KURSK – gra polskiego studia JUJUBEE. Opinia i wrażenia po PGA 2016

Data Komentarze

Polskie studio JUJUBEE udostępniło graczom w czasie Poznań Game Arena 2016 kilka stanowisk z grywalnym demem ich najnowszej produkcji pt. Kursk. Materiał był już wcześniej pokazywany na Gamescomie oraz Warsaw Game Week. Tytuł jest silnie inspirowana tragicznymi wydarzeniami z 2000 roku. Wtedy właśnie zatonął rosyjski atomowy okręt „KURSK” wraz z 118 członkami załogi. Prawdopodobnie część z nich walczyła o przetrwanie i czekała na pomoc, która niestety nie dotarła na czas.

z57aa55d4e1c44

W czasie dema nie zabrakło małej mini gierki.

Kursk ma być przygodówką z widokiem FPP, w której nie zabraknie ciekawostek historycznych i elementów akcji. W fabule wcielamy się w jednego z członków załogi tej tragicznej wyprawy. W ogranym demie inny marynarz zamyka bohatera w kajucie podejrzewając go o szpiegostwo. Chwilę później następuje wybuch, a gracz musi szybko zatkać otwór wentylacyjny z którego wylatują kłęby dymu. Po wydostaniu się z kajuty rozwój wypadków toczy się już bardzo dynamicznie. Są kolejne wybuchy, gasimy pożar, a później przedostajemy się szybko do innego fragmentu okrętu podwodnego wciskając m.in. odpowiednie przyciski w czasie sekwencji QTE.

Gra pod względem graficznym wygląda bardzo dobrze i jak na pierwsze grywalne demo, nie można przyczepić się do oprawy. Gameplay również zachęca do wgłębienia się w dalszą przygodę, ale…

Uważam, że podjęta właśnie taka tematyka przez twórców  JUJUBEE nie jest fair. Od katastrofy minęło tylko 16 lat, a dla historii to zaledwie mała kropla w ocenie czasu. Na opowiadane wydarzenia nie da się spojrzeć obiektywnie, katastrofa wciąż owiana jest tajemnicą, a wiele dokumentów zostanie odtajnionych dopiero za kilkadziesiąt lat. Poza tym z tak krótkiej perspektywy czasu naprawdę trudno (jeśli w ogóle jest to możliwe) stworzyć grę, która nikogo nie urazi, nie rozdrapie ran oraz przedstawi w miarę prawdziwy obraz katastrofy. Na świecie żyje mnóstwo ludzi, którzy stracili tam bliskich. Czy katowickie studio musiało wybierać właśnie taką nazwę okrętu? Czy nie mogli oprzeć historii o kompletnie fikcyjne wydarzenia? Pewnie nie, bo gra by się gorzej sprzedała.

Produkcja zostanie wydana na komputery PC oraz konsole Xbox One oraz PlayStation 4.

Gra Kursk – galeria

Screeny pochodzą ze strony dewelopera.

Co o tym myślisz? Wyraź swoje zdanie - zostaw komentarz
Zdjęcie profilowe Damian Stefański

Autor: Damian Stefański

Źródło:


Dyskusja

Komentarzy ( 6 )

 1. Misiunt napisał(a):

  3

  1

  Nie widzę nic złego w tej grze. Tytuł jak najbardziej na miejscu. Nie ma się o co rzucać, tylko się cieszyć i życzyć sukcesu.

 2. Zdjęcie profilowe Damian Stefański Damian Stefański napisał(a):

  3

  2

  Hej, tak jak napisałem: gierka zapowiada się na ciekawą produkcję i nieźle wygląda. Uważam tylko, że twórcy mogli wybrać inny tytuł. Sama lokacja jest oryginalna i niepotrzebnie poruszają tak świeżą tematykę.

 3. King napisał(a):

  0

  0

  Więc skomentuj takie filmy jak Smoleńsk (dwa wybuchy też dobry materiał na grę) lub wszystkie te potworki do nabijanie kasy po JP2.

  • Zdjęcie profilowe Kamil Kościelniak Kamil Kościelniak napisał(a):

   2

   0

   A co tu jest do komentowania. Takie filmy jak Smoleńsk lepiej przemilczeć i starać się nie iść tą drogą. Poza tym filmy to zupełnie inny poziom immersji. Mnie osobiście tytuł Kurs nie razi, ale zdaję sobie sprawę, że nawiązywanie tematyką do katastrofy naszych wschodnich sąsiadów, może wywołać kontrowersje i niesmak zwłaszcza wśród ludzi, których osobiście ona dotknęła. Gra powinna się sprzedać sama, a Kurs wydaje się produkcją, która nie miałaby z tym problemów. Zresztą znając pruderyjność zachodnich mediów gamingowych, liczenie na rozpoznawalny tytuł może się obrócić przeciwko twórcom. Czego im z całego serca nie życzę.

Zostaw swój komentarz

GAMERWEB W TELEFONIE

Informacje o grach PS4, XONE, PC

Śledź nas za pomocą telefonu lub tabletu. W aplikacji znajdziesz bieżące informacje ze świata gier: recenzje, newsy, zwiastuny, cosplay, zapowiedzi. Piszemy o PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, grach PC i wielu innych platformach...

Tematy na topie:

TWEETS

Deals with Gold - w tym tygodniu kolejny raz Forza Horizon 2 i gry od Telltale Games - https://t.co/hZogeOq9PS
Nowy zwiastun gry Injustice 2 zdradza jej zarys fabuły - https://t.co/dGDZTdGlRn https://t.co/Y7l5mgJ7dt
Gra Watch Dogs 2 na PC otrzymała aktualizację 1.09 - https://t.co/brK9XhdW5b