6 powodów, dla których warto obejrzeć Prawo ulicy (The Wire)

the wire hbo

Obecnie przemysł filmowy oferuje liczne tytuły seriali z niemal każdego gatunku. Dla fanów seriali kryminalnych pozycją kultową jest świetnie napisany i wyreżyserowany serial Prawo ulicy (The Wire) zapewniający widzom podczas wszystkich pięciu sezonów sporą dawkę emocji. Oto 6 powodów, dla których warto obejrzeć ten serial.

1. Autentycznie wyglądająca historia

David Simon i Ed Burns stworzyli alternatywę dla seriali kryminalnych emitowanych w telewizji jak m. in. CSI Kryminalne zagadki Las Vegas, CSI Kryminalne zagadki Miami, CSI Kryminalne zagadki Nowego Jorku, Kości, etc. W porównaniu do przytoczonych tytułów Prawo ulicy serwuje nam autentyczne historie pozbawione efektownych pościgów, w których bohaterowie uciekają przed każdą kulą i rozwiązują sprawy w oka mgnieniu dzięki świetnemu sprzętowi, jaki mają do dyspozycji.

the wire policja

2. Świetnie napisany scenariusz

Przy tworzeniu serialu brali także udział znani amerykańscy pisarze, autorzy powieści kryminalnych i scenarzyści: Dennis Lehane (powieść Rzeka tajemnic) i Richard Price (scenariusz  Dziewczyna gangsteraOkup).

the-wire-dlaczego-warto

3. Bohaterowie The Wire

Ważnym atutem serialu są jego bohaterowie. Chociaż każda z postaci ma niezwykle indywidualną osobowość, to zawsze pozostaje częścią gry. Bez względu na kombinacje czynników społecznych, politycznych i ekonomicznych wszyscy biorą w niej udział  z różnym wynikiem. Wydarzenia w serialu są przedstawiane z różnej perspektywy w zależności od bohatera.

the-wire-gra

4. Dialogi

Serial opiera się przede wszystkim na dialogach, które zostały świetnie przygotowane, niejednokrotnie bawiąc widzów ironią i sarkazmem. Nie brak jednak scen, w których wszystko zostaje „powiedziane” bez użycia słów. Wszystko to sprawia, że serial zachowuje swój autentyzm.

the wire port

5. Struktura

Ciekawa jest również sama struktura Prawa ulicy. Serial składa się z pięciu sezonów, z których każdy skupia się na innym problemie. Przy czym wszystkie sezony są ze sobą przemyślanie połączone, tworząc tym samym kompletną całość.

the wire gazeta

6. Muzyka

Należy również wspomnieć o muzyce, która jest doskonałym uzupełnieniem serialu i tworzy niepowtarzalny klimat (polecamy płytę The Wire „…and all the pieces matter”), zawierającą najważniejsze utwory z Prawa ulicy, w tym intro w różnych wersjach m. in. Toma Waitsa oraz utwór kończący serial.