Just Dance 2017

Ocenił dnia


Just Dance 2017 – recenzja

Jak co roku w okresie jesiennym miłośnicy gier ruchowych mogą cieszyć się z nowej odsłony serii Just Dance 2017. Choć Sony powoli wycofuje się z produkcji gier przeznaczonych na move’a, Ubisoft konsekwentnie od 2009 roku wypuszcza kolejne wersje Just Dance. Co francuska firma przygotowała w tym roku dla graczy?

Muzyka i układy taneczne

Jednym z najważniejszych aspektów gier tanecznych jest oczywiście muzyka. W porównaniu do wersji z 2016 roku, która zawierała mnóstwo dziwnych, i często mało grywalnych utworów, w tym roku Ubisoft bardziej się postarał i dokonał zdecydowanie trafniejszych wyborów. Wśród całej lisy zawierającej 40 piosenek znajdziemy wiele hitów, przy których parkiet można rozgrzać do czerwoności m.in. Justin Bieber Sorry, Beyoncé Single Ladies (Put a Ring on It) czy Quenn Don’t Stop Me Now (kompletną listę utworów znajdziecie tutaj). Dodatkowe trzy utwory znajdują się w oddzielnej zakładce Uplay, jednak aby móc z nich skorzystać należy się najpierw zarejestrować i zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

Nie bez znaczenia są również układy taneczne. W najnowszej odsłonie są one ciekawsze i zdecydowanie bardziej energiczne, dlatego można do nich wracać wielokrotnie, nawet jeśli osiągnie się już wynik godny super gwiazdy, i nie wiem czy to zasługa lepiej dobranej muzyki, ale ta część Just Dance stała się jedną z moich ulubionych. Dla wymagających graczy i starych wyjadaczy gier Just Dance dodano zupełnie nowy poziom Superstar, możliwy do zdobycia powyżej pięciu gwiazdek.

Poza tym jak zwykle mamy setki rzeczy do odblokowania m.in. nowe układy do piosenek, awatary czy skórki pod awatar.

just-dance-2017-23

Just Dance Unlimited

W 2016 roku Ubisoft zdecydował się na nowość umożliwiając wykupienie subskrypcji Just Dance Unlimited, dzięki której gracz ma dostęp do ponad 200 kawałków, również z poprzednich części serii. Kupując Just Dance 2017 na Xbox One otrzymacie dodatkowo 3 miesiące gratis owej subskrypcji. W tym roku można w niej znaleźć nawet piosenki z Just Dance Kids, co pozwala na wypróbowanie gry ze swoimi pociechami, i być może zachęci do kupna wersji skierowanej tylko do dzieci. W tegorocznym JD Unlimited możemy w końcu wykazać się zręcznymi pląsami w rytm polskiej piosenki. Najbardziej w niebo wzięci będą tutaj fani nurtu muzyki disco polo, ponieważ tym utworem jest Ona tańczy dla mnie zespołu Weekend. Nie zmienia to jednak faktu, że świetna oprawa graficzna z dozą dobrego humoru i energiczny układ taneczny sprawiają, że zabawa jest przednia. Do trybu Just Dance Unlimited dodano również wyszukiwarkę i możliwość tworzenia ulubionych utworów. Dzięki temu szybko można odnaleźć to co nas interesuje.

Warto podkreślić, że ten tryb jest dostępny tylko w wersji PlayStation 4, Xbox One, Wii U oraz PC. Niestety posiadacze starszego sprzętu PS3 i X360 muszą obejść się smakiem.

just-dance-2017-29

Dance quest

W Just Dance 2017 ponownie możemy zmierzyć się z wirtualnymi przeciwnikami w trybie Dance quest. Każdy turniej składa się z trzech piosenek ułożonych tematycznie. Po zdobyciu pucharu zostaje odblokowany kolejny Quest. W nowej odsłonie oprócz Beginner, Just Dancer i Dance Master doszedł puchar Superstar, i przyznam, że aby go zdobyć trzeba naprawdę nieźle wymiatać i porządnie się wyginać.

Video Challenge

Rywalizacja jest jedną z nieodłącznych części naszego życia, dlatego i w tej części Just Dance nie mogło zabraknąć trybu Video Challenge. Wybieramy w nim swojego przeciwnika i staramy się go po prostu go pokonać. Niestety w tej części wprowadzono niezbyt udaną zmianę, ponieważ wygrywając z jedną osobą, by zagrać z nią ponownie tę samą piosenkę,  musimy poczekać aż tamta osoba nam odpowie i zatańczy układ. W konsekwencji pozostaje niewielu przeciwników do wyboru, i jest to tym bardziej frustrujące dla wielbicieli zdobywania trofeów, że na pokonanie 100 przeciwników możemy czekać bardzo, ale to bardzo długo.

just-dance-2017-27

World Dance Floor

Just Dance to przede wszystkim świetna zabawa, jednak jeśli chcecie poczuć nutkę rywalizacji wystarczy odpalić tryb World Dance Floor. Mamy w nim szansę zmierzenia się z graczami z całego świata (tym razem widzimy także wyniki użytkowników PC). Jeśli naprawdę się postaracie możecie nawet dostać się do eliminacji Just Dance World Cup, które odbywają się również online (szczegóły na justdanceworldcup.com). Nowością w tym trybie jest wspólne zbieranie gwiazdek przez wszystkich graczy w celu pokonania wirtualnego bossa. Dużym plusem jest możliwość przeniesienia zdobytego wyniku w World Dance Floor do głównego trybu Just Dance, dzięki czemu rekord, który udało nam się osiągnąć zostanie zapisany. Natomiast w wersji z 2016 roku, aby wydłużyć czas gry opcja ta była niemożliwa.

Just sweat

Fani fitnessu będą również zadowoleni, ponieważ jak zwykle Ubisoft wśród wszystkich układów, proponuje dla poszczególnych kawałków wersje fitness, przy których naprawdę można się nieźle napocić. W trybie Just sweat podobnie jak w poprzedniej odsłonie możemy skorzystać z już gotowych playlist lub stworzyć własne wybierając piosenki spośród wszystkich dostępnych w grze. Choć wspomnianych układów fitness nie jest zbyt wiele, to jednak różnorodność układów i ich dynamiczność pozwala na przygotowanie naprawdę męczącego treningu.  Oprócz zdobywania gwiazdek, w tym trybie chodzi przede wszystkim o spalanie kalorii, dlatego te również pojawiają się na ekranie. Nie mogę się jednak wyzbyć nostalgii za krótkimi, typowymi fragmentami fitness, które występowały w wersji Just Dance 4 i wplecione były na przemian ze zwykłymi układami.

Nowy tryb Machine

Ciekawym, a zarazem niezwykle zabawnym elementem Just Dance 2017 jest zupełnie nowy tryb Machine. Wprowadza on do gry nawet krótką fabułę, która zaczyna się od rozbicia przez kosmitów statku na ziemi. Jego paliwem jest taniec, więc aby zatankować do pełna trzeba jak najlepiej zatańczyć krótkie układy prezentujące najróżniejsze style taneczne i nie tylko, np. balet, rap, nurkowanie, karate, etc. Jest to super tryb gry szczególnie na wspólne imprezy rodzinne czy ze znajomymi, który dostarcza wiele rozrywki i śmiechu.

just-dance-2017-17

Just Dance TV

Jak co roku nie mogło zabraknąć trybu Just Dance TV. Można w nim oglądać wyczyny taneczne graczy z całego świata, oczywiście tylko tych, którzy mieli na tyle odwagi, aby je udostępnić szerszej publiczności. Jeśli któryś z nich szczególnie przypadnie nam do gustu, wystarczy kliknąć ikonkę dłoni z uniesionym kciukiem (Lubię to!). Osobiście uważam ten tryb za dodatek do całości gry.

Oprawa graficzna i wykrywanie ruchu

Obecnie, aby zagrać w Just Dance nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów do konsoli. Wystarczy po prostu zwykły telefon komórkowy z systemem Android lub iOS oraz odpowiednia aplikacja do gry. W czasie testów używaliśmy sensora Kinect oraz konsoli Xbox One. Detekcja ruchów jest bardzo dobra i pozostaje jedynie żal, że tak świetne urządzenie jakim jest Kinect 2.0 został porzucony nawet przez swoich twórców. Oprawa graficzna w Just Dance 2017 jest w tym samym stylu co we wcześniejszych odsłonach, poczynając od roku 2014. Nie brakuje w niej szerokiej gamy kolorów i wyobraźni. Trzeba przyznać, że Ubisoft ma setki świetnych pomysłów tworząc scenerie do choreografii.

Podsumowanie

Just Dance 2017 to nie tylko świetna zabawa, ale również znakomity trening przy ulubionych kawałkach muzycznych. Jeśli lubicie wyzwania i rywalizację na pewno się nie zawiedziecie wybierając tryb World Dance Floor. W porównaniu do wersji Just Dance 2016 tegoroczna odsłona została poszerzona o nowy tryb Machine, ponadto zawiera ciekawsze utwory muzyczne i układy. Twórcy tradycyjnie wykazali się pomysłowością przy realizacji scenerii do danych piosenek, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność gry. Polecam zakup Just Dance 2017, ponieważ rozkręci każdą imprezę, zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliża się Sylwester.

Recenzowany egzemplarz Just Dance 2017,  został zakupiony ze środków finansowych autora.

Recenzja Just Dance 2017 – galeria

Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Plusy

  • Bardzo dobra lista utworów na płycie
  • Świetna oprawa graficzna
  • Bardzo dobra detekcja ruchów przez Kinect
  • Rozbudowany Just Dance Unlimited
  • Nowy tryb Machine

Minusy

  • Niewielu przeciwników w Video Challenge
9

Autor: Damian Stefański

Dyskusja

Komentarzy ( 1 )

  1. Anonim pisze:

    Najlepsza gra taneczna EVER! Wiele nowości i znowu większy poziom trudności.

Dodaj komentarz

GAMERWEB

Piszemy o grach, nowoczesnych technologiach oraz wysokobudżetowych produkcjach telewizyjnych. Na łamach portalu znajdziecie liczne newsy, recenzje, informacje o premierach, relacje z targów i imprez gamingowych, a także ciekawe artykuły.

Piszemy o grach na PlayStation 4, Xbox One, PC i Nintendo Switch

POLECAMY

Łowcy Trofeów