Kierownica do gier – recenzja Genesis Seaborg 400

Genesis Seaborg 400 (12)
Genesis Seaborg 400 (12)

Chyba każdy fan gier wyścigowych zastanawia się, czy warto kupić kierownicę do gier. W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się kierownicy Genesis Seaborg 400. Czy sprzęt za około 400 złotych może gwarantować frajdę i lepsze doznania niż gra na padzie?

Urządzenie jest kompatybilne właściwie ze wszystkimi konsolami i komputerami PC. Podłączymy ją pod konsole PS4, PS3, Nintendo Switch, Xbox One i Xbox 360. Mimo tego, że w specyfikacji i na pudełku nie ma wymiernych najnowszych konsol – urządzenie działa bez problemu z Xbox Series X. Producent zapewnia także kompatybilność z PS5.

Specyfikacja techniczna

PlatformaSony PlayStation 4, Sony PlayStation 3, PC, Nintendo Switch, Microsoft XBOX One, Microsoft XBOX 360
Zakres obrotu270 – 900 °
Waga2290 g
MateriałMetal, ABS
KolorSrebrny, Czarny
Liczba przycisków15
KomunikacjaPrzewodowa
Długość przewodu200 cm
ZłączaUSB Typ-A
Obsługiwane systemy operacyjneWindows XP, Windows Vista, Windows 7 64bit, Windows 10
Wysokość110 mm
Szerokość290 mm
Długość350 mm
EAN5901969425383
Numer katalogowyNGK-1567
Genesis Seaborg 400 (13)
Kierownica jest zapakowana w małe solidne pudełko.

Wykonanie Genesis Seaborg 400

Kierownica jak na ten przedział cenowy została solidnie wykonana. Jest w stonowanych kolorach, większość elementów jest czarna, a drobne dodatki zostały wykonane ze srebrnego plastiku.

Uchwyt kierownicy został pokryty chropowatą gumą, która jest miła w dotyku i nieźle się sprawdza w czasie kręcenia.

Sprzęt ma sporo przycisków i bez problemu można za pomocą kierownicy poruszać się po menu konsoli. W tylnej części kierownicy znajdują się wejścia do podłączenia pedałów, słuchawek oraz pada. Jeśli chcecie używać kierownicy Genesis Seaborg 400 do gry na konsolach, trzeba podpiąć, pod nią pada przez kabel USB. W przypadku konsoli Nintendo Switch trzeba posiadać oryginalny PRO kontroler.

Gdy kierownica zostanie poprawnie podpięta pod konsolę, na jej środku zaświeci mała pomarańczowa dioda.

Kierownicę pod konsolę lub komputer podpinamy zwykłym kablem z końcówką USB. Kabel ma długość 3,5 metra. W moim przypadku grając na kanapie miałem jeszcze około pół metra zapasu.

Genesis Seaborg 400 (6)
Genesis Seaborg 400 prezentuje się bardzo dobrze.
Genesis Seaborg 400 (9)
Kierownica jest w większości wykonana z plastiku.

Kierownica ma dwa pedały – gaz i hamulec. Ich górne elementy zostały wykonane z metalu. By pedały nie ślizgały się po ziemi w czasie użytkowania, z ich spodu można wyciągnąć podpórkę na stopy.

Pedały podpina się pod kierownicę za pomocą cienkiego i długiego przewodu.

Genesis Seaborg 400 (17)
Genesis Seaborg 400 ma dwa pedały – gaz i hamulec.
Genesis Seaborg 400 (20)
Genesis Seaborg 400 – pedały są metalowe i mają dodatkową podpórkę pod stopy.

Genesis Seaborg 400 robi bardzo pozytywne wrażenie jeśli chodzi o jakość wykonania. Ciężko uwierzyć, że ten sprzęt kosztuje około 400 złotych.

Najważniejsze funkcje i możliwości

Kierownica ma dwa tryby regulowania obrotów. W zależności od tego jak nam wygodnie możemy ustawić 270 lub 900 stopni.

Z przodu kierownicy znajduje się większość przycisków (łącznie jest ich 15). Nie zabrakło tutaj nawet przycisku do robienia zrzutów ekranu. Biegi zmieniamy za pomocą dwóch dużych łopatek.

Kierownica pozwala konfigurować najważniejsze parametry. Szkoda, że nie ma żadnej dedykowanej aplikacji i wszystko robi się za pomocą odpowiedniego wciskania przycisków.

Co więc możemy zmienić? Ustawić maksymalny zakres skrętu (nie musi to być tylko 270 i 900 stopni). Ustawienie to nie wpływa na rzeczywisty skręt kierownicy, a tylko na przesyłany sygnał.

Mamy możliwość zmiany czułości kierownicy (trzy tryby). Poza tym każdy przycisk można zaprogramować indywidualnie.

Świetnie, że kierownica posiada wyjście jack, które umożliwia podpięcie słuchawek. Granie w Gran Turismo 5 na kierownicy z odpaloną głośno muzyką to naprawdę miłe przeżycie.

Kierownica ma także wibracje.

Genesis Seaborg 400 (11)
Kierownice można ustawić w dwóch trybach 900 i 270 stopnia.
Genesis Seaborg 400 (3)
Test Genesis Seaborg 400
Genesis Seaborg 400 (10)
Wejścia z tyłu kierownicy. USB jest potrzebne do podpięcia pada od konsoli.

Sposób montażu kierownicy do gier – Genesis Seaborg 400

Kierownicę Genesis Seaborg 400 możemy zamontować na dwa sposoby. Jeśli mamy miejsce na biurku lub stole najlepiej sprawdzą się plastikowe zaciski. Oferują one dużą stabilność i najlepsze odczuwanie wibracji na kierownicy.

W przypadku, braku odpowiedniego stanowiska kierownicę przymocowuje się za pomocą 5 gumowych przyssawek. To rozwiązanie nie jest idealne, bo powierzchnia do której „przyklejamy” sprzęt musi być gładka. Wydaje mi się także, że w tym sposobie montażu gożej odczuwa się wibrację.

Genesis Seaborg 400 (5)
Sposób mocowania kierownicy
Genesis Seaborg 400 (2)
Mocowanie kierownicy do stołu gwarantuje dużą stabilność.

Jak jeździ się na kierownicy do gier Genesis Seaborg 400?

Kierownicę Genesis Seaborg 400 testowałem na komputerze PC, PlayStation 4, Xbox One oraz Xbox Series X. Na wszystkich platformach urządzenie działało bez zarzutu i nie było problemów z jego podłączeniem. Kierownicę testowałem m.in. w czasie rozgrywki w gry takie jak Dirt 4, Forza Horizon 4, Gran Turismo 5, Forza Motorsport 7.

Najlepiej za jej pomocą kierowało mi się w grze Gran Turismo 5 oraz Forza Motorsport 7. Rozgrywka dawała sporo przyjemności i dużą immersję. Gra za pomocą kierownicy jest o wiele bardziej wciągająca, niż za pomocą pada.

Całkowicie nie potrafiłem nią jeździć w Forza Horizon 4, gdzie przy najmniejszym ruchu byłem zarzucany na boki i kręciłem bączki. Działo się to zarówno na Xbox Series X jak i komputerze PC.

Urządzenie w czasie rozgrywki jest ciche i nie budzi wszystkich domowników w czasie nocnych rozgrywek. Pedały stawiają opór i dobrze cofają się w czasie ich puszczania. Dzięki podpórce na stopy nie ślizgają się po podłodze i „nie uciekają” od nas.

Wibracje dają radę, ale tak jak wspominałem wyżej są o wiele bardziej odczuwalne w czasie zamontowania kierownicy za pomocą uchwytów.

Niestety w Genesis Seaborg 400 jest odczuwalna „martwa strefa” przy skręcaniu. Kierownica reaguje na nasz skręt dopiero po chwili (jest to około 10-15 stopni). Da się do tego przyzwyczaić i później nie zwraca się zbytnio na to uwagi, ale dla wielu osób może to być poważna wada.

Genesis Seaborg 400 (1)
Genesis Seaborg 400
Genesis Seaborg 400 (12)
Genesis Seaborg 400

Czy warto kupić Genesis Seaborg 400? Podsumowanie

Kierownica Genesis Seaborg 400 jest skierowana przede wszystkim dla początkujących fanów wyścigów. W cenie około 400 złotych otrzymujemy solidnie wykonany sprzęt, który dostarczy sporo frajdy mimo kilku mankamentów. Dużą zaletą jest jego kompatybilność z wieloma urządzeniami.

Rozgrywka za pomocą kierownicy jest o niebo lepsza niż standardowa gra na padzie. Daje sporo przyjemności i zapewnia większy poziom immersji. Jeśli szukacie taniej kierownicy do gier, to warto przyjrzeć się Genesis Seaborg 400.

Plusy
  • Solidne wykonanie
  • Gniazdo mini-jack, które pozwala podpiąć wygodnie słuchawki
  • Kompatybilność z wieloma urządzeniami PS3, X360, PC, PS4, PS5, Xbox One, XSX, Switch...
  • Dwa kąty obrotu 270 albo 900 stopni
  • Dwa sposoby montażu
  • Łatwa konfiguracja
  • Możliwość robienia zrzutów ekranu za pomocą przycisku na konsolach Xbox
  • Metalowe pedały
Minusy
  • Martwa strefa przy skręcaniu
  • Brak dedykowanej aplikacji PC, która pozwoliłaby ustawić kierownicę
8
Ocenił Damian Stefański