Wiedza to Potęga

Ocenił dnia


Wiedza to Potęga – recenzja

Sony mocno inwestuje w technologię PlayLink, która łączy rozgrywkę z konsoli PlayStation 4 z używaniem telefonów. Wśród niedawno wydanych gier ukazała się ciekawa produkcja pt. Wiedza to potęga. Ta mała gra pozwala w salonie stworzyć dla znajomych teleturniej wiedzy podzielony na 12 rund.

Nie jest to wprawdzie legendarny i rozbudowany Buzz, ale mimo to produkcja pozwala nieźle bawić się grupie znajomych. Podobnie jak w To jesteś Ty! wszystko zaczyna się od pobrania odpowiedniej aplikacji mobilnej na telefon z systemem iOS lub Android. Urządzenia trzeba podłączyć pod sieć, w której działa konsola.

Na starcie rozgrywki robimy sobie selfie, wpisujemy imię i wybieramy bohatera. Podobnie jak w wielu mobilnych aplikacjach na nasze zdjęcie są nakładane różne filtry zależne od wybranego awatara. Cała rozgrywka składa się z 12 rund, a większość z nich to standardowe pytania. Na początku odbywa się głosowanie graczy na dziedzinę, z której będą pochodziły pytania. Następnie z kategorii o największej liczbie głosów zostanie wylosowane pytanie. Odpowiedzi udzielamy klikając w daną odpowiedź znajdującą się na naszym telefonie. Trzeba się śpieszyć, bo osoba, która najszybciej wskaże poprawne rozwiązanie dostanie najwięcej punktów.

By dodać do gry trochę taktyki i komplikacji, dostajemy do wyboru różne „utrudniacze”, które wysyłamy przeciwnikom. Jest ich całkiem sporo jak np. lód, który zamraża przyciski odpowiedzi. Jeśli chcemy odpowiedzieć musimy najpierw zbić lód kilkoma uderzeniami palca przez co tracimy czas i punkty. Sporym utrudnieniem są zwłaszcza dziobaki, które w odpowiedziach usuwają niektóre litery.

Trzeba przyznać, że pytań jest bardzo dużo i wiele z nich nawiązuje do Polski. Dlatego co jakiś czas usłyszycie zadania nawiązujące do polskich klubów piłkarskich czy historii. Produkcja ma świetnie przygotowane tłumaczenie i niezłych lektorów (m.in. głównemu prowadzącemu podkładał głos Jarosław Boberek).

Urozmaiceniem w czasie turnieju są dwa rodzaje mini gier. Pierwsza z nich polega na łączeniu ze sobą wyrazów, a druga na przypisywaniu ich do danego działu. Przykładowo na środku ekranu pojawiała się nazwa zwierzęcia, a naszym zadaniem jest wskazanie czy jest ono mięsożerne czy roślinożerne. W trybie mini gry liczy się szybkie udzielanie prawidłowych odpowiedzi. Gracz, który uzyska najwięcej trafień dostanie więcej punktów od pozostałych.

Cały turniej kończy się wielkim finałem w kształcie piramidy. Nasze startowe miejsce zależy od tego ile punktów zebraliśmy we wcześniejszych rundach. Wygra ten, kto pierwszy dotrze na szczyt. W przeciwieństwie do wcześniejszych rund tu „strzelamy” w odpowiedzi do skutku. Czym szybciej odpowiemy tym wejdziemy wyżej na piramidę. Po zakończeniu turnieju osoba, która wygrała dostaje specjalną ciekawostkę do przeczytania.

Podsumowanie – Wiedza to Potęga recenzja

Choć gra jest miła dla oka, ma sporo pytań oraz świetnie przygotowaną polską wersję językową, to jednak rozgrywka szybko robi się schematyczna. Nie ma możliwości ustawienia ilości pytań, czy kształtu turnieju. Wszystko zawsze przebiega w ten sam sposób. Mimo to jeśli macie z kim pograć, warto zainwestować pieniądze i zakupić tę grę, przy której na pewno spędzicie sporo czasu.

Grę do recenzji dostarczyła firma Sony Interactive Entertainment Polska

Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Plusy

  • Świetne tłumaczenie
  • Dużo pytań
  • Taktyczne zagrywki

Minusy

  • Zbyt schematyczna rozgrywka
  • Tylko dwie minigry
8

Autor: Damian Stefański

Dyskusja

Jeszcze nie ma komentarzy. Skomentuj pierwszy!

Dodaj komentarz

TWEETS

Można rozpocząć pobieranie wersji beta Fallout 76 - https://t.co/t8bZxMFZuX https://t.co/A1UY0aI6Vi
Battlefield V ozłocone! DICE oficjalnie zakończyło prace nad grą - https://t.co/eU6LvGXzJ3 https://t.co/J8fpl469W6

GAMERWEB

Piszemy o grach, nowoczesnych technologiach oraz wysokobudżetowych produkcjach telewizyjnych. Na łamach portalu znajdziecie liczne newsy, recenzje, informacje o premierach, relacje z targów i imprez gamingowych, a także ciekawe artykuły.

Piszemy o grach na PlayStation 4, Xbox One, PC i Nintendo Switch