogłaby być lepsza
9
Ocenił Damian Stefański
Recenzja PC

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z PC

Recenzje gier OpenCritic